Kto a kde ponúka na predaj ovocné stromčeky?

19. septembra 2019
Ovocné stromčeky - jablko
zdroj: gettyimages.com

Do záhrady patria nielen zeleninové záhony, ale aj ovocné stromy či kríky. Ich výber sa môže javiť ako jednoduchý, no nenechajte sa oklamať. Ak ste začiatočník, dajte na radu odborníkov. Zopár užitočných tipov sa dozviete aj v nasledujúcom článku.

Záhrada plná ovocia

Okrem sladkého ovocia vám ovocné stromčeky prinesú aj iné pozitíva. Blahodarný tieň počas horúcich letných dní, estetický úžitok, ale aj domov pre vtáčiky, ktoré vám budú v záhrade nádherne trilkovať. Aby stromček prosperoval, musí sa “hodiť” do vašej záhrady. V záhradných centrách si môžete vyberať spomedzi jednoročných a dvojročných drevín. Jednotlivé odrody sa štepia do podpníkov, hovoríme o procese vrúbľovania. Miesto vrúbľovania sa musí nachádzať najmenej 20 cm od miesta, kde už začínajú rásť korene ovocného stromčeka.

Stromček musí byť zdravý. O jeho zdravotnom stave vypovedajú výhonky, kôra a korene. Najlepším obdobím na nákup ovocných stromčekov je jeseň. Uprednostnite dreviny bez koreňového balu. Všímajte si kôru, ktorá nesmie javiť príznaky pôsobenia škodcov a nemali by na nej byť žiadne poškodené miesta. Čo sa týka výhonkov, tie by mali byť súmerné a rovnomerne rozmiestnené po celom obvode stromčeka.

zdroj: gettyimages.com

Proces výsadby nie je náročný. Stromček namočte na jeden deň do vody. Pripravte mu jamu, hlbšiu a širšiu, než sú jeho korene. Ešte pred výsadbou odstráňte poškodené korene. Nalejte do jamy krhlu vody, vložte stromček, postavte k nemu oporný kolík a prihrňte pôdu. Ovocný stromček ešte raz polejte a zeminu utlačte. Pri nepravidelných zrážkach je vhodné občas skontrolovať, či stromčeku nechýba voda.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky