Kupujete radiátory? Využite výhody rebríkových.

...

BRATISLAVA 28. augusta 2018 (BH/PR) – Radiátory vo forme, v akej sme ich poznali pred 10 či 20 rokmi, pomaly dosluhujú. Klasické doskové radiátory sú vytláčané podlahovým kúrením, ktoré uprednostňuje stále viac stavebníkov pri výstavbe nových rodinných domov. Výnimkou medzi radiátormi sú rebríkové radiátory. Svoje miesto si nájdu aj v domoch s podlahovým vykurovaním, najmä v kúpeľniach a iných vlhkých miestnostiach. Ich funkcia sa však postupne mení. Už neslúžia len na vykurovanie, ale, najmä v nových domoch, plnia hlavne funkciu sušiča, napríklad osušiek či uterákov a do popredia sa stále viac dostáva aj funkcia radiátora ako dizajnového prvku.

Pri výbere rebríkového radiátora je dôležitý účel jeho použitia

Pred kúpou radiátora je dôležité vedieť, aký účel má prioritne plniť. Od toho závisí tepelný výkon, akým má rebríkový radiátor disponovať a tiež materiál, z ktorého má byť vyrobený.

Pokiaľ má radiátor slúžiť na vyhrievanie miestnosti, je potrebné vypočítať požadovaný tepelný výkon. Na ten vplývajú viaceré faktory, najmä kvalita zateplenia, okná, typ miestností a podobne. Potrebný tepelný výkon by mal vypočítať projektant, štandardne to vychádza približne na 40-50 W na 1 m3 vykurovaného priestoru. Nemenej dôležité je vedieť, aký maximálny rozmer radiátora umožní priestor, kde má byť umiestnený a aký spôsob pripojenia potrebujeme. Rebríkový radiátor môže byť s teplovodným, elektrickým alebo kombinovaným vykurovaním. Výhodu kombinovaného vykurovania oceníte najmä počas chladnejšieho obdobia v nevykurovanej sezóne. Vtedy si môžete radiátor zapnúť na elektrické vykurovanie a kúpeľňu tak zohriať nezávisle od iných miestností.

Ak má radiátor v miestnosti inú, ako vykurovaciu funkciu, tepelný výkon vás zaujímať nemusí. Keď bude slúžiť najmä na sušenie uterákov, dôležitým môže byť praktický faktor a to – koľko členov domácnosti si tam svoj uterák bude umiestňovať. Zároveň je v tomto prípade dôležitý faktor dizajnu. Na trhu je v súčasnosti skutočne široká ponuka rebríkových dizajnových radiátorov, rôzneho tvaru, farieb, použitých materiálov. Už úplne bežnými sú chrómové radiátory, ale nebuďte prekvapený, ak náhodou natrafíte napríklad na radiátor, ktorý vyzerá skôr ako obraz. Fantázia dizajnérov aj v tejto oblasti nepozná hranice.

Ďalším dôležitým faktorom je stanoviť si rozpočet, nakoľko rozdiely v cenách, najmä v prípade ak ide o dizajnový radiátor, sú skutočne výrazné.

Udržiavajte radiátory v kondícii

Aby váš radiátor plnil svoje funkcie počas celej svojej životnosti, treba sa oň z času na čas postarať.

Pravidelne odvzdušňujte – tak ako aj v prípade klasických doskových radiátorov, aj rebríkové radiátory je potrebné odvzdušňovať. Ideálne na začiatku vykurovacej sezóny. Zabezpečíte tým, že radiátor poskytne maximálny tepelný výkon. Pri odvzdušňovaní nezabudnite chrániť okolie ventila, napríklad zakrývacou fóliou, aby vám vystrekujúca voda nezašpinila stenu, nábytok či koberček.

Farbenie radiátora – radiátory majú životnosť aj niekoľko desaťročí. Po určitom čase ale farba môže zmeniť svoj pôvodný odtieň, môže prísť napríklad o žiarivú belosť, ak sa jedná o biely radiátor. Farba na radiátor sa vyznačuje odolnosťou voči vysokým teplotám a zažltnutiu, je vhodná na aplikáciu v interiéri a nesmie po nanesení na povrch radiátora zapáchať. Odporúčame použiť farbu s antikoróznymi vlastnosťami a vode odolnú farbu v prípade radiátorov umiestnených vo vlhkom prostredí.