Kupujeme podlahy na balkón

Podlaha na balkón
zdroj: gettyimages.com

Balkón je mnohými ľuďmi odsúvaný do úzadia a vnímajú ho len ako fádny a nezaujímavý priestor, v rámci ktorého si môžu vychutnať cigaretku, vysušiť bielizeň alebo odložiť všetko nepotrebné. Balkón je však nie len praktický a užitočný, ale s trochou fantázie a kreativity aj esteticky pôsobiacim rajom na zemi. Aj s malým priestorom sa dá pekne čarovať, len to chce dobrý a originálny nápad.

...

Šikovné gazdinky na balkóne dopestujú kvety, bylinky aj zeleninu. Zmestí sa sem aj menšie ratanové sedenie, či závesné hojdacie kreslo, z pohodlia ktorého si môžete vychutnávať romantický západ slnka. Možnosti využitia balkóna sú skutočne bohaté. Všetko ale musí stáť na dobrom základe, ktorým je v prípade balkóna kvalitná a trvácna podlaha.

Vyberáte podlahu na balkón? Dôležitá je hlavne kvalita.

Materiálových, typových aj druhových možností podlahy na balkón je veľa, v praxi ale existuje päť základných druhov.

Priemyselný betón
Betón zaraďujeme skôr k podkladovým materiálom. Fanúšikovia minimalizmu a industriálneho štýlu v bývaní ho však nemajú potrebu ničím zakrývať. Betónová podlaha pôsobí na balkóne neutrálne a skombinujete ju s akýmkoľvek zariadením. Časom však zatúžite minimálne po menšom koberčeku alebo rohožke, pretože bosá chôdza po chladnom betóne nie je veru vôbec príjemná.

Dlaždice
Keramická dlažba je tzv. balkónovou klasikou, ktorá sa v novostavbách dodáva ako štandard. Dlažba je cenovo dostupná, nenáročná na údržbu a bežné upratovanie. Spomínaný betón je častokrát podkladovou bázou pod dlaždice. Pri výbere dlaždíc dávajte pozor na farbu a zloženie. Exteriérová podlaha by mala byť mrazuvzdorná a protišmyková. Z farieb vám odporúčame svetlejšie odtiene. Dlaždice v tmavých farbách sa pri horúčavách omnoho rýchlejšie a intenzívnejšie zohrejú. V lete môže ich teplota dosahovať až 80 stupňov.

Drevená podlaha na balkón
Drevená podlaha vyzerá veľmi štýlovo, balkónu dodá šmrnc a príjemný vzhľad prírody. Vyžaruje prirodzené teplo, no zároveň sa neprehrieva. Pri dobrej a pravidelnej starostlivosti, povrchovej úprave a údržbe vám vydrží mnoho rokov. Ešte pred tým ako drevenú podlahu na balkón položíte, je potrebné drevo ošetriť. Všetky dosky natrite špeciálnym olejom zo všetkých strán. Náter opakujte minimálne jedenkrát ročne, optimálne je však dvakrát – na jar a na jeseň. Drevená podlaha predstavuje vyššiu investíciu ako pri dlaždiciach. Cenu si však viete korigovať výberom drevín. V prípade exotických drevín si rozhodne priplatíte. Ak siahnete po lokálnych drevinách alebo odolnejšom severskom dreve, cena bude primeraná. Z hľadiska bezpečnosti umiestnite do drevenej podlahy drážky.

Drevoplast – kompozitné dosky
Tento typ podlahy je ideálnym kompromisom v prípade, že túžite po drevenej podlahe, avšak nechcete do nej investovať, alebo sa vám o ňu nechce starať. Vzhľadom pripomína drevo. Až pri dotyku zistíte, že ide o plastovú napodobeninu. Údržba podlahy z drevoplastu je podobná ako pri keramickej dlažbe, len občas sa odporúča jej vyčistenie vysokotlakovým prístrojom. Rovnako jednoduchá je aj inštalácia podlahy. Jednotlivé časti poskladáte ako skladačku. Podlahu z drevoplastu môžete pokojne uložiť aj na starú podlahovú krytinu.
Kompozitné dosky majú všestranné využitie a okrem podláh sa používajú aj na obklady fasády. Materiál kompozitu sa môže skladať aj z recyklovanej umelej hmoty a bambusových vlákien. Vyžaduje rovnakú starostlivosť ako drevo, čiže pravidelné natieranie olejom. Chôdza bosou nohou však už nie je totožná s chôdzou po dreve.

Umelý trávnik
Táto kombinácia môže vyznieť nezvyčajne, ale mnoho zákazníkov si vyberá na balkón práve podlahu v podobe umelého trávnika. Vynikne najmä na väčších balkónoch a terasách a rozhodne ju ocenia všetky rodiny s malými deťmi. Umelý trávnik nájdete v rôznych cenových kategóriách. Drahšie varianty sú vernou imitáciou skutočnej trávy, tie lacnejšie imitujú trávu o niečo menej presvedčivo. Ako podkladovú bázu môžete zvoliť drevenú palubovku. Nie je to však podmienka.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: