Japonský štýl – minimalistické bývanie s charakterom

17. októbra 2017
Japonský štýl – minimalistické bývanie s charakterom

Je maximálne funkčné, čisté a nezaťažuje myseľ zbytočnými detailami..

Prinášame tipy, ako si u vás vykúzlite svoj malý japonský kúsok raja.

Japanese modern home decoration japanese modern house decoration japanese modern house interior japan style living room design ideas brilliant white stained plastering wall brown.jpg

Japonsko Európu vždy fascinovalo a inšpirovalo. Šľachtické sídla sa nezaobišli bez orientálnych salónikov a umeleckých kúskov z ďalekej Ázie, ale až v 19. storočí sa fascinácia japonskou estetikou tak rozmohla, že sa stala módnym hitom. Vznikali dokonca celé “žaponérie”, teda interiéry, ktoré sa netajili adorováním Japonska.

Kým japonské domy sa zvonku pýšia ozdobnými strechami, vo vnútri sú veľmi úsporné, elegantné a jednoduché. V žiadnom prípade nejde o nedostatok reprezentatívnosti, ale práve naopak. Krásu Japonci vnímajú v umení jednoduchého života, ktorý odvádza od závislosti na pominuteľných svetských pôžitkoch, sláve, bohatstve.

Drevo a bambus

Japonci drevo milujú a skutočne si ho v interiéri vážia. Je základným materiálom, z ktorého sa vyrába všetok nábytok a väčšina úžitkových či dekoratívnych predmetov. Ďalšou alternatívou, ktorá vám bude evokovať japonské ostrovy, sú prvky z bambusu. V Ázii sa bambus používa pre výrobu nábytku už preto, že je dostupný a patrí medzi veľmi odolné materiály. Nebojte sa drevo a bambus premietnuť aj do kúpeľňovej zóny aj keby len v podobe doplnkov či živého bambusu v jednoduchom kvetináči.

Aeaba030b6f7797a2ebaa0283e574f00.jpg

Čistota

Zenový pokoj a čisté línie, to je mantra vášho japonského interiéru. Zamerajte sa na prosté, neopracované materiály, prázdny priestor a občasný prírodné detaily. Tento japonský purizmus sa nepáči každému, zvlášť v Európe sa môžu zdať japonské interiéry podivne prázdne, ale to je práve ono. Nejde len o to žiť podľa minimalistických pravidiel, ale aj mať neustále na pamäti praktickú a účelovú stránku veci. Japonské byty sú veľmi premyslené a nič naozaj podstatné v nich nechýba.Miestnosti, vo dne používané ako obytné, reprezentatívne alebo pracovné, sa v noci jednoducho menia na spálne vďaka ľahkému prenosnému nábytku.

Living room in japanese style japanese living room apartment.jpg

Tatami a futon

Tatami sú rohože, ktoré majú univerzálny rozmer. Môžete po nich chodiť, spať na nich, ale aj pracovať alebo len sedieť a užívať si svoj čaj. Na tatami večer položíte svoj futon, japonský spací matrac, ktorý je tvrdý, tenký a veľmi ľahko skladný. Výplň futonu sa skladá výhradne z prírodných materiálov, ako sú bavlna alebo vlna. Samotné futony bývajú vyrobené z hrubej bavlnenej látky bez ozdôb či vzorov. Obrovskou výhodou futonov je maximálna prispôsobivosť ľudskému telu, vytvarujú sa presne podľa potreby.

17 bashford dale.jpg

Kakemono a súhra farieb

S dekoráciami šetrite naozaj na minimum. Zamerajte sa na symboly šťastia a krásne pripomienky prírody. Za typickú dekoráciu je považované kakemono. Jedná sa o pretiahnutú závesnú kaligrafiu, na ktorej svetlom podklade sú šedočierne tušové znaky, ktoré majú dodávať život nepohyblivému priestoru. 

 

Páčil sa Vám článok?
reklama: