Koberec- vyberte si podľa typu miestnosti

16. novembra 2016
Koberec- vyberte si podľa typu miestnosti

Predtým boli koberce výsadou panovníkov. To je našťastie už dávnou minulosťou a koberce dnes naopak patrí k bežným a finančne dostupným podlahovým krytinám. Lenže nie je koberec ako koberec. Keď sa teda pre neho rozhodnete, podľa čoho a ako by ste mali vyberať?

Beautiful carpet models 15.jpg

Čo očakávate od koberca?

Výber vhodného koberca sa odvíja predovšetkým od toho, akú úlohu bude v danom interiéri hrať. Má fungovať ako dekorácia pred posteľou alebo sedačkou? Potom voľte dizajnové kusové koberčeky s vyšším vlasom a hustotou, napríklad populárneho typu shaggy. Pokiaľ má ale koberec napríklad tlmiť hluk a otrasy v detskej izbe , potom vyberajte z celoplošných typov..

How to choose the perfect carpet for your home 3.jpg

Ďalším dôvodom, prečo siahnuť po celoplošnom koberci, je jeho schopnosť tepelnej izolácie, takže vám nebude zima od nôh. A nejde len o pocit, z miestností s kobercovou podlahou toľko neuniká teplo.

Materiál ovplyvní cenu

Koberec budete vyberať určite tiež podľa toho, koľko do neho môžete či chcete investovať. Cena sa odvíja najmä od druhu používaného vlákna. Medzi lacnejšie sa radí koberce z umelého vlákna, naopak koberce vyrobené z vlny, hodvábu či iných prírodných materiálov sú drahšie.

Koberce sa dokonca vyrábajú  napríklad z kokosových vlákien, hodvábu alebo kože. Umelé, napríklad polyamidové alebo polypropylénové vlákna, sa dnes navrhujú tak, aby maximálne odolávali nečistotám, baktériám aj plesni.

Prírodné vlnené koberce zase vypudzujú špinu na kraj vlákna, kde ju ľahšie vyprázdnite do dna. Napriek tomu sú prírodné vlnené typy náročnejšie na údržbu, ale zato bezkonkurenčne najlepšie vedú teplo.

Rozdiely sú aj v konštrukcii vlasu koberca. Komfortnejšie je strihaný vlas oproti kobercovej slučke. Kobercová slučka je zase výhodnejšia z hľadiska údržby. Taký koberec je potom vhodnejší napríklad do detskej izby.

Boy Lying on Carpet --- Image by © Royalty-Free/Corbis

Čím hustejšie, tým odolnejšie

Ak chcete, aby vám koberec naozaj dlho vydržal, zistite si hustotu vlasu. Tá ovplyvňuje jeho životnosť. Väčšinou platí priama úmera medzi počtom vlákien na meter štvorcový a odolnosťou. Pre vysoko zaťažované priestory, najmä teda do kuchyne, na chodbu či do detskej izby, vyberte koberec s vyšším počtom vlákien na meter štvorcový.

Opačne potom pristupujte k výške vlasu. Čím je vlas vyšší, tým väčšie starosti budete mať s údržbou. Takéto preto dajte napríklad iba do spálne ako predložku k posteli. Skrátka tam, kde bude koberec menej namáhaný, a pritom si tu chcete dopriať príjemný došľap.

Living room white gray ideas striped carpet big sofa silver poufs.jpg

Páčil sa Vám článok?
reklama: