Hodia sa ešte záclony do obývačky?

8. júla 2020
Záclony do obývačky
zdroj: gettyimages.com

Či už si zariaďujete novú obývačku alebo prerábate starú, myslite na to, že jej dizajn dotvárajú tiež dekorácie a bytový textil. Nestačí iba nakúpiť novú sedačku, vymeniť konferenčný stolík s komodami a vitrínami. Skúste v sebe objaviť zmysel pre detail a staňte sa aspoň na chvíľu odborníkom na interiérový dizajn.

Textilné doplnky vždy dokázali dodať miestnosti požadovaný efekt a aj z nudnej a fádnej izby vytvoriť štýlovú obývačku. Pri ich výbere sa môžete zamerať napríklad na vankúše, druh koberca, na látku s netypickým vzorom na taburete, rôzne úložné priestory v podobe textilných boxov, ale tiež na záclony.

Záclony v súčasnosti patria k moderným doplnkom interiéru, avšak ich funkcia už nie je výhradne dekoračná. Súčasné moderné záclony, a najmä závesy, plnia tiež funkciu roliet. Pri ich výbere je dôležité uvedomiť si, ktorú z týchto funkcií chcete vo vašej obývačke uprednostniť.

Dôležité kritériá výberu:

  • účel záclon/ závesov
  • materiál
  • štýl
  • financie

Ak účelom záclon nie je výhradne tienenie, odporúčame zvoliť jemné ľahké materiály. Štýl záclon a samotný vzhľad záleží, samozrejme, od interiéru celej miestnosti. Ak máte radšej jednoduchosť, dobrou voľbou bude priehľadná jednofarebná záclona bez vzoru, najlepšie v neutrálnej farbe. Postará sa o zútulnenie miestnosti a vašu pozornosť upriami na inú časť obývačky. Pri tomto type záclon je dôležité nešetriť na druhu látky a jej kvalite, pretože nechceme docieliť, aby pôsobili lacno.

Môžete si zvoliť aj kombináciu záclon a závesov a využiť tak funkciu tzv. zatemňovania izby. Nechajte pri tom vyniknúť farbu a vzor závesov, ktoré tak dotvoria celkový charakter vašej obývačky.  Nebojte sa ani výraznejších vzorov a motívov.

Pozrite si ďalšie záclony v týchto e-shopoch:

Užitočné rady pri výbere záclon a závesov:

  1. rozmery záclon a okien – záclony a závesy by sa mali svojou dĺžkou jemne dotýkať zeme alebo byť tesne nad ňou. Mali by byť nariasené, preto treba vždy kúpiť väčšie množstvo látky, konkrétne dvojnásobok šírky závesnej tyče. Ak nechcete, aby bola vaša záclona veľmi nariasená, postačí jeden a pol násobok. Úzke okno bude pôsobiť širšie, ak zvolíte presahy závesnej tyče na oboch stranách aj o 30 cm.
  2. závesné systémy – na výber máte ozdobné závesné systémy, tzv. garníže, alebo skryté závesné systémy. Pri skrytých môžete využiť aj taký luxus, akým je zaťahovanie záclon a závesov na elektrické ovládanie.
  3. výber materiálu – materiál by mal byť mäkký a padavý. Do obývačky sa výborne hodí brokát, hodváb alebo taft.
  4. farby a vzory – tmavé farby priestor opticky zmenšia, bledšie ho naopak presvetlia. Nápadné vzory sú vhodnejšie do väčších miestností, ale napríklad väčšie zvislé pásy dokážu obývačku opticky zvýšiť.

Záclony a závesy sú stále aktuálnym trendom v bývaní. Sú elegantným riešením vášho tienenia v obývačke a zároveň aj štýlovým doplnkom, ktorý dotvára jej atmosféru. Vyberte tú správnu luxusnú ozdobu vašim oknám a vytvorte z obývačky miestnosť, ktorá lahodí oku.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky