Horúčavou a suchom poškodený trávnik- ako ho obnoviť?

8. augusta 2017
Horúčavou a suchom poškodený trávnik- ako ho obnoviť?

Čím skôr pred zimou trávnik sviežo zazelená, tým lepšie.

 

Začíname pokosením trávnika na veľmi nízku výšku a následné prevzdušnenie. Do pôdy sa musí dostať vzduch, voda a slnko, aby rastliny prosperovali. Z trávnika vertikuláciou odstránime trávnu plsť (nepriepustnú vrstvu) a trávne plochy tak prevzdušníme – zbavíme uschnutých častí posekaných rastlín, ale aj machu a burín. Používa sa k tomu mechanický, elektrický či benzínový vertikulátor. Vôbec sa nenechajte zmiasť tým, že trávnik naozaj nebude po vertikulácii vyzerať pekne, avšak krátko po aplikácii dlhodobo pôsobiaceho hnojiva či hnojiva určeného k dosiatiu holých plôch trávnik ožije. Po použití Vertikulátora trávne plochy poriadne pohrabeme oceľovými hrabľami, čím vyhrabeme plsť aj starinu. 

Lawn care 15.jpg

Potom trávnik poriadne zavlažíme, DOSom a pohnojíme. Použijeme cca 4 kg osiva na 100 m 2 a samozrejme siahneme po pôvodne vysiatej zmesi. Určite nemá zmysel používanie trávnych náplastí, trávnik by po nich zostal fľakatý. Proste sa držíme aj desiatky rokov rovnaké trávnej zmesi, ktorú používame stále – k opravám, Preševo i podsevu. Používaním stále rovnakého osiva vždy dosiahneme homogénne zeleného vzhľadu trávnika. Náplasť si ľahko vyrobíme sami –  zmiesime osivo pôvodnej trávnej zmesi so záhradným trávnym substrátom, pohodíme na poškodený trávnik, uvalcujeme alebo zašliapneme nohami, pohnojíme a zavlažíme.

K prihnojeniu trávnika použijeme dlhodobo pôsobiace hnojivo s vyšším obsahom draslíka. Hnojivo pomôže rastlinám vytvoriť pred zimou silný a odolný trávny drn a draslík im pomôže neskôr prečkať zimu, predovšetkým potom mrazy. 

Zároveň je odporučená aplikácia jemnej vrstvy trávneho zeminového substrátu (predáva sa ako balený) v množstve cca 50 l na 10 m2. Tento substrát môžeme do trávnej plochy zavalcovať. 

1420865633777.jpeg

Na záver trávnik poriadne polejeme. Substrát je potrebné udržiavať vlhký, aby rýchlo a rovnomerne vzišlo nové osivá a existujúce rastliny opäť začali prosperovať. 

Trávnik znova kosíme, až rastliny vyrastú do výšky minimálne 8 cm, pričom kosačku nastavíme na 5 cm, inak by sme zbytočne vytrhali novo vzchádzajúce rastlinky. 

2 až 3 týždne od prevedenia regenerácie trávnika sa pustíme do tzv. Aerifikácii, čiže prepichovanie trávnika, možno ju však uskutočniť aj pred vertikuláciou.

Páčil sa Vám článok?
reklama: