Kvalitný spánok ? Vyberte si ten správny vankúš

5. augusta 2016
Kvalitný spánok ? Vyberte si ten správny vankúš

Vankúš ovplyvňuje kvalitu spánku, a tým aj celkovú kondíciu človeka. Nákup vankúša nie je jednorázovou činnosťou – každodenným používaním časom stratí kvalitu a stane sa skôr nositeľom nočných môr. 

Hampton feather down hampton pillow ham 108_xlrg.jpg

Hľadanie ideálneho vankúša nie je jednoduchou záležitosťou a zvyčajne jej nevenujete náležitú pozornosť. Pri tom v posteli strávite tretinu života a kvalita spánku zásadne ovplyvňuje náš život strávený mimo posteľ. Pre spokojný spánok je dôležité si vankúš ohmatať a najlepšou cestou k nákupu je návšteva špecializovaných obchodov, kde vám s výberom poradia. Variant vankúšov sa ponúka hneď niekoľko a líšia sa nielen tvarom, ale aj svojou výplňou. Veľkú výhodu poskytujú vankúše z hypoalergénnych materiálov a odolné voči roztočom, ktoré sa dajú prať v práčke.

Čo sa týka tvarov, základné rozdiely objavíte medzi anatomickými, ktoré sledujú líniu krčnej chrbtice, a klasickými vankúšmi. Základný zmysel anatomického vankúša spočíva v tom, že núti vaše telo ležať v správnej polohe, čo vedie k pohodlnému a zdravému spánku.

Tvar, výplň a pevnosť vankúša by ste mali vyberať podľa niekoľkých základných kritérií. Mal byť schopný podoprieť chrbticu v spánkovej polohe, tak aby sa čo najmenej namáhala. Rozhodujúcim faktorom pre výber vankúša je poloha, v ktorej zvyčajne spíte. Ďalej rozhoduje vaša váha a prípadné zdravotné problémy (bolesti chrbtice, alergie).

Soboutique feather down pillow so 108 f_lrg.jpg

Viete, ako spíte?

Pokúste si uvedomiť, akú polohu pri spánku a pri zaspávaní vyhľadávate. Ak spíte na bruchu, bude vám vyhovovať mäkší nízky vankúš, najlepšie plnený mikrovláknom či perím.Vzhľadom na to, že táto poloha je sama o sebe zlá, pretože pri nej máte hlavu neprirodzene natočenú, čo môže byť príčinou rannej bolesti za krkom, bol vyvinutý špeciálny vankúš pre túto spaciu polohu. Má tvar kríža, vďaka tomu podopiera ramená i krk, pričom hlava je vo vykrojenej časti a vankúš tak nedusí.

 Pre tých ktorí, ktorí vyhľadávajú polohu na boku, sú vhodné vyššie a pevnejšie vankúše, najlepšie anatomicky tvarované, ktoré podopierajú chrbticu v prirodzenej polohe. Ideálnou voľbou sú anatomické vankúše vyrobené z pamäťovej peny. Pri spaní na chrbte sa najlepšie uplatní vyšší, stredne mäkký vankúš anatomického tvaru, ktorý bude držať chrbticu v prirodzene zakrivenej polohe a vhodne bude podopierať ramená a krk.

Dokonca existujú aj vankúše, ktoré potláčajú chrápanie.

Na výplni záleží

Pri výbere vankúša podľa výplne sú obľúbené penové. Sú hypoalergénne a majú schopnosť prispôsobiť sa telesnej teplote používateľa. O niečo lacnejším variantom sú vankúše plnené polyesterovým mikrovláknom. Tým sú plnené predovšetkým mäkšie vankúše a ich užívateľ ocení ľahkosť, vzdušnosť a dobrú termoizolačnú schopnosť. Vankúše plnené mikrovláknom je možné prať rovnako ako penové.

Vankúše plnené perím- stále ide o najpríjemnejšie a najluxusnejšie typ výplne. Do dnešnej doby totiž nebolo vynájdené umelé vlákno, ktoré by sa svojou plnivosťou, teda schopnosťou pojať maximum kyslíka, vyrovnalo alebo dokonca predčilo perie. Jeho nevýhodou môže byť, že ho nemožno prať doma v práčke, ale už existujú páperové lôžkoviny so špeciálnou úpravou peria a sypkoviny, ktorá toto umožňuje aj na 60 ° C. V prípade, že vlastníte ešte lôžkoviny po babičke, odneste ich raz za niekoľko rokov do čistiarne, tam obvykle ponúkajú aj prešívanie vankúšov aj diek a doplnenie páperovej výplne. 

Tiež nie je pravdou, že perie nie je vhodné pre alergikov, ako ukázali testy na nemeckej univerzite v Kieli a potvrdili testy uverejnenej v časopise Öko-test 10/2004. V prípade, že máte doma alergika, by ste mali starostlivo sledovať pôvod peria novo zakúpeného vankúša. Niektoré farmy špecializované na chov husí pre perie garantujú jeho zdravotnú nezávadnosť, také by nemalo robiť problémy ani alergikom. Pri nákupe vankúša je vhodné sledovať aj nepriepustnosť švov. Pre alergikov sa dajú zohnať páperové lôžkoviny zbavené prachu a zašité v dvojitej, husto tkanej sypkoviny, preto neprepúšťajú prach.

Phpthumb_generated_thumbnail.jpeg

Nezabúdajte na hygienu

K výmene vankúša by ste sa mali po čase rozhodnúť aj z hygienických dôvodov. Prevenciou pred spánkom s roztočmi a inými mikroskopickými netvormi je najjednoduchšie voľba vhodného materiálu výplne, ktorý je prateľný. Postupnému prepoteniu a znečisteniu vankúša sa však nevyhnete. Ideálna doba k výmene vankúša je chvíľa, kedy stráca záruku kvalitného a zdravého spánku. Pozornosť venujte aj obliečkam, ktoré by mali byť zo savých materiálov, ako je ľan či bavlna. Obmieňajte ho aspoň raz za mesiac..

Páčil sa Vám článok?
reklama: