Knižnica v telefónnej búdke? Má byť v Trnave

18. júna 2013
Knižnica v telefónnej búdke? Má byť v Trnave

Unikátny projekt navrhli dvaja študenti architektúry a ich nápad sa pozdáva aj mestu.

Novú šancu starým knihám poskytne v Trnave projekt otvorenej knižnice. Študenti architektúry Filip Galko a Juraj Zamborský navrhli zriadiť vo dne – v noci otvorenú miniknižnicu v starej telefónnej búdke. Knihy z búdky umiestnenej na okraji Univerzitného parčíka by si mohol ktokoľvek požičať.

Ak práve riešite interiérové úpravy a do novej knižnice sa vám niekoľko kusov výtlačkov nezmestilo, no zároveň nechcete knihy vyhodiť či spáliť, už o chvíľu bude zrejme v Trnave zaujímavé riešenie.

,,Ľudia budú môcť priniesť do upravenej búdky knihy, ktoré doma už nepotrebujú, iní ľudia si ich môžu zasa vypožičať. Cieľom je predĺžiť život knihám,“ vysvetlil zámer Filip Galko. Každý by mohol priniesť najviac tri knihy, rovnako tri knihy by si mohol záujemca aj odniesť. Autori projektu predpokladajú, že ich zámer by mohol zaujať najmä mladú generáciu.

Projekt sa vedeniu mesta páči

Rátajú aj s tým, že búdka plná kníh by mohla prilákať vandalov. ,,Bude to určitá skúška pre Trnavu a Trnavčanov. Na druhej strane je priestor, kde rátame s búdkou, pod dohľadom kamier mestskej polície,“ dodal Galko.

Mestský úrad študentov povzbudil informáciou, že Univerzitný parčík zatiaľ vandali obchádzajú. Okrem samotného požičiavania kníh by projekt mohol pomôcť zapojiť verejnosť do komunitnej aktivity, prípadne vytvoriť priestor na stretávanie sa.

Budúci architekti už požiadali mestský úrad o poskytnutie pozemku pre svoju otvorenú knižnicu. Majetkovú komisiu ich projekt zaujal, preto odporučila mestskému zastupiteľstvu výpožičku pozemku schváliť. Ak by sa miniknižnica ujala, študenti sú pripravení projekt rozšíriť aj na ďalšie miesto v Trnave.

NEPREHLIADNITE: Viacúčelová knižnica, ktorá rastie k stropu

Foto: SITA/Marián Peiger

Páčil sa Vám článok?
reklama: