Krbové kachle sa vracajú

4. novembra 2012
Krbové kachle sa vracajú

Či už si zaobstaráte plechové alebo kachľové krbové kachle alebo krbové vložky, vždy budú nevšednou a štýlovou dekoráciou vášho interiéru. Hlavným dôvodom je ale ich praktickosť a romantická atmosféra praskajúceho ohňa priamo v obývačke.

Či už si zaobstaráte plechové alebo kachľové krbové kachle alebo krbové vložky, vždy budú nevšednou a štýlovou dekoráciou vášho interiéru. Hlavným dôvodom je ale ich praktickosť a romantická atmosféra praskajúceho ohňa priamo v obývačke.

Krbové kachle sa hodia do každej domácnosti. Či už sa jedná o dom, chatu, chalupu alebo byt. Stačí mať komín, poznať jeho účinnú výšku a priemer dymovodu. Potom už len stačí vybrať kachle, ktoré do vášho interiéru skvele zapadnú. Niekomu sa viac páčia plechové kachle, iný zvolí kachľové, kde je každá kachľa unikát, pretože sa stále vyrábajú tradičným spôsobom.

Podľa čoho kupovať

Najdôležitejší je pri výbere krbových kachlí výkon. Ak chcete vykurovať staršiu stavbu, budete potrebovať dvakrát väčší výkon, ako keď kupujete krbové kachle do novostavby. Najskôr však musíte vedieť, koľko metrov kubických potrebujete vykúriť. To zistíte, keď vynásobíte úžitkovú plochu príbytku výškou stropu.

Ďalej pokračujete jednoduchým, ale orientačným výpočtom. Vychádzajte vždy z toho, že potrebujete 1 kW na vyhriatie 20 m³ starého domu alebo 40 m³ novostavby. To znamená, že keď máte vykúriť napríklad 100 m³ príbytku, potom vydelíte 100 m³ spomínanými 20 m³ a dostanete číslo 5. A to je približný výkon vašich budúcich kachlí.###2r###

Budúci majitelia kachlí ale niekedy výkon kachlí podceňujú. „Poddimenzovaný výkon vám neumožní vykúriť všetky priestory dostatočne, a preto sa budete snažiť výkon navýšiť. Výsledkom bude poškodenie kachlí.

Ak zvolíte príliš vysoký výkon, kachle budú hriať príliš a vám nezostane nič iné, než neustále privierať prívod vzduchu. Z toho sa vám bude predovšetkým zbytočne zanášať komín a docielite len zadymené sklo na okienku,“ vysvetľuje dôležitosť správneho výberu kachlí František Turek z Mountfieldu.

Moderné je nestarať sa

Trh s krbovými kachľami ponúka mnoho rôznych typov. Na výber sú krbové kachle s plechovým plášťom, alebo s keramickým obkladom. Ktoré si vyberiete, je len na vás. K dostaniu je aj kombinovaná pec. To znamená, že je vyrobená ako z plechu, tak aj z kachlí.

Niekedy sú tieto produkty doplnené aj sklom. Pri výbere záleží aj na tom, čím budete kúriť. Podľa toho si zaobstaráte kachle na drevo, ekobrikety, uhlie alebo pelety. Práve pelety sú stále žiadanejšie, pretože sa o takéto kachle ľudia nemusia takmer vôbec starať.

„Peletové kachle sú veľmi obľúbené pre svoju automatickú prevádzku. Stačí do zásobníka vložiť pelety, nastaviť, kedy a ako moc majú kachle kúriť a tie všetko obstarajú za vás,“ pochvaľuje novinku na trhu Turek.

Hrejú, varia, pečú

Krbové kachle neslúžia len na vykurovanie. Ak si zaobstaráte sporák, môžete na ňom variť a piecť. Pri kvalitných sporákoch sú rúry vyhrievané zo všetkých prístupných strán, varné platne sú vyrobené zo špeciálneho odolného plechu, vďaka ktorému dosahujú vysokú odolnosť voči tepelnému a mechanickému namáhaniu. Obsluha aj údržba sporáka je jednoduchá, uvedenie do prevádzky rýchle, prevádzka ekonomická a varenie bude jedinečným zážitkom.

Páčil sa Vám článok?
reklama: