Jedálenský stôl ako srdce kuchyne či jedálne

Jedálenská zostava
zdroj: gettyimages.com

Jedálenský stôl, to nie je len rodinné stolovanie a pohostenie pre návštevu. Často plní funkciu pracovného stola či činností, ktoré súvisia so spoločenskými hrami a rôznymi ďalšími aktivitami. Aj kvalita je preto otázkou správnej voľby. Spája sa s vizuálnou stránkou stola, keďže ten je bežne ústredným prvkom jedálne alebo kuchyne.

...

Rozkladací jedálenský stôl – a usadíte aj návštevu

Správne zvolená veľkosť stola nezahŕňa iba pohodlné stolovanie, ale aj plynulé prechádzanie okolo neho. Ak sa chcete od stola zdvihnúť alebo sa zaň usadiť, nemali by vás pritom obmedzovať žiadne steny či nábytok. Jeden meter za sebou na bezproblémové odsunutie od stola je optimálny.

Počet osôb pre pravidelné stolovanie je smerodatný. Pravidelní hostitelia však musia zobrať do úvahy aj fakt, že prípadné zväčšenie plochy na jedenie je nutnosťou. Rozkladací či rozťahovací stôl poskytuje riešenie. Tvar pritom nerozhoduje. Rozložíte v podstate akýkoľvek typ stola.

Pozrite si jedálenské stoly v týchto e-shopoch:

Jedálenský stôl masív – nestarnúci dizajn

Kvalita a nadčasovosť je pre drevený jedálenský stôl samozrejmosťou. Aj kovová konštrukcia v kombinácii dreva môže byť atraktívna. To, aký materiál vyberiete, však závisí veľakrát práve od ceny. Pri masíve sa pohybuje skôr na horných priečkach, a preto mnohí volia radšej lacnejšiu alternatívu, a to lamino. 

Sklenený jedálenský stôl (zvoľte kalené sklo) vie taktiež zaujať, no pravdou je, že v rámci danej kategórie nepatrí medzi najpraktickejšie typy. Údržba si vyžaduje viac ako len obyčajné zotretie handričkou a neustále leštenie je často riešené použitím obrusu. To, čo malo pôvodne vynikať, je zrazu skryté. Prenechajte tento materiál radšej konferenčným stolíkom.

Biely jedálenský stôl do vidieckych aj moderných domácností

Biela, podobne ako drevo, je farbou, ktorá sa hodí do interiéru v ktoromkoľvek štýle. To ju predurčuje k tomu, aby sa stalo súčasťou napríklad aj jedálenského sedenia. Lesklý, matný povrch či ošúchaný vzhľad v podobe jedinečnej patiny, jednoduché línie či ornamentálnosť, v každom prípade zlaďte stôl k celkovému zariadeniu.

Moderný jedálenský stôl alebo rustikálny? Táto otázka síce rovnako súvisí s korešpondovaním celkovo zvoleného štýlu, no ponúka sa aj možnosť eklekticizmu. Mixovanie a kombinovanie nábytku však vyžaduje určitú opatrnosť a dizajnérske cítenie. Ak máte v tomto smere aspoň malé pochybnosti, radšej sa mu vyhnite a stavte na istotu. V ponuke totiž nájdete aj retro, industriálny či luxusný stôl k vašej spokojnosti.

Pozrite si jedálenské stoly v týchto e-shopoch:

Okrúhly jedálenský stôl alebo iný tvar?

Samotný tvar stola sa neodvíja len od toho, aký máte vkus, ale závisí tiež od priestorových možností konkrétnej miestnosti. Niektoré typy síce ponúknu veľkorysý počet miest na stolovanie, no výraznejšie odkroja aj z metrov štvorcových. Medzi ne patrí napríklad okrúhly jedálenský stôl s jednou nohou. Na obľúbenosti však nestráca, možno aj vďaka „rovnocennosti“ pri sedení. 4 ľuďom postačí priemer 100 cm. Inak platí ďalšia osoba + 25 cm.

Malý jedálenský stôl má väčšinou tvar štvorca, štandardne o rozmeroch 80 x 80 cm. Ak sa však chcete pohrať s dizajnom, vsaďte pokojne na rozmerovo štedrú plochu, napríklad o šírke 140 cm. Za stôl tak pohodlne usadíte 8 členov rodiny. Pre tento konkrétny kúsok je však pravdepodobnejšia výroba na mieru.

Obdĺžnik predstavuje klasiku a pre štvorčlennú domácnosť si vyžaduje minimálnu veľkosť 120 x 80 cm. Ponúka nápadité kombinácie stoličiek, ktoré za vrchom stola môžete farebne, veľkostne či materiálovo odlíšiť od zvyšku sedenia. Vzhľadovo podobný je napríklad oválny stôl, ktorý vďaka absencii hrán môže ponúknuť väčší počet miest na stolovanie, pričom ho mnohí ocenia aj z hľadiska bezpečnosti.

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: