Kúpte si sklokeramickú varnú dosku pre pohodlné varenie

11. januára 2017
Kúpte si sklokeramickú varnú dosku pre pohodlné varenie

Zoznámime vás s výhodami sklokeramickej varnej dosky aj jej špecifickými funkciami. 

Hob.jpg

Programy ani detský zámok už dávno nie sú novinkami

Väčšina sklokeramických dosiek je dnes už bežne vybavená programovaciou funkciou ohrevu. Niektoré typy navyše disponujú rôznymi predprogramovanými funkciami, ktoré sú určené napríklad pre rozpúšťanie čokolády alebo masla.

Mamičky malých detí ocenia detskú poistku. Tá umožní zablokovanie ovládacieho panela. Veľmi zaujímavé sú tiež tzv. Duozóny, ktoré samy spoznajú veľkosť hrnca a prispôsobia mu varnú plochu. Nebudete tak zbytočne plytvať energiou pri varení maličkostí, napríklad vajíčok.

Ďalším užitočným doplnkom je Infračervený senzor, ktorý monitoruje teplotu v hrnci a prispôsobuje mu celkový výkon varnej dosky. Elektrické varné dosky dovedú navyše samy udržiavať stálu teplotu pokrmu (to oceníte, najmä ak čakáte s podávaním jedla na príchod všetkých členov rodiny alebo hostí).

Komfort zabezpečuje dotykové ovládanie

Varnú dosku môžete ovládať buď mechanicky pomocou gombíkov, alebo dotykovo prostredníctvom digitálnych senzorov. Niektoré sklokeramické dosky majú zabudovaný tiež tzv. Slider, ktorý umožňuje ovládať dosku jednoduchým ťahaním prsta po ovládači. Bývajú tiež vybavené ukazovateľom zvyškového tepla, ktorý svieti v prípade, že varné miesto je teplejšia ako 40 ° C. Ste teda stále informovaní o tom, ak je platnička príliš horúca.

All_hob_seo.jpg

Spotreba elektriny je minimálna

Tieto varné dosky majú veľmi nízku spotrebu energie. Sklokeramický materiál je prispôsobený tak, aby teplo z ohrevných špirál prúdilo rovno hore k nádobám, v ktorých varíte, a nešírila sa zbytočne do strán.

Vďaka tomu sa energetická účinnosť takejto varnej dosky pohybuje okolo 80%.

Pre ekonomickejšiu prevádzku sú používané viaczónové platničky, ktoré umožňujú prispôsobiť varnú zónu veľkosti riadu a tým minimalizovať energetické straty. Niektoré sklokeramické dosky disponujú zónami rýchlejšieho rozohriatia s prídavnými halogénovými telesami. Tie sú väčšinou označované ako Superrýchla zóna, Quick systém, HiLight zóna, Sprint štart.

Dôležité vedieť:

  • Na varenie by sa mali používať hrnce s masívnym rovným dnom, ktoré dobre vedie teplo a na platňu dolieha celou plochou. Ak chcete variť úsporne, zvoľte veľkosť, ktorá čo najlepšie dosadne na varnú zónu.
  • Po varení chvíľu trvá, kým varná doska vychladne, takže opatrnosť – najmä ak sú v domácnosti malé deti, je na mieste.
  • Zvláštnu pozornosť si vyžaduje čistenie sklokeramickej dosky. Výrobcovia odporúčajú dosku pravidelne čistiť a používať čistiace prostriedky a škrabky určené špeciálne na tento účel. Nečistoty sa môžu časom zapiecť do materiálu dosky a narušiť jej hladkú štruktúru.
  • Horúcej doske škodí kontakt so soľou a s cukrom.
  • Dosť hrozné následky pre dosku z tvrdého, ale zároveň krehkého materiálu môže mať aj pád ťažkého predmetu z výšky.
Páčil sa Vám článok?
reklama: