KLIEŠTE A CHOROBY. AKO SA CHRÁNIŤ?

2. augusta 2016
KLIEŠTE A CHOROBY. AKO SA CHRÁNIŤ?

Z výletu do prírody, ale pokojne aj prechádzky parkom, si môžete doniesť ako nechcený suvenír -prisaté kliešte.

Nepodceňujte jeho odstránenie aj následnú starostlivosť, hrozia nepríjemné zdravotné komplikácie.

 Najčastejšou chorobou prenášanou kliešťami je lymeská borelióza, jej liečba je pri včasnom spozorovaní možná antibiotikami. Druhou v poradí je kliešťová encefalitída. Proti nej je možné sa nechať očkovať, v prípade vypuknutia choroby totiž končí často trvalými následkami.
Deer ticks.jpg

Čo všetko môže kliešť spôsobiť?

Borélióza postihuje nervy, srdce a kĺby, prvým príznakom je väčšinou typické začervenanie kože.

Encefalitída začína ako nenápadná viróza, ak však vyvolá zápal centrálneho nervového systému, následky môžu byť vážne, vrátane obrny končatín, hluchoty, slepoty, alergií a intoleranciou, ťažkej depresie, chronickej bolesti hlavy, poruchy pamäti či koncentrácie.

Obe choroby môžu ustúpiť bez ďalších komplikácií, ale tiež môžu spôsobiť trvalé následky. Ako budú prebiehať u konkrétneho pacienta, nemožno jednoznačne predvídať, záleží to od viacerých faktorov. U encefalitídy je zvyčajne priebeh horší s narastajúcim vekom a pri oslabenej imunite, kedy môže mať aj priebeh fatálny.

Odborníci preto odporúčajú očkovanie všetkým ľuďom od jedného roku veku, obzvlášť, ak chodíte do prírody alebo máte domáceho maznáčika, ktorý môže kliešte prenášať.

Insect_tick_lyme_disease_735_350 735x350.jpg

Ako na očkovanie?

Normálne je trojdávkový režim vakcinácie proti kliešťovej encefalitíde jeden rok (druhá dávka 1 až 3 mesiace po prvej a tretia dávka 9 až 12 mesiacov po druhej) a dostatočne imúnny ste až s druhou dávkou.

O výbere konkrétnej vakcíny je vhodné poradiť sa s lekárom.  Zistite si, či vám zdravotná poisťovňa v rámci klientskych benefitov neponúka príspevok.

Pretože sa okrem encefalitídy na očkovanie nemožno spoľahnúť, musíte staviť na iné formy prevencie:

  • Pri pobyte v prírode vyberte odev zo svetlej látky, na ktorom lezúceho agresora ľahšie odhalíte.
  • Použite repelent, a to ako na kožu, tak na oblečenie, najmä na nohy.
  • Do batohu pribaľte pinzetu na kliešte a dezinfekciu.
  • Doma si potom starostlivo prezrite celé telo.

Najčastejšie sa parazity vyskytnú v podkolenných jamkách, slabinách, podpazuší, za ušami a u detí medzi vlasmi. Obdobnú prehliadku je potrebné vykonať aj nasledujúce ráno, kliešť sa môže po tele pohybovať aj niekoľko hodín, než sa definitívne prisaje.

Pokiaľ sa v okolí ranky vytvorí začervenaný fľak s bielym stredom, ponáhľajte k lekárovi. Zákernosť týchto chorôb je v tom, že prvé príznaky môžu byť nenápadné. Neskoršie štádia je oveľa náročnejšie liečiť a spôsobujú dlhodobé problémy.

S antibiotikami zbytočne nehazardujte.

Možno vás napadne nechať si napísať antibiotiká, aj keď sa vám začervenané miesta na koži neobjavia.

Preventívne užívanie antibiotík určite nie je najlepším riešením. Môžu vyvolať rôzne problémy, navyše to môže prispieť k vzniku rezistencie. Ak máte obavy, krvný test na boreliózu je vhodné vykonať za 4-6 týždňov od prisatia kliešťa . U kliešťovej encefalitídy nie je k dispozícii žiadna špecifická liečba proti pôvodcovi infekcie, lieči sa len konkrétny následkami škodlivého účinku vírusu.

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Komentáre