Kliešte sú nebezpečné aj pre vašich miláčikov

7. júla 2017
Kliešte sú nebezpečné aj pre vašich miláčikov

Pekné počasie so sebou prináša výlety, sedenie v tráve, túlanie po lese alebo prechádzku k vode..

 

Ak tieto aktivity trávite so svojim štvornohým miláčikom, tak sa určite stretávate s kliešťami. Prípravkov, ktorými môžete svoje zvieratko chrániť, je veľa: obojky, tablety, pipety, spreje …

Čo od nich môžete čakať a na čo dávať pri výbere pozor?

Shutterstock_160843349_hund_katze_kuscheln 700x467.jpg

Kliešť môže priniesť zvieratám aj ich majiteľom viac problémov, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Kliešte prenášajú závažné ochorenia, ako sú lymská borelióza, ehrlichióza, anaplazmóza, babezióza či kliešťová encefalitída. Všetky tieto ochorenia môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie s doživotnými následkami a liečba týchto chorôb je často aj finančne pomerne náročná, preto je veľmi dôležité psy aj mačky pred kliešťami naozaj chrániť..

Zvlášť pre psa a mačku

Vždy dávajte pozor, či je konkrétny prípravok určený pre psa, alebo pre mačku. Väčšina je vyrábaná pre každý druh zvlášť – niektoré účinné látky (napr. Permetrín) sú totiž pre mačky nebezpečné, a im môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Niektoré plemená psov, napr. Kólia, môžu mať zase predispozície k precitlivenosti k účinným látkam, choré zvieratá by sa všeobecne mala zbytočnej chémii vyhýbať …

Prírodné repelenty a bylinky

Veľmi účinným spôsobom ochrany sú prírodné repelenty založené na využití bylinných éterov. Bylinky sú zvlášť vhodné ako ochrana pred kliešťami, blchami a ďalším hmyzom; sú nielen adekvátnou variantou, ale sú priamo ideálne pre zvieratá so zdravotnými problémami, pre šteňatá a mačiatka a sú bezpečné v kontakte s deťmi. Sú spravidla vo forme spreja, ktorým musíte zviera vždy pred prechádzkou zľahka nastriekať. Zatiaľ čo väčšina chemických produktov kliešte a blchy priamo zabíja, prírodné repelenty ich odpudzujú.

Tick_shutterstock_189975548.jpg

Obojky proti parazitom

Asi najrozšírenejším typom ochrany pred kliešťami a ďalšími parazitmi sú antiparazitné obojky . Účinkujú niekoľko mesiacov a väčšinou sa s ním môže pes aj kúpať. Sú väčšinou veľmi efektívne – niektoré však môžu u citlivejších psov či mačiek vyvolať alergickú reakciu a niektoré tiež ľahko zapáchajú. Ak máte psa s dlhými chlpmi, počítajte s tým, že sa srsť pod obojkom pri stálom nosení môže viac zamotávať. A ak chováte v jednej domácnosti psa aj mačku, overte, že účinná látka použitá v obojku pre psa nie je pre mačky nebezpečná.

Kvapky za krk

K veľmi obľúbeným prostriedkom patria pipety. Oceníte u nich rýchlu a jednoduchú aplikáciu – tekutina sa vymačkne psovi za krk. Majú tiež veľmi vysokú účinnosť, niektoré citlivejšie psy však môžu mať reakciu v podobe podráždenej kože v mieste aplikácie. Ak má váš pes rád vodu, skontrolujte, či je vybraný produkt testovaný a kúpaním sa jeho pôsobenie nezníži.

Flea tick medicine poisoning dogs.jpg

Účinné spreje

Spreje sú určené na nastriekanie na srsť. Ich efekt – či iba odpudzujú, alebo aj zabíjajú blchy a kliešte – sa líši podľa použitej účinnej látky, rovnako tak je rôzna dĺžka pôsobenia. Výhodou sprejov je, že nimi môžete ošetriť aj pelech a búdu psa. Samozrejme zas skontrolujte ak máte aj mačku či jej to neublíži.

Tablety sú novinkou

Tablety sú na trhu s antiparazitními prípravkami skôr novinkou – podávajú sa v podobe žuvacej tablety, ktorá väčšine psov i mačiek chutí. Po podaní majú účinnosť niekoľko týždňov, pričom blchy aj kliešte usmrcuje účinná látka pôsobením na ich nervový systém, teda až pri zahryznutí. Kliešte sa síce zahryznú, ale hneď zomrú. Zatiaľ čo ostatné antiparazitné prípravky kúpite v chovateľských obchodoch či na e-shopoch, tablety proti kliešťom sa predávajú iba na veterinárnych klinikách. 

Výber je veľký a ak neviete čo je vhodné práve pre vášho miláčika poraďte sa so svojím veterinárom.

 
Páčil sa Vám článok?
reklama: