Kto a kde ponúka na predaj ovocné stromčeky?

19. septembra 2019
Ovocné stromčeky - jablko
zdroj: gettyimages.com

Chystáte sa kupovať ovocné stromčeky? Prinášame vám niekoľko tipov a inšpirácií, ktoré vám nákup nielen uľahčia, ale pomôžu aj pri prekonávaní možných problémov.

Záhrada plná ovocia

Prednosť dajte jesennému nákupu a výsadbe oproti jarnému vzhľadom na väčší výber výsadbového materiálu a lepšiemu zakoreneniu sadeníc. Výnimkou sú teplomilné druhy, ktoré je lepšie vysádzať na jar. Pri nákupe máte na výber z viacerých možností. Internetový obchod má nižšie ceny, široký výber, ale ako vyzerá tovar, zistíte až po doručení. Záhradné centrá majú v čase jesenného predaja široký výber, ale aj vyššie ceny. Výhodou je, že ovocné výpestky si môžete dôkladne prezrieť a porovnať už pri nákupe. Ideálne je, ak bývate v blízkosti ovocnej školy a čím je väčšia, tým lepšie. Tovar získate priamo od výrobcu, ceny nie sú vysoké a navyše máte zaručené, že personál má dostatok vedomostí a dobre vám poradí. Veľa záhradkárov sa dá zlákať dobrou cenou od obchodníkov na trhoch. Nie vždy ide o ideálny nákup, pretože kvalita sadeníc sa môže odraziť na akosti, množstve a zdravotnom stave ovocia.

Ovocné stromčeky sa väčšinou kupujú už navrúbľované. Od podpníka závisí pestovateľský tvar, odolnosť voči vymŕzaniu, rýchlosť rastu aj hĺbka zakorenenia. Plytkejšie koreňové systémy potrebujú oporné konštrukcie a doplnkovú závlahu. Napríklad pri jabloniach pestovaných v tvare štíhleho vretena sa najčastejšie využíva podpník M 9, ktorý je slaborastúci, vhodný do rovinatých oblastí. Má plytký koreňový systém, preto potrebuje oporu a je náročný na závlahu. Na svahovité polohy s ťažšou pôdou sa hodí bujne rastúci podpník A 2. Jablone sú vysoké, nevyžadujú oporu a prichádzajú do rodivosti neskôr. Podpníky na super štíhle vreteno sú slabo a veľmi slabo rastúce, ako napríklad M 26, M 27, M 9, ale aj silno rastúce MM 106. Chcete mať v záhrade bujnú marhuľu či broskyňu? Zadovážte si podpník BSB. Pre malé záhradky je ideálny slaborastúci podpník Gisela 5 na pestovanie čerešní a višní.

Zelený naparovač Joseph Joseph Lotus Plus, ⌀ 16,5 cm
  • Zľava -10%

Zelený naparovač Joseph Joseph Lotus Plus, ⌀ 16,5 cm

19,99 € 17,99 €
Skladací drvič na zemiaky Joseph Joseph Delta
  • Zľava -5%

Skladací drvič na zemiaky Joseph Joseph Delta

20,99 € 18,99 €
Sada 3 dosiek na krájanie Joseph Joseph Pop
  • Zľava -5%

Sada 3 dosiek na krájanie Joseph Joseph Pop

20,99 € 18,99 €
Lis na cesnak Joseph Joseph Helix
  • Zľava -5%

Lis na cesnak Joseph Joseph Helix

20,99 € 18,99 €
Zelené kompaktné cedidlo Joseph Joseph Colanders
  • Zľava -5%

Zelené kompaktné cedidlo Joseph Joseph Colanders

22,99 € 20,99 €

Ovocné stromčeky treba prispôsobiť pestovateľským zónam, ktoré charakterizujú jednotlivé nadmorské výšky. Naše územie sa rozdeľuje na štyri pestovateľské zóny vhodnosti – nížinné, stredné, podhorské a horské. Významné na pestovanie ovocia sú však iba prvé dve. Nížinná poloha má nadmorskú výšku do 250 m, ideálna na pestovanie marhúľ a broskýň. Stredná poloha, vhodná na pestovanie všetkých ovocných druhov okrem marhúľ a broskýň, sa nachádza v nadmorskej výške 250 až 350 m. Podhorské a horské polohy sú v nadmorskej výške 350 až 600 m a viac. Ďalším kritériom sú stanovištné podmienky, ako je typ pôdy a veterné podmienky. Do ľahkej piesočnatej pôdy vysádzajte o niečo silnejšie rastúce podpníky, ako do hlinitej a hlinitoílovitej pôdy. Do piesočnatých pôd s vysokou spodnou vodou saďte stromčeky so slabšími a plytšími koreňmi. Dôležitá je aj orientácia pozemku vzhľadom na svetové strany a charakter lokality. Jabloniam, slivkám a väčšine čerešní sa bude dariť takmer všade, aj na severnom svahu. Hrušky sú na teplotu o niečo náročnejšie. Najcitlivejšie sú broskyne a marhule, ktoré sa v našich podmienkach oplatí vysádzať výlučne na slnečné miesto v závetrí, s južnou expozíciou. Prevažná časť čerešní, višní aj hrušiek je cudzoopelivá, to znamená, že v čase kvitnutia potrebujú prítomnosť iných odrôd svojho druhu – opeľovače. Väčšina odrôd jabloní je samoopelivá a bez problémov prinesú dobrú úrodu. Výnimku môžu tvoriť staré odrody, ktoré potrebujú opeľovača.

zdroj: gettyimages.com

Pri pestovaní starých a starších odrôd treba mať na pamäti, že ich odolnosť proti škodcom a chorobám je omnoho nižšia, ako pri pestovaní rezistentných odrôd ovocia. Pestovanie starých odrôd sa hodí pre zarytých nadšencov – pestovateľov ovocia, ktorí majú bohaté skúsenosti a snažia sa o zachovanie genetických zdrojov pre ďalšie generácie. Tieto odrody odporúčame pestovať aj v permakultúrnej záhradke. Chcete si dopestovať ovocie bez chémie? Poobzerajte sa po rezistentných odrodách, odolných proti chorobám a škodcom. V súčasnom období je trendom vysádzať hlavne rezistentné odrody jabloní, ako napríklad ‘Orion’, ‘Luna’, ‘Rozela’, ‘Red Topas’ a ‘Ametyst’. Ak nemáte žiadne skúsenosti s rezom ovocných stromčekov, zavolajte si na pomoc ovocinára s praxou. Tí šikovnejší si techniku rezu môžu naštudovať v odbornej literatúre. Najdôležitejší je povýsadbový rez. Slúži na to, aby sa zabezpečila rovnováha medzi nadzemnou a podzemnou časťou stromu a tak sa zvýši pravdepodobnosť ujatia. Urobte ho hneď po výsadbe. Povýsadbový rez je veľmi dôležitý najmä pri kôstkovinách, pretože bez neho by korene nestihli zásobiť nadzemnú časť rastliny vodou a stromček vyschne. V prvých rokoch sa rezom zabezpečí želaný tvar koruny – štíhle vreteno, kordón či palmeta. Taktiež platí pravidlo, že čím silnejší je spätný rez, tým vitálnejšie je vypučanie výhonkov.

Počet stromčekov v záhrade závisí od veľkosti plochy, druhu, podpníka a pestovateľského tvaru. Do malej záhradky sa hodia najmä slabo rastúce stromčeky, ktoré sa dajú vysádzať v pomerne malých rozostupoch. Vysokokmenné ovocné dreviny sú ideálne na založenie ovocného sadu vo vidieckej záhrade. Vzdialenosť medzi stromčekmi pri jabloniach – zákrpok 3 až 4 m a vreteno 2 až 2,5 m, pri hruškách – zákrpok 4 až 5 m a vreteno 2 až 2,5 m, pri slivkovinách 5 až 6 m, pri čerešni 8 až 10 m, višne 4 až 5 m, pri broskyni 4 až 5 m, pri marhuli 5 až 6 m a pri orechu 10 až 15 m. Majiteľov malých záhrad určite osloví pestovanie jedného stromu, na ktorom sú dve odrody. Napríklad na jednom strome si môžete odtrhnúť slivku, ale aj ringlotu. V prípade čerešní sa môžu pestovať až tri odrody, ktoré dozrievajú postupne. Takýto strom vznikne tak, že sa na jeden podpník naočkujú dve odrody.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky