Ktoré postreky na vošky sú najlepšie?

24. augusta 2019
Postreky na vošky
zdroj: gettyimages.com

Každý záhradkár chce zeleninu nielen zasadiť, ale aj pozberať bohatú úrodu. To znamená pravidelnú starostlivosť a, samozrejme, vytrvalý boj so škodcami, medzi ktorých patria aj vošky. Existuje mnoho chemických prípravkov, avšak bojovať môžete aj inak. Inšpirujte sa.

Sú krásne farebné, nenápadné a drobné. O to väčšie škody však vedia napáchať na záhone. Vošky sa označujú za najrozšírenejších záhradných škodcov. Oprávnene. V kolóniách totiž bez výnimky napádajú úžitkové aj okrasné rastliny. 

Účinne proti voškám

Živia sa cicaním štiav na najmladších častiach rastlín – na rastových vrcholoch, púčikoch a mladých listoch. Cicajú veľmi veľa a rýchlo. Rastlinnú šťavu nestačia ani všetku stráviť – rýchlo prejde ich tráviacim systémom a zvyšok vylúčia na listy, stonky a kvety v podobe medovice (lepkavá šťava). Na kvapkách medovice sa zachytávajú výtrusy húb z okolia, najčastejšie čerňoviek, ktoré tvoria najmä na listoch čierne bodky alebo škvrny. Vošky škodia nielen priamo – cicaním, ale aj nepriamo – prenášajú vírusové choroby (napríklad šarka sliviek, marhúľ a broskýň). Veľmi rýchlo sa množia, čiže sa v záhrade ľahko premnožia, vytvárajú mnohopočetné kolónie (voška slivková na spodnej strane listov sliviek a broskýň).

Druhy vošiek Broskyňová, jabloňová, hrušková, ríbezľová, egrešová, slivková, hrachová, kapustová, maková, mrkvová, šalátová, chmeľová, plamienková, hniezdotvorná, bavlníková, hlohová, rešetliaková, ovsená, slamihová, skorocelová a mnohé iné.

Prezimovanie Vošky prezimujú vo forme vajíčok (dĺžka asi 0,5 mm) na okrasných a úžitkových rastlinách. Z nich sa na jar vyliahnu neokrídlené aj okrídlené formy. Niektoré okrídlené prelietavajú na letné hostiteľské rastliny (skorocel, mlieč, rastliny z čeľade hluchavkovitých). Na jeseň sa niektoré druhy vošiek zasa vrátia späť na kultúrne rastliny (broskyne, slivky). Do listových pazúch nakladú vajíčka a celý cyklus sa opakuje. Niektoré druhy zostávajú na úžitkových rastlinách celý čas a nemigrujú. Vošky sú rôznofarebné: zelené, tyrkysové, žlté, ružové, svetlohnedé, červenohnedé, zelenožlté, čierne, popolavosivé, čiernozelené, olivovozelené; môžu mať pásiky, bodky; sú štíhle aj moletky, okrídlené aj neokrídlené. Sú dobre viditeľné voľným okom.

Znaky poškodenia

  • na najmladších častiach rastliny púčiky, rub mladých listov, mladé vrcholové výhonky – tu určite nájdeme kolónie vošiek
  • rastliny zaostávajú v raste listy sú deformované menia farbu, neskôr žltnú, skrúcajú sa a opadávajú

Najčastejší výskyt

  • voška skorocelová pri napadnutí broskyne sa listy stáčajú pozdĺž čepele; pri napadnutí jablone sa listy sfarbujú do červenofialova
  • voška ríbezľová spôsobuje tvorbu červenofialových bublín (pľuzgierov) na listoch červenej ríbezle
  • voška mrkvová pri napadnutí porastov mrkvy sú listy, najmä mladé, srdiečkové veľmi skučeravené
  • voška bavlníková napáda uhorky a melóny, deformujú sa konce výhonkov, kvetné púčiky a zárodky plodov odumierajú a opadávajú
  • voška maková napáda fazuľu, bôb, repu, mak, špenát, pajazmín a iné rastliny

Ochranné opatrenia

Chemická ochrana Najúčinnejšie, najrýchlejšie a najlacnejšie je stihnúť predjarné chemické ošetrenie ovocných drevín (krátko po vypučaní) prípravkami Calypso 480 SC, Calypso 480 SC + Vektafid. Postrekom zničíme vajíčka aj vošky.

Mechanická ochrana Počas vegetácie môžeme odstrihnúť napadnuté výhonky a listy. Pri väčšom rozšírení je vhodnejšie použiť niektorý z povolených prípravkov, napríklad BI 58 EC Nové, Calypso 480 SC, Dursban 480 EC, Pyrinex 48 EC, Pyrinex 25 CS, Mospilan 20 SP, Nurelle D, Pirimor 50 WG a Reldan 22. Podobne pri zelenine ošetrenie neodkladáme – postrek urobíme čo najskôr po zistení výskytu vošiek. Okrem vyššie uvedených prípravkov je vhodný aj Karate Zeon 5 CS.

Každý šikovný záhradkár, ktorému záleží na zdraví svojej rodiny, sa snaží používať čo najmenej chémie pri pestovaní plodín. Samozrejme, úrodu treba chrániť pred škodcami, ináč by sme o ňu prišli. Ponúkame vám niekoľko tipov na výrobu domácich biologických prípravkov proti voškám. Určite ste počuli o ničení vošiek saponátovou vodou či odvarom z cesnaku, ale existujú aj účinnejšie prípravky domácej bezchemickej ochrany.

Aksamietnica – tento kvet je známym odpudzovačom škodlivého hmyzu. Môžete ju vysadiť priamo na riadok alebo použiť výluh. Ako ho pripravíte? Približne tri kilogramy celých rastlín zalejte v čase kvitnutia 10 l teplej vody a nechajte ich lúhovať 48 hodín. Preceďte a pridajte 40 g pracieho mydla. Týmto prípravkom ochránite bobuľoviny a iné druhy rastlín proti voškám.

Cibuľa a cesnak – rozotrite 40 g cesnaku, pridajte 100 g nadrobno pokrájanej cibule a šupku z cibule. Vložte do nádoby, prilejte 10 l vody, povarte asi 10 minút a nechajte vychladnúť. Odvar je účinný proti voškám, húseniciam a hubovým chorobám.

Papraď samčia – zaobstarajte si 1 kg čerstvých alebo 100 g sušených listov paprade samčej a zalejte ich 10 l vody. Nechajte máčať 3 až 4 dni. Po zriedení výluhu v pomere 1 : 10 vznikne prírodný postrek ovocných stromov. Pôsobí proti voške krvavej, štítničkám a pukliciam.

Ostrá čili paprika – 50 až 60 g papriky povarte v 1 l vody asi 10 minút. Nechajte lúhovať 24 hodín, potom prefiltrujte. Používajte ako postrek proti voškám a žravým škodcom.

Pŕhľava dvojdomá – kilogram čerstvej rastliny 12 hodín macerujte v 10 l vody. Použite ako postrek proti voškám.

Púpava lekárska – aj nevinná púpava, ktorej je všade plno môže byť dobrým pomocníkom. Stačí 200 až 300 g rozdrvených koreňov alebo 400 g rozdrvených zelených listov. Tie zalejte 10 l vody a nechajte jeden deň lúhovať. Postrek slúži proti voškám a roztočom, najvhodnejšie je ošetriť ovocné stromy v čase pučania a po odkvitnutí v 10- až 15-dňových intervaloch.

Rajčiak jedlý – z rajčiaka je tiež možné vytvoriť účinný postrek. 4 kg čerstvej rastliny – výhonky a listy zalejte 10 l vody a pomaly varte 30 minút. Môžete pridať aj 40 g mazľavého mydla. Po vychladnutí preceďte a zrieďte v pomere 1 : 2. Postrek funguje proti voškám, roztočom, bzdochám, húseniciam mlynárika kapustného a skočkom.

Rastlinné odpudzovače Ďalším biologickým spôsobom, ako zabrániť premnoženiu škodcov, je chrániť úrodu rastlinami, ktoré prirodzene odpudzujú škodcov. Napríklad, ak umiestnite medzi ruže a pod ovocné stromy cesnak a cibuľu, postaráte sa o prirodzené odpudzovanie vošiek. Dobrou ochranou proti voškám je, keď je hriadka zeleniny obklopená pažítkou a rumančekom. Vošky z kalerábu, mrkvy a kapusty vyženie saturejka, rozmarín, šalvia, palina. Papriku a hlúboviny ochránite pred škodcami kombináciou so zelerom.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky