Ktoré záhradné stavby by vám nemali chýbať

24. septembra 2019
Záhradná pergola
zdroj: gettyimages.com

Patríte medzi ľudí, ktorí si radi užívajú voľný čas vonku na čerstvom vzduchu? V takom prípade by mala byť súčasťou vášho exteriéru záhrada, ktorá sa o to postará. Avšak svoju záhradu by ste mali vybaviť nielen voľnočasovými pomocníkmi, ale aj tými praktickými. Čo je praktické a oplatí sa to mať v záhrade? Prinášame vám niekoľko tipov a inšpirácií.

Záhrada znesie aj drobné stavby

Záhradné domčeky na náradie
K praktickým a dôležitým pomocníkom v záhrade patria záhradné domčeky, určené na náradie. Do záhradných domčekov je možné uskladňovať všetko domáce náradie, ako aj väčšie stroje, ktoré slúžia na obnovu a pravidelnú starostlivosť záhradného exteriéru. Medzi väčších pomocníkov patrí kosačka, stoličky, stôl, slnečník, hojdačka alebo detská trampolína.

Detské domčeky
Na hranie pre deti sú určené detské domčeky. Umiestnite ich na pozemku, nezaberú veľa miesta a budete mať deti vždy pod dohľadom. Na trhu je veľké množstvo rôznych veľkostí a materiálov. Či už malý plastový alebo väčší drevený – deti si v nich nájdu svoje útočisko a priestor na hry.

zdroj: gettyimages.com

Pozrite si záhradné domčeky pre deti v týchto e-shopoch:

Názov Detail
Möbelix (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Dekorhome (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Andreashop (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
4Home (NÁŠ TIP)→ Zobraziť produkt

Záhradný domček
Pokiaľ ste sa rozhodli pre kúpu záhradného domčeka, tak by vám malo byť jasné, na čo presne bude domček slúžiť. Či už vyberáte malý alebo väčší domček, mali by ste zvážiť viacero faktorov. Položte si odpovede na tieto otázky: Na čo bude slúžiť? Chcete ho využívať celoročne? Z akého materiálu má byť? Kam ho umiestniť?  Záhradné domčeky sa delia podľa použitého materiálu, ako aj podľa rozlohy. Záhradný domček môžete mať len ako účelovú stavbu. Takéto domčeky môžu byť plastové, drevené a plechové. Takisto ako domčeky na náradie slúžia na uskladnenie všetkého náradia a tiež domácej techniky. Veľkosť domčekov býva do 10 metrov štvorcových. Na trhu môžete nájsť domčeky so širším využitím, sem patria väčšie drevené stavby, napríklad drevené chaty. Tie sa v záhrade využívajú celoročne a slúžia najmä na oddych. Takéto záhradné domčeky majú základňu od 12 do 25 metrov štvorcových. Uvedené stavby si môžete kúpiť s väčšími možnosťami výberu ich príslušenstva. Samozrejmosťou sú jednokrídlové alebo dvojkrídlové dvere, okná a strešná krytina.

Altánok, pergola
V záhrade pôsobia altánky nielenže príjemným estetickým a krásnym dojmom, avšak za veľmi krátky čas sa môžete presvedčiť aj o ich širokom využití. Ešte krajšie pôsobia drevené záhradné domčeky, záhradné altánky a pergoly. Vďaka použitému materiálu zapadajú do prostredia okolitej prírody a skvelo odrážajú celý dizajn záhrady. Medzi nevýhodu môže patriť potreba ošetrovania vhodným ochranným náterom, ktorý musíte pravidelne opakovať. Ak sa však budete o drevo starať pravidelne, tak vám stavba vydrží veľmi dlho.

Pozrite si záhradné altany v týchto e-shopoch:

Názov Detail
Kokiskashop (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Asko nábytok (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
4Home (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Andreashop (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Dekorhome (NÁŠ TIP)→ Zobraziť produkt

Ak ste sa rozhodli pre postavanie vlastného záhradného domčeka namiesto jeho kúpy, tak vedzte, že pri jeho plánovaní budete musieť rátať s tým, že potrebujete povolenie. Ak ide o domček, ktorý má byť väčší ako 25 metrov štvorcových alebo o hocijaký betónový základ domčeka, je nutné stavbu ohlásiť. Bez povolenia je možné realizovať len stavbu domčeka s nadzemným poschodím a s vlastnou základňou, ktorá má do 25 metrov štvorcových. Na to určite nezabudnite a dôkladne si naštudujte potrebnú legislatívu. Ak by ste sa nevyznali, tak sa obráťte na odborníkov. Najlepší oddych je v záhrade, preto si ho čo najviac užite a spríjemnite. Nemusíte nutne kupovať alebo stavať domček. Niekedy stačí len pár drobností a vaša záhrada sa stane oázou pokoja a miestom, kde sa budete stretávať s rodinou a priateľmi.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky