Inteligentný dom môže uľahčiť bývanie- ako?

23. júna 2017
Inteligentný dom môže uľahčiť bývanie- ako?

Inteligentný dom sa dokáže automaticky postarať o vaše pohodlie, maximálnu bezpečnosť, ale aj o čo najväčšiu úsporu energií.

 

Pomocou smartphonu môžete ovplyvňovať chod domácnosti kedykoľvek a z akéhokoľvek miesta.

Do systému inteligentného domu môžete integrovať všetko, čo vás napadne:

osvetlenie, tienenie, alarm, energie, kúrenie alebo naopak chladenie, televízie aj multimédiá.

Návrh inteligentného domu vychádza z projektu , ktorý podrobne stanovuje, ako má dom fungovať z hľadiska budúcich požiadaviek jeho obyvateľov na životný štýl a zvyklosti. Okrem energeticky úspornej stavby projekt tiež presne popisuje druh a umiestnenie všetkých technických prvkov systému (riadiace a regulačné prvky, ovládacie prvky, kamery, čidlá, audiovizuálna technika…) A ich vzájomné prepojenie.

2016 05 16 1463362284 229977 connecthom.jpg

Neobmedzené možnosti

Odchádzate z domu a tlačidlom na telefóne zatvoríte dom aj garážové vráta , zapnete alarm a pre istotu sa ešte raz presvedčíte, že je všade zhasnuté. Zapnete si televíziu a stlmíte si svetlo. Stiahnete roletu, keď vám slnko svieti do očí a nastavíte teplotu na klimatizácii, aby ste mali doma príjemne. To všetko môžete len s použitím svojho smartphonu. Ale to nie je všetko. V inteligentnom dome môžete mať miestnosti prepojené interkomom, takže sa môžete navzájom rozprávať, aj keď ste každý v inej miestnosti. Rovnako tak si môžete prepojiť funkciu opatrovateľky a kdekoľvek v dome mať prehľad o svojom bábätku. Alebo si len tak počúvať hudbu pri upratovaní, bez ohľadu na to, že prechádzate z jednej miestnosti do druhej.

1 hpksfykudmlifuntw9n0qw.jpeg

Inteligentný dom v praxi

Tiež máte na konferenčnom stolíku veľa rôznych diaľkových ovládačov a už ani poriadne neviete, ktorý je k čomu? Televízor, DVD prehrávač, klimatizáciu, žalúzie, to všetko môžete prepojiť s centrálnym systémom a ovládať z jedného miesta. Rovnako tak termostat, aj osvetlenie, takže si môžete nielen rozsvietiť alebo zhasnúť, ale aj korigovať intenzitu svetla. Inteligenciu svojho domu a mobilného telefónu oceníte aj v situáciách, keď niekto z vás zabudne zhasnúť svetlá pred odchodom z domu, keď odchádzate na dovolenku a máte obavy o svoj majetok, alebo sa naopak po dlhšej dobe vraciate a chcete mať doma príjemne teplo už vo chvíli , kedy vojdete. Alebo si napustíte vaňu teplej vody presne tak, ako to máte radi.

Možnosti inteligentného domu sú naozaj široké a všetky sú určené na to, aby vaše bývanie bolo ešte viac pohodlné. Chce to len dopriať vášmu domu mozog.

Inteligentné bývanie možno podľa potreby vybudovať aj v niekoľkých etapách – hovorí sa potom o modulárnom riešení . Najdôležitejšie je v prvom kroku návrh budov a zabudovanie jej technickej infraštruktúry – kabeláže. Všetko ostatné (centrálny systém, ovládacie a regulačné prvky, kamery, multimédiá a pod.) Môžete kúpiť a zabudovať neskôr podľa možností a požiadaviek obyvateľov domu.

Páčil sa Vám článok?
reklama: