Krbové kachle- ako ich vybrať?

26. septembra 2016
Krbové kachle- ako ich vybrať?

Krbové kachle sú stále žiadanejším spôsobom kúrenia aj pre cenovú dostupnosť dreva. Ak uvažujete o ich obstaraní, okrem dizajnu by mal hrať hlavnú úlohu ich výkon a tiež spôsob, akým chcete dom či byt vykurovať. Pri výbere musíte brať do úvahy hlavne ťah komína, priemer dymovodu, aký veľký priestor potrebujete vykurovať a nakoľko stavba dokáže udržať teplo. Pred nákupom sa preto oplatí prizvať si odborníka, ktorý zváži všetky potrebné faktory a navrhne optimálne riešenie.

4druid gallery.jpg

Výkon podľa veľkosti priestorov

Musíte vedieť, aký veľký priestor budú krbové kachle vykurovať. Vezmite do úvahy tepelné straty budovy – u starších objektov je zvyčajne nutné počítať s tým, že murivom utečie väčšia časť tepla ako pri novostavbách, a výkon kachlí tomu preto prispôsobiť. Nie je dobré ich výkon poddimenzovať, ale ani predimenzovať.

Img alice wood stove.jpg

V prvom prípade snaha o zvýšenie výkonu a získanie viac tepla tak, že sa dlhodobo otvoria všetky prívody vzduchu, zaťaží konštrukciu kachlí a zníži životnosť kachlí, nadmerne tiež vzrastie spotreba paliva. Príliš vysoký výkon kachlí a s tým súvisiace prekurovanie priestoru zase ústi do “škrtenia” prívodu vzduchu do kachlí. Výkon sa tak síce zníži, ale nedokonalým spaľovaním sa kachle a komín zanášajú dechtom, rastú tak náklady na ich čistenie.

Aký spôsob vykurovania?

Teplovzdušný alebo teplovodný, majú svoje pre a proti. U celoročne obývaných objektov, kde sa počíta s napojením na rozvody ústredného vykurovania, prípadne bojlera či akumulačnej nádrže, je výhodnejšie teplovodné vykurovanie. Vďaka nemu sa môžu stať hlavným zdrojom tepla, prípadne je možné kombinovať napríklad s elektrokotlom.

Quadro1 wood burning stoves.jpg

Vyberať je možné z krbov s rôznymi výkonmi – 7, 12, 17 alebo 25 kW, ktoré zvolíte podľa vašich potrieb. Väčšia časť výkonu sa pritom prenáša do ohrevu vody, menšia časť do ohrevu vzduchu. Aj táto pec využívajú účinné sekundárne spaľovanie, ktoré znižuje spotrebu dreva, z dôvodu bezpečnosti sú vybavené chladiacou slučkou. Voliť tu možno z troch typov regulácie prívodu vzduchu – manuálneho, základného a automatického.

Stove5.jpg

Na chaty a chalupy, ktoré obývate len určité dni či obdobia, zvolte radšej teplovzdušný spôsob. Je určený pre lokálne vykurovanie izby. Pomocou rúrkového systému, v ktorom prúdi teplý vzduch, však umožňuje rovnomerne rozdeliť teplý vzduch nielen po miestnosti, kde stojí pec, ale aj do ďalších miestností. Náklady na vybudovanie rozvodov by boli zbytočne vysoké, údržba zariadenia, ktoré by sa zapínalo a vypínalo s veľkými časovými odstupmi by bola náročnejšia, vykurovanie celého systému by bolo pomalšie a naopak vďaka väčšej tepelnej akumulácii by ohrievač ešte nejakú dobu po opustení objektu hrialo.

Páčil sa Vám článok?
reklama: