Industriálny štýl bývania je nadčasová záležitosť

27. novembra 2020
Industriálny nábytok
zdroj: gettyimages.com

Revitalizovanie priemyselných plôch do obytných objektov malo za následok novodobý dizajn loftových bytov a neskôr aj domov. Industriálny štýl nevznikol so snahou zmeniť pôvodný ráz budovy, práve naopak. Jeho úlohou je zachovať typický vzhľad starých tovární.

Charakteristické znaky industriálneho štýlu:

  • surový betónový a málo opracovaný povrch
  • odhalené tehlové steny s nedokonalým náterom
  • oceľové konštrukcie a potrubia
  • množstvo textúr a nedokonalých povrchov
  • odkryté konštrukčné prvky a rozvody elektroinštalácie
  • “priemyselné” svietidlá, lampy s kovovým vzhľadom, veľké žiarovky
  • nábytok na kolieskach, z masívu, kovu, kože, trubkovej ocele
  • plechové doplnky, laná, meď
  • farby v odtieňoch sivej, hnedej, čiernej, terakotovej (tehly na stenách)

Industriálny štýl bývania

Čoraz populárnejším sa stáva nielen v moderných domácnostiach, ale tiež v baroch, reštauráciách a komerčných priestoroch. Takéto zariadenie je totiž originálne, no najmä nadčasové. Svojich fanúšikov má prevažne u mladšej generácie a architektov, ktorí sa radi pasujú s dizajnom opustených budov, ktoré pôvodne slúžili na úplne iné účely.

V oblasti bývania, či už loftových bytov alebo “priemyselných domov”, je nutné venovať  zvýšenú pozornosť ich zariadeniu. Keďže sa jedná o priznané stavebné materiály, ktoré sú inak skryté pod omietkou, dôležitosť výberu nábytku a doplnkov je na mieste.

Čo sa týka neopracovaných betónových a tehlových stien, v súčasnosti je možné zvoliť si ich alternatívu. Kto obľubuje industriálny štýl, no nevlastní podobnú nehnuteľnosť, môže siahnuť po tzv. betónových stierkach a po obklade imitujúcom tehlové murivo. Týmto spôsobom sa docieli požadovaný priemyselný vzhľad.

Pozrite si nábytok aj doplnky v industriálnom štýle:

Nástenné industriálne svietidlo Mauro Ferretti, 34 cm Nástenné industriálne svietidlo Mauro Ferretti, 34 cm
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt
Polica s 3 regálmi Geese Industrial Polica s 3 regálmi Geese Industrial
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt
Sada 2 odkladacích stolíkov z mangového dreva s kovovou konstrukciou WOOX LIVING Industrial Sada 2 odkladacích stolíkov z mangového dreva s kovovou konstrukciou WOOX LIVING Industrial
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt
Jedálenský stôl s doskou z akáciového dreva WOOX LIVING Industrial, 160 × 60 cm Jedálenský stôl s doskou z akáciového dreva WOOX LIVING Industrial, 160 × 60 cm
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt
Kovové nástenné hodiny Industrial, 50 × 50 cm Kovové nástenné hodiny Industrial, 50 × 50 cm
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt

Zariadenie a nábytok v industriálnom štýle

Interiérový dizajn priemyselného štýlu je o kombinovaní rôznych materiálov. Ide najmä o “mixovanie” kovu a dreva. Uplatnenie nájdu aj rôzne plechové doplnky, nadrozmerné súčiastky a priznané potrubia či rúra odsávača pár – odťah digestora. To, čo v klasických domácnostiach býva skryté je v tomto prípade povýšené na štýlotvorný prvok.

Čo sa týka nábytku, jeho výber sa dotýka viacerých štýlov. Zvoliť si môžete starožitný nábytok, ktorý však doplníte o moderné povrchy, napríklad sklo. Vhodný je taktiež nábytok z trubkovej ocele, “staré” plechové šatňové skrine, ale tiež ten v štýle minimalizmu. Nezameniteľným materiálom v zariaďovaní by malo byť drevo, keďže do veľkých otvorených priestorov prináša teplo a útulnosť, ktorá v priemyselnom dizajne “absentuje”.

Čo sa týka farieb, dominujú skôr “smutné” odtiene, no často sa stretnete s tým, že potrubia sú natreté práve v kontrastnej farbe, napríklad červenej či oranžovej. Svietidlá industriálneho štýlu nemusia byť výhradne továrenské typu. Aj rôzne moderné lampy a lustre so vzhľadom ocele a medi prinesú požadovaný efekt. Rovnako tiež veľké žiarovky s priznanými káblami.

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky