Izbové rastliny, ktoré sú pre deti nebezpečné

29. marca 2016
Izbové rastliny, ktoré sú pre deti nebezpečné

Snažíme sa chrániť naše deti rôznymi spôsobmi. Dávame poistky na dvere, zábranu na schody alebo zamykáme lekáreň, ale aj rastliny môžu byť nebezpečné.

Zelené a krásne doplnky interiéru . Aspoň jednu izbovú rastlinu má doma každý. Niektoré môžu byť nebezpečné pre ľudský organizmus aj pre našich domácich miláčikov. Spôsobujú dýchacie ťažkosti, zápaly tráviacej sústavy či rozkladajú červené krvinky alebo spôsobujú srdcovú arytmiu.

Prečítajte si v článku aspoň o niektorých :

Monstera

Zaujímavá rastlina z čeľade áronovitých je pre ľudský organizmus nebezpečná. Obsahuje nerozpustné kryštáliky šťavelanu vápenatého, ktorý spôsobuje dýchacie ťažkosti . Opuchne vám jazyk, hltan, pery aj mäkké poschodie. Následné podráždenie je až v tráviacom trakte. Hrozí udusenie.

Monstera_deliciosa_nn6509.jpg

Vianočná ruža

Máte doma od zimy ešte túto rastlinu z čeľade prýštcovitých ? Tak ju radšej vyhoďte. Ak sa dostane do žalúdka, spôsobí silnú alergickú reakciu. Následkom sú hnačky, koliky, zápaly žalúdka a čriev. Pri styku s kožou sa objaví začervenanie a pľuzgieriky .

Vianocna hviezd e1386863975143.png

Oleander

Patrí medzi izbové rastliny, ktoré patria do čeľade toješťovitých. U týchto rastlín dochádza skôr ku kožnej alergii, ale oleander spôsobuje aj poruchy srdcového rytmu . Pre deti a domácich miláčikov môže byť dokonca smrteľne jedovatý.

Oleander1.jpg

Kaktusy

Aj keď nie sú jedovaté, ale deťom môžu spôsobiť nemalé problémy. Veľmi ťažko sa pichľavé chĺpky z ruky vyberajú. Keď sa nepodarí, môže sa rana zapáliť . Radšej si ich nezaobstarávajte alebo ich dajte na bezpečné miesto.

86762.jpg

Klívie

Najjedovatejšou časťou rastliny z čeľade amarylkovitých je cibuľa, jedovatá je ale celá rastlina . Po požití sa objavujú dychové aj zažívacie ťažkosti , ktoré sú sprevádzané srdcovou arytmiou.

Clivia.jpg

Svokrin jazyk

Niektoré rastliny z čeľade agávovitých obsahujú alkaloidy a saponíny, ktoré po požití spôsobujú podráždenie tráviaceho traktu . Pre malý alebo oslabený organizmus môže byť silno jedovatý. Preto by ste si mali dávať pozor na umiestnenie pri malých deťoch.

Sansevieria.jpg

Kroton

Čeľaď prýštcovitých. Táto izbové rastlina vyvolá silný zápal očnej sliznice, žalúdka aj čriev. Pri styku s kožou sa objavia nepríjemné svrbivé a bolestivé pľuzgieriky . Malé deti môžu mať silnú otravu a kvôli hnačkám aj ťažkú ​​dehydratáciu .

Kroton.jpg

Amarylis

Patrí do čeľade amarylkovitých. Ak sa vám priamo dostane do organizmu, napáda a paralyzuje nervovú sústavu . Cibuľka je toxická, jedovatosť sa každým rokom zvyšuje, preto treba dávať zvýšený pozor hlavne pri domácich zvieratkách a deťoch. Hlavnými prejavmi intoxikácie je bolenie hlavy a brucho, neskôr dávenie.

6a00d8341c076a53ef00e5509c7de48834.jpg

Páčil sa Vám článok?
reklama: