Kritériá, podľa ktorých vyberať záhradný dom

29. októbra 2019
Záhradný domček
zdroj: gettyimages.com

Záhradné domčeky sú nepochybne korunou každej záhrady. Aj preto sú stále častejším javom na mnohých pozemkoch. Ich využitie je takmer neobmedzené, pretože vám poslúžia pri oddychu, menšom pohostení, ale budú vám dobrým spoločníkom aj počas záhradných prác. Záhradné domy môžu byť vyhotovené z rôznych materiálov. Či už sa rozhodnete pre drevo, plech alebo oceľ. Oceľové záhradné domčeky nie sú ničím nezvyčajným, zaujímavé na nich je, že pôsobia ako murované. Materiál by ste si mali vyberať tak, aby záhradné domy dopĺňali celkový vzhľad a architektúru vášho zvyšného pozemku a tiež rodinného domu.

Domček, domček, kto v tebe býva?

Každý, kto má rodinný dom a záhradku dôverne pozná problém s priestorom na uskladnenie náradia, záhradnej techniky, bicyklov, športového náčinia či záhradného nábytku. Zručnejší domáci majstrovia si zvyčajne postavia domček na náradie svojpomocne. Avšak nie každý má priestor, čas a možnosti postaviť si vlastný prístrešok alebo domček na náradie. Ak aj vy patríte práve do tejto skupiny, ideálnym riešením pre vás je kúpiť si hotový dom do záhrady v demonte. Záhradný dom poslúži ako skladisko všetkého, čo potrebujete uchrániť pred vetrom, dažďom alebo slnkom. Bez problémov v ňom uskladníte náradie, záhradnú techniku, stavebný materiál, bicykle alebo záhradný nábytok na zimu.

Kritériá výberu
Pred kúpou domčeka do záhrady je dôležité vopred si premyslieť, na čo budete domček používať a najmä aký veľký priestor máte k dispozícii. Na trhu sú dostupné záhradné domy z rôznych materiálov a v rôznych veľkostiach. Vybrať si môžete drevený domček, plechový záhradný domček alebo tiež plastový záhradný domček. Pokiaľ ide o rozmery domčeka, musíte vychádzať z veľkosti priestoru, ktorý máte k dispozícii. Na trhu sú domy s rôznymi rozmermi. Dôležitá je najmä vonkajšia šírka a dĺžka vrátane strešného presahu. Na základe týchto parametrov zistíte, aký model domčeka je ten najvhodnejší do vašej záhrady. Dôležité je tiež všímať si výšku domčeka. Mnohé záhradné domčeky ponúkané na trhu majú veľmi nízku vnútornú výšku a často sú nižšie ako dospelý človek. Nemenej dôležité je tiež všímať si šírku a výšku dverí domčeka. Rozmer dverí rozhoduje o tom, čo budete môcť do domčeka uložiť. Pokiaľ budú dvere príliš úzke, značne to obmedzí využiteľnosť domčeka.

Plechové a plastové záhradné domy sú obľúbenou voľbou najmä vďaka svojej nenáročnej údržbePlastové záhradné domčeky sa vyrábajú zo špičkových polykarbonátov s UV ochranou, čo zaručuje ich dlhú životnosť a odolnosť a nevyžadujú si žiadnu údržbu na rozdiel od drevených záhradných domčekov. Plechové záhradné domčeky sa vyrábajú z pevného profilovaného plechu, ktorý je ošetrený farebným náterom, vďaka ktorému je domček dlhodobo chránený pred koróziou, má veľmi dlhú životnosť a nie je potrebná jeho ďalšia údržba. Na záhradné kovové domčeky poskytujeme 15 ročnú záruku proti prehrzdaveniu. Plechové záhradné domčeky sú obľúbené najmä kvôli výbornému pomeru ceny a kvality a na európskom trhu patria k najpredávanejším. Ich nespornou výhodou je tiež vnútorná výška, ktorá sa v závislosti od modelu pohybuje od 210 do 220 cm, čím patria k najvyšším na trhu. Vnútorná výška umožňuje komfortný pohyb osôb s výškou až do 190 cm. Všetky záhradné domčeky majú široké dvojkrídlové posuvné dvere s výškou 171 až 173 cm, ktoré zaručujú pohodlný prístup do domčeka. Väčšina záhradných domov má dva praktické vetracie otvory, ktoré zabezpečujú pohyb vzduchu a tiež zabudovaný odtok na zvod vody. Záhradné domčeky majú rôzne typy striech. V ponuke nájdete domčeky s rovnou (pultovou) alebo klasickou sedlovou strechou. Pri výbere domčeka je dôležité brať do úvahy šírku domčeka vrátane strešných presahov.

Dôležité je záhradné domčeky uchrániť pred nežiaducimi hosťami alebo inak a jednoducho povedané – zlodejmi. Každý z nás by bol najradšej, keby s takýmito ľuďmi nemusel mať nikdy žiadnu skúsenosť. No stať sa môže čokoľvek, a preto je dôležité záhradné domy dostatočne zabezpečiť. Dnes sa však kradne omnoho rafinovanejšie než len prestrihnutím kladky a „vybrakovaním“ domčeka. Určite pomôže jednoduché zabezpečenie domčeka okenicami a to komplet na okná, aj dvere. Často sa stáva, že sa zákazníci nechajú zlákať dobrou cenou a prehliadajú kvalitu výrobcu a aj samotného výrobku, o ktorý majú záujem. Ak sa rozhodnete kupovať záhradné domy, mali by ste sa dostatočne informovať o predajcoch. Seriózny predajca vám poskytne všetky informácie. Nemá potrebu zatajovať pravdu o tom, kde sídli firma, koľko má zamestnancov, históriu spoločnosti a pod. Menšou skúškou môžu byť akékoľvek otázky, na ktoré žiadate odpovede. Ak predajca neodpíše, prípadne bude jeho odpoveď nedostatočná či nejasná, mali by ste si radšej obzrieť záhradné domy u iného predajcu.

Na škodu nie je vyberať si záhradné domy na základe referencií iných zákazníkov. Predajca, ktorému skutočne záleží na tom, aby svoje výrobky predal, vám nebude brániť dostať sa k takýmto recenziám. Dokonca by vám ich so súhlasom zákazníkov mal sám poskytnúť. Niektoré firmy tieto referencie zverejňujú na svojich internetových stránkach. V každom prípade by ste sa k nim mali bez výraznejších problémov dostať. Na základe získaných informácií sa vám budú záhradné domy selektovať a následne aj vyberať o čosi ľahšie. Ak nakoniec dospejete k spoločnosti, ktorej dôverujete a ich záhradné domy pre vás predstavujú dostatočnú kvalitu, mali by vám počas výstavby zabezpečiť všetko potrebné. Okrem iného tiež záručný a pozáručný servis. Nie všetko, čo je príliš drahé musí byť kvalitné, no príliš nízka cena tiež neveští nič dobré. Cena by teda nemala byť rozhodujúcim faktorom, na základe ktorého si budete záhradné domy vyberať.

Okrem toho, že si môžete kúpiť už vyhotovený, katalógový domček, veľmi jednoducho si môžete záhradné domčeky postaviť svojpomocne. Najdôležitejšie je pripraviť si rovné základy. Potom už pôjde samotná výstavba veľmi rýchlo. Záhradné domy môžete mať k dispozícii už do niekoľkých dní.

Montáž záhradného domčeka
Ak ste si už vybrali ten správny záhradný domček, treba pamätať na pripravenie vhodného podkladu na jeho umiestnenie. Domček odporúčame umiestniť na rovný pevný povrch, ako napríklad na zámkovú dlažbu alebo betónovú platňu s hrúbkou 100 až 200 mm. Ideálne je dom kotviť na pevný podklad. Ako kotvy môžete použiť klasické hmoždinky so skrutkami. Domčeky odporúčame kotviť chemickými alebo mechanickými kotvami. Cez spodný oceľový rám domčeka je potrebné vyvŕtať diery priamo do podkladu, do ktorých sa osadia kotvy. Plechové domčeky je možné umiestniť aj na nespevnený podklad, ako napríklad trávnik. V tomto prípade však musí byť podklad absolútne rovný, aby medzi spodným rámom domčeka a podkladom nevznikla medzera. V prípade, že je medzi rámom a podkladom medzera, pri silnom vetre môže dôjsť k podfúknutiu domčeka. Pokiaľ sa rozhodnete pre umiestnenie na trávnik alebo iný nespevnený povrch, odporúčame vám ukotviť domček zemnými vrutmi, ktoré sú bežne dostupné v železiarstve. Pri stavbe domčeka na nespevnený povrch odporúčame vo vnútri domčeka ako podlahu položiť dosky, napríklad OSB dosky. Aby ste predĺžili životnosť konštrukcie, je vhodné dilatovať spodný rám konštrukcie od podkladu, napríklad diletačnou páskou, čím predídete prehrdzaveniu konštrukcie a predĺžite tak životnosť domčeka. Plechové a plastové záhradné domčeky sa dodávajú v demonte v dvoch kartónoch. Ich montáž je skutočne jednoduchá a zvládnu ju dvaja priemerne manuálne zruční ľudia v priebehu 5 -7 hodín. K montáži je potrebné mať aku-skrutkovač, skrutkovač, kombinačky, vodováhu a pracovné rukavice. Podrobný návod na montáž záhradného domčeka je súčasťou každého balenia.

Príslušenstvo k záhradným domčekom
Aby ste mohli čo najefektívnejšie využívať priestor vo vnútri záhradného domčeka je vhodné použiť regálové a policové systémy. V ponuke nájdete regále pre záhradné domčeky – jednoduchý závesný regál so 4 poličkami. Efektívne využiť priestor vám pomôže aj samostatne stojaci regál s 5 policami a nosnosťou až 150 kg. Domáci majstri ocenia pracovný stôl s nosnosťou 100 kg. Na ukotvenie záhradného domčeka do pevného podkladu sú ideálne mechanické kotvy, vďaka ktorým zabezpečíte pevné ukotvenie domčeka.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky