Jarné upratovanie ? Rýchlo a jednoducho

14. marca 2016
Jarné upratovanie ? Rýchlo a jednoducho

Ideálne je začať spálňou, skončiť kúpeľňou a toaletou.

Quartz cuvette cleaning.png

Pretože by bolo asi nezmysel začať toaletou a ďalší deň do nej vylievať špinavú vodu z podlahy a okien v obývačke.

Slnko sa na jar opiera do okien a vychádzajú najavo všetky nedostatky, ktoré za zimného šera nebolo vidieť: šmuhy, prach, praskliny na stenách…

Naši predkovia mali jasno: veľké upratovanie na jar súviselo s predveľkonočným pôstom, čistili si nielen telá, ale aj domy.

Kuchyňa má prednosť pred kúpeľňou

Niektoré rozmerné veci, ako napríklad odpadkový kôš alebo rošty z rúry, musíme umývať v sprchovacom kúte alebo vo vani, takže je zbytočné si špiniť už umytú kúpeľňu.

Upratuje sa celý deň. Zvyčajne to dopadne tak, že za ten jeden deň vyhradený pre upratovanie stihneme viac, než keď si dáme záväzok, že každý večer po príchode domov niečo upraceme. V pondelok okno v kuchyni.., v utorok podlahy, v stredu kúpeľňu. Potom príde piatok, a kde nič tu nič.

A môžeme začať odznova.

Prebúdzajú sa zvieratká

Týka sa to tiež molí, mravcov a iných živočíchov, ktorým sa páči v múke, strúhanke, korení ale aj  iných potravinách.Všetko v špajzi by malo byť prehľadné a mali by ste aj tu urobiť jarné upratovanie a dať všetko do novo umytých pohárov či plechových krabíc.

O_phpwr5h1l.jpg

Vyhoďte všetko nepotrebné 

Keď z bytu pred upratovaním zmizne hromada starých časopisov, deka, ktorou sa rok nikto nezakryl, uvädnuté a suché kvety, škaredá rohožka v predsieni alebo sprchovací záves, ktorý už dávno stratil pôvodnú farbu, ​​bude sa byt nielen lepšie upratovať, ale bude pôsobiť čistý aj na pohľad.

Oblečenie

Je čas zbaviť sa aj oblečenia, ktoré sme dlho nemali na sebe.Ale rozpárané staré tričko naozaj nebude ideálne použiť v rámci upratovania ani ako prachovku, ani na vytieranie na mokro.

Je to síce úspornejšie než si kupovať špeciálne handričky, ale výsledkom býva, že na zotretých plochách rovnako zostávajú šmuhy, chĺpky a nečistota.Mnohé materiály totiž špinu nepohltí, ale rozmažú.

Preč so všetkým, čo pripomína zimu

Je najvyšší čas zbaviť sa všetkého, čo nejakým spôsobom pripomína zimu. Dekorácie zo sušených alebo umelých kvetov, ktorá nás sprevádzali celú zimu. Namiesto toho si radšej zaobstarajte živé kvety , ktoré oživia váš domov.

Od stropu k podlahe

To je zásada profesionálnych gazdín a upratovačiek. Najskôr sa vymetajú či vysávajú pavučiny zo stropu a okien, potom sa umývajú okná, potom sa vysáva prach a až nakoniec sa vymýva podlaha.

6212524_orig

Preč so zásobárňami prachu

Zásobárňami prachu sú koberce, závesy, záclony, radiátory.

Je dobré sa na ne na jar zamerať, pretože s teplým počasím sa v byte častejšie vetrá, a teda sa v nich prach bude donekonečna víriť.

Najdôležitejšou časťou jarného upratovania je teda vymetenie pavučín, umytie okien vrátane rámov a parapetov, umytie radiátorov a dverí. Keď už sa snažíme urobiť jarné upratovanie čo možno najjednoduchšie a najrýchlejšie, je vhodné sa zamerať len na tieto oblasti.

Vysávanie je základ

Pri upratovaní od základu určite nesmie chýbať  vysávač.Tie moderné majú rôzne typy nadstavcov, ktoré sa dostanú aj do úzkych či atypických miest, kde sa potom nemusíte trápiť s mopom, ktorý prach rovnako len víri.Po dôkladnom vyluxovaní by mala nasledovať “mokrá fáza”, teda aspoň tam, kam sa s handrou či mopom dostanete.

Thevacuumgurus.jpg

 

 

Páčil sa Vám článok?
reklama: