Kupujete bezpečný domov?

6. apríla 2016
Kupujete bezpečný domov?

BRATISLAVA 6. apríla 2016 (BJH/PR) – Pre kvalitné bývanie je určujúci najmä technický stav budovy. Viete, čo si treba všímať pri obhliadke vášho budúceho domova?

Statika

Najviditeľnejšími príznakmi statických porúch domu sú pukliny. Niekedy je však problematické rozoznať puklinu, ktorá vznikla opotrebovaním omietky (pri starších stavbách) a tých, ktoré hlásia vážnejšie problémy. Problémy so statikou pritom patria k najťažšie riešiteľným – jednou z možností sú nákladné injektáže, no bez odborného posudku nemáte nikdy istotu, že je problém riešiteľný.

Cracked concrete texture closeup background

Stiahnite si brožúru „7 rizík, ktoré číhajú na vašu nehnuteľnosť“ na webe SPP

Neexistuje zlé počasie, len zle postavený dom

Izolácie, ktoré chránia dom pred únikmi tepla a pred vniknutím vody do konštrukcie, predstavujú ťažko odhaliteľný problém. Extrémnym príznakom nezvládnutých izolácií sú mokré mapy či plesne, ktoré však zvyknú vznikať až po nejakom čase, pri novostavbách sú preto ťažko identifikovateľné. V prípade novej budovy vám nezostáva nič iné, len si vypýtať detailné informácie o type a hrúbke izolácií a poradiť sa s odborníkmi.

The inside of an unfinished house that is under construction

Hluk

Zvuková izolácia je jednou z najpodceňovanejších technických vlastností všetkých typov nehnuteľností. Ak sa nehnuteľnosť nachádza pri rušnej ceste, overte si, ako tesnia okná. Ak sú orientované na hlavný ťah, berte do úvahy, že vám v lete nemusí prekážať len hluk, ale aj výfukové plyny.

V prípade, že ide o byt v novostavbe, informujte sa, či bola pri výstavbe použitá zvuková izolácia medzi poschodiami a jednotlivými bytmi. Ak nie, pripravte sa na to, že budete možno prežívať prebdené noci spolu s mladým párom s novonarodeným bábätkom odvedľa.

Spádovanie strechy a balkónov

Zlé spádovanie strechy, balkónov alebo terás zasa môžete ľahko identifikovať po daždi – v zle vyspádovaných oblastiach sa jednoducho drží voda. Niekedy je tento problém relatívne neškodný, inokedy môže mať vážne dôsledky: vlhnutie konštrukcie či stien alebo tvorbu plesní.

Modern Empty Interior with Large Windows and Terrace

Nechajte to na odborníkov

Ak nechcete riskovať, obráťte sa radšej na odborníkov. Pri komplexnom posudku stavu nehnuteľnosti totiž nestačí byť profesionál v jednej oblasti a málokto je odborníkom na všetko. Niektorí kupci to riešia tak, že si na obhliadku vezmú svojho kamaráta architekta či inžiniera. Pozor, ani to však nemusí byť zárukou kvalitného posudku – architekt alebo inžinier vidí do problému viac ako laik, určite však menej ako odborník na posudzovanie celkového technického stavu a súvislostí v stavbe.

Užitočným nástrojom je napríklad Inšpekcia budov od SPP, pri ktorej vám odborníci pomôžu odhaliť skryté technické chyby bytu či domu a vypracujú posudok, v ktorom sú spomenuté všetky potenciálne technické riziká. V rozšírenej verzii dokonca môžete získať návrh na opravu týchto problémov a ocenenie opravy problematických konštrukcií.

S inšpektorom od SPP je navyše možné nehnuteľnosť skontrolovať ešte pred jej kúpou, aby ste mali istotu, že nekupujete mačku vo vreci. Opravy niektorých vyššie spomínaných nedostatkov vás totiž môžu vyjsť na tisíce eur.


Páčil sa Vám článok?