Hnojivá od zvierat

12. júla 2016
Hnojivá od zvierat

Dnes sa všetky formy hnoja dajú zakúpiť v sušenej alebo granulovanej forme, avšak treba dávať pozor na správne dávkovanie, a tým sa vyhnete radu problémov.

Pri prehnojení začínajú rastliny hynúť, pretože nadmiera jedného prvku im naruší prirodzený metabolizmus a zablokuje príjem prvkov iných, prípadne sa rozvinie napadnutie škodcami.

Hydinový trus je najúčinnejší

Trus sliepok a inej hydiny je dodnes považovaný za jedno z najúčinnejších hnojív prírodného pôvodu, obsahuje značné množstvo dusíkatých zlúčenín. Hodí sa predovšetkým pre vyhnojenie pôdy po stávkovaní najrôznejších zelenín.

87565250.jpg

Nepoužívajte ho v čerstvej forme, pretože rastlinám spálite korene, ktoré následne uhynú. Pri miernom prehnojení dochádza k neprirodzenému rastu a strate farby, občas sa pridá aj napadnutie savými škodcami. Slepičince by sa mali odležať aspoň jeden alebo dva mesiace, aby sa ich účinok zredukoval.

Zaujímavou a osvedčenou voľbou predstavuje hydinový trus vo fermentovanej forme. Pripravte ho tak, že sud alebo inú nádobu naplníte z jednej tretiny trusom, doplníte vodou a necháte aspoň desať dní kvasiť.

Dôležité je, aby ste zmes pravidelne miešali. Po vykvasení ju rieďte v pomere jedna ku desiatim s vodou. Rastliny hnojte len po daždi a po procedúre skyprite zeminu okolo vegetácie. Tým zadržíte dusík v pôde.

Králičí hnoj je vzácnosťou

Trus králikov je cenený predovšetkým pre vysoký obsah fosforečnanov. Dá sa s ním hnojiť priamo, bez úprav, lenže zohnať ho v dnešnej dobe je trochu problém, pretože králiky chová čoraz menej ľudí. Na druhej strane ale stúpa počet chovaných zakrpatených králikov.

Harepen3.jpg

Jeden domáci maznáčik samozrejme nevyprodukuje to, čo obyvatelia králikárne, ale ak máte napríklad len rastliny na balkóne, bude vám toto množstvo stačiť.

Králičí hnoj využijete pri pestovaní zemiakov, kapustovitej zeleniny, a dokonca aj okrasných kultúr, ako sú durmany a už spomínané balkónovky. Pozor na prehnojenie, pri ktorom dochádza k blokácii príjmu ďalších prvkov (draslík, dusík, zinok) v pletivách rastlín a ich následnému chradnutiu.

Konský a ovčí hnoj sa hodí na jar

Konský hnoj obsahuje veľké množstvo dusíka. Nepoužívajte ho na záhony, ale z jari pri zakladaní parenísk. Ak oba typy zmiešate, získate vysoko záhrevnú zmes, ktorá podporí rast paradajok, uhoriek, paprík a ďalších náročných zelenín. Táto zmes tiež podporuje vyzrievanie kompostov.

Horse manure bruce ritchie.jpg

Kravský hnoj: osvedčená klasika

Kravský hnoj, zvaný tiež živočíšny hnoj, je najpoužívanejším typom hnojiva čisto prírodného rázu. V čerstvom stave nie je pre hnojenie moc vhodný, ale napomáha zreniu kompostu.

Po niekoľkotýždňovom uležaní sa z neho stane univerzálny činiteľ s vysokým obsahom dusíka, fosforu, draslíka, zinku, molybdénu i ďalších prvkov a môžete ho využiť pre priame hnojenie záhonov, ovocných stromčekov aj kríkov.

Manure4.jpg

Trus priamo od slona

 Slony majú rýchle metabolické pochody, teda trávia neefektívne, a ich trus je potom plný živín. Sloní trus je efektívnym hnojivom napríklad pre ruže.

 

Páčil sa Vám článok?
reklama: