Je cena za kobercový trávnik vysoká?

27. septembra 2019
Trávnikový koberec
zdroj: gettyimages.com

Možno vyzerá váš trávnik po zime úboho, zničene, všade snežná pleseň a miesta, ktoré len sotva opravíte. Verte tomu, že každý trávnik sa dá zreparovať a dostať do formy. Len si to vyžaduje dostatok trpezlivosti, času, nejaké financie a správnu stratégiu – kedy čo urobiť. A možno ste sa rozhodli založiť úplne nový trávnik a uvažujete či výsevom, alebo položiť trávnikový koberec.

Trávnikový koberec – prirodzene vyzerajúca alternatíva

Každopádne klasické založenie trávnika vyžaduje čas a vedomosti. Naproti tomu trávnikový koberec môžete mať položený za jediný deň, ale treba myslieť na niekoľko dôležitých pravidiel. Od prípravy, cez samotné položenie až po následnú úpravu. Rozhoduje pôda, na ktorej koberec pokladáme? Ako sa chrániť pred krtkami? Ako postupovať pri pokladaní? A koľko to stojí?Prírodný trávnik nemusí byť riešením pre každého. Vyžaduje si starostlivosť od skorej jari až po neskorú jeseň. Musíte ho pravidelne hnojiť, kosiť a odstraňovať trávnu plsť. Tá zabraňuje prenikaniu svetla a živín, čo môže mať za následok vznik hubových ochorení. V lete miniete hektolitre vody na jeho udržiavanie. A o zábavu budete mať postarané v momente, keď sa do záhrady nasťahuje krtko. Na druhej strane, tráva je vhodným prostredím pre množstvo užitočného hmyzu a v lete výrazne ochladzuje prostredie. Má schopnosť zlepšovať ovzdušie a absorbuje dažďovú vodu.

Využitie trávneho koberca
Ak z akýchkoľvek dôvodov nechcete alebo nemôžete využiť prírodný trávnik, skúste to s trávnym kobercom. Jeho inštalácia nie je zložitá a zvládne ju naozaj každý. Veľmi zaujímavý je aj fakt, že mnohé trávne koberce, vďaka elementom na zadnej strane, pomáhajú odviesť zbytočnú vlhkosť. Možno vás odrádza vyššia nákupná cena. Treba si však uvedomiť, že takéto riešenie šetrí váš čas a financie za údržbu. S kľudným svedomím môžete odísť na letnú dovolenku a buďte si istí, že záhrada alebo terasa bude krásne zelená aj po vašom návrate. Nevšedné môže byť využitie trávneho koberca v interiéri. Môžete vytvoriť hraciu plochu pre deti alebo rôzne dekorácie na stenu. Čo tak mať v predsieni namiesto chladných kachličiek trávnik?

Trávnikový koberec – výhody a nevýhody
Tento spôsob založenia trávnika má oproti výsevu viacero výhod, ale aj niekoľko nevýhod. Hlavnou výhodou je rýchlosť, akou sa dá docieliť krásny, hustý, zelený trávnik. Pri menších záhradách to môže byť záležitosť niekoľkých hodín. Druhá výhoda je možnosť rýchleho používania trávnika. Po 7 dňoch už môžeme po ňom chodiť a o ďalších 14 dní ho už môžeme bežne zaťažovať. Položením trávnikového koberca znížime prašnosť prostredia a zabránime prípadnej veternej a vodnej erózii.
Predpestovaný trávnik sa dá pokladať počas celého roka. Nevýhoda je v pomerne vysokej cene. Počiatočné náklady sú určite vyššie, ako pri vysievanom trávniku a položený trávnik potrebuje na začiatku oveľa viac vody, ako vysiaty. Pomerne závažnou nevýhodou je obmedzený sortiment trávnych zmesí. Na rozdiel od bohatého výberu balených trávnikových osív, väčšina pestovateľov ponúka jeden druh trávnika, ktorý je síce pekný a znáša zaťažovanie, ale nemusí byť vhodný do každého prostredia. Len málo trávnikových firiem ponúka napríklad trávnik športový, okrasný, na golf, do tieňa, do sucha a podobne.

Príprava
Pred položením trávnika musíte plochu dokonale vyčistiť od kameňov a kamienkov, stavebného materiálu, buriny a podobne. Nezlomnú burinu alebo zvyšky starého trávnika zničte totálnym herbicídom. Pôdu môžete pred položením mierne pohnojiť, ale nie je to nevyhnutné. Plocha by mala byť rovná, čiže dôkladne ju zavlažte, počkajte deň-dva, potom dorovnajte na daných miestach a povalcujte. Opakujte – keď po nej prejdete valcom a nebudú po vás zostávať žiadne stopy, je pripravená.
Pre zakladanie trávnika položením trávnikových kobercov nie sú vhodné ťažké, ílovité a zhutnené pôdy. Do priepustných piesčitých substrátov sa trávnik zakorení oveľa rýchlejšie a hlbšie. Plochu môžete ohraničiť obrubníkmi, ktoré zabraňujú prerastaniu trávy do okolia, napríklad do kríkových alebo kvetinových záhonov. To však nie je podmienkou, niektorým ľudom sa obrubníky vyslovene nepáčia. Užitočná je aj sieť proti krtom.

Nákup trávneho koberca
Hoci po prepočítaní ceny na meter štvorcový a vyrátaní celkovej ceny sa vám možno zakrúti hlava, nedajte sa zlákať tou najnižšou cenou. Radšej nakupujte u veľkých, osvedčených pestovateľov s dlhoročnou tradíciou pestovania trávnikov.
Napríklad jedna paleta trávnikových kobercov s hmotnosťou cca 600 kíl, ktorými položíte asi 25 m2 plochy vás vyjde na 80 eur. Jednotlivé rolky trávnika majú zvyčajne rozmer 40 x 125 cm a hrúbku približne 2 cm. Hmotnosť sa pohybuje okolo 8 – 10 kg, podľa kvality a vlhkosti substrátu. Rozprestrením dvoch roliek trávnika zakryjeme plochu 1 m2. Počítajte s 5% rezervou, pri členitejších plochách aj s 10%. Trávnik by sme mali položiť do 24 hodín od narezania. Ideálne si ho objednajte na ráno v deň pokladania. Ak sme nútení nechať zrolovaný trávnik niekoľko hodín stáť na priamom slnku, treba ho občas postriekať vodou alebo zakryť mokrou textíliou, aby nedošlo k zaschnutiu korienkov.

zdroj: gettyimages.com

Pokládka

  • Na položenie je dobré mať niekoľko ľudí, nerobte to sami, ak nemusíte. Položenie začnite pozdĺž nejakej rovnej hrany na pozemku (okraj chodníka, terasy, plota). Ak takúto východiskovú rovinu nemáme, položíme si na zvolené miesto dlhú rovnú dosku a vedľa nej položíme prvý rad trávnika
  • Jednotlivé pásy pritláčame k sebe, aby boli spoje čo najtesnejšie. Ďalšie rady potom prikladáme tesne k predošlému a dbáme, aby sa miesta spojov v rade striedali a netvorili rovnú čiaru. Tzv. tehlový vzor. Položené pásy trávnika nemusíme zvrchu nejako špeciálne pritláčať alebo ich ubíjať gumeným kladivom
  • Trávnik môžeme pri položení podľa potreby rezať ostrým nožom a menšie kúsky potom využijeme na vyplnenie nepravidelných tvarov na okrajoch trávnika
  • Pri ukladaní trávnika na svahu pripevňujeme pásy k pôde tenkými drevenými kolíčkami (dĺžka 15 – 20 cm), ktoré zatlčieme do trávnika tak, aby ich nebolo vidno, ale aby zabezpečovali trávnik pred zosunutím

Po pokládke
Trávnik polejte veľkou dávkou vody (aby nám voda doslova „čvachtala“ pod nohami). Chvíľu počkajte, kým voda vsiakne a potom trávnik povalcujte ťažkým záhradným valcom (70 – 80 kg), aby bol dobre pritlačený k podkladu. V ďalších dňoch trávnik intenzívne polievame a snažíme sa po ňom nešliapať. Radšej menšie zálievky a častejšie – povedzme ráno 15 litrov na m2, popoludní a večer asi 8 litrov na m2. Ak o 4 – 5 dní opatrne nadvihneme kúsok trávnika, zbadáme jemné biele korienky, ktoré už vrastajú do pôdy. Ak vám kus nejde nadvihnúť, už sa dostatočne zakoreňuje. Ešte niekoľko dní môžu byť viditeľné spoje medzi jednotlivými pásmi trávnika, tie však za krátko zmiznú a trávnik bude krásne jednoliaty. Keď sa trávnik v novom prostredí aklimatizuje, zakorení a začne rásť, pokosíme ho na pôvodnú výšku a tú spravidla udržujeme. Hnojiť môžete začať po troch týždňoch, ideálne je dlhodobo pôsobiace hnojivo. Ak sa po čase trávnikové koberce nejako posunú a objavia sa prázdne miesta, medzery, zasypte ich vhodným substrátom a dosejte.

Údržba
Traduje sa, že starostlivosť o trávny koberec je náročná. Je to však len mýtus. Po inštalácii si nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Pokiaľ ho máte na terase alebo balkóne, je dobré ho raz za čas povysávať. Ako často, to záleží od znečistenia. V prípade, že máte trávny koberec na záhrade, nezabudnite na ňom pohrabať lístie. Zamedzíte tým jeho hnitiu na koberci. Ak je priveľmi znečistený, môžete ho vystriekať vodou. Žiadnu ďalšiu špeciálnu starostlivosť nevyžaduje. Nenechajte sa odradiť vyššou cenou. Udržiavanie koberca je naozaj jednoduché.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky