Lacné PVC podlahy a ich cena

PVC podlaha
zdroj: gettyimages.com

Podobá sa na drevenú podlahu, a nie je to drevo, podobá sa na laminátovú podlahu, a nie je to laminát, podobá sa na dlažbu, a nie je to dlažba. Môže sa podobať aj na korok, dokonca môže mať aj vzhľad profilovaného plechu, vždy však ostáva mäkká na dotyk. Podlahové krytiny z mäkčeného vinylu dokážu ponúknuť naozaj širokú škálu vzorov, majú však aj ďalšie prednosti. Podlaha sa výrazne podieľa na celkovej podobe interiéru, okrem vzhľadu však pri jej výbere zavážia aj iné vlastnosti. K dôležitým prednostiam vinylových podláh patrí napríklad to, že dobre odolávajú vode, vlhkosti aj čistiacim a dezinfekčným prostriedkom. Ľahko sa z nich odstraňujú nečistoty aj mastnota. Vďaka tomu, že nášľapná vrstva je mäkká, vydržia, na rozdiel od dlažby či dreva, aj dopad ťažkých predmetov.

...

Vyberáme kvalitnú PVC podlahu

Moderné vinylové podlahy majú ochrannú vrstvu, ktorá im dodáva potrebnú tvrdosť a odolnosť voči oderu, chráni ich proti šmuhám od topánok a preventívne pôsobí proti usadzovaniu nečistôt. Obsahujú tiež prvky, ktoré znižujú riziko pošmyknutia, keď je podlaha mokrá. Podobne ako pri laminátoch, aj vinylové podlahové krytiny sa delia podľa tvrdosti a triedy zaťaženia (sú odvodené od počtu vystužujúcich vrstiev, hrúbky nášľapnej vrstvy a typu podkladu), takže si podľa svojich požiadaviek ľahko vyberiete ten najvhodnejší typ. K dobrým vlastnostiam vinylu možno pripočítať aj to, že je vhodný na podlahové vykurovanie. Môže sa tak stať teplejšou alternatívou keramickej dlažby. V neposlednom rade patrí k prednostiam týchto podláh aj cena. Práve tá totiž býva dôležitým faktorom pri výbere podlahovej krytiny. Vinylové podlahoviny sa predávajú za naozaj prijateľné ceny, pričom ponúkajú široký výber vzorov – od abstraktných, cez reálne imitácie rôznych druhov drevín či dlažby, až po originálny kovový vzhľad.

Z hľadiska stavby PVC podlahy je nosnou vrstvou sklené rúno s veľkou hustotou, ktoré zabezpečuje rozmerovú stálosť materiálu. Na ňom je vrstva PVC s fotomotívom (drevo, dlažba a podobne). Pre trvanlivosť a odolnosť voči oderu je na fotomotív nanesená číra nášľapná vrstva. Mäkká pena na rubovej strane roznáša zaťaženie na väčšiu plochu, zaisťuje okrem tepelnej a zvukovej izolácie aj tvarovú pamäť materiálu, čo znamená, že po zaťažení sa vráti do pôvodného stavu. PVC alebo vinylová podlaha sa často nesprávne označuje ako „lino“. Zásadný rozdiel je v tom, že linoleum je prírodný materiál a vinylové alebo PVC podlahové krytiny sú syntetické. V priebehu druhej svetovej vojny vznikol nedostatok prírodných surovín, potrebných na výrobu linolea, preto bolo nutné vymyslieť náhradu. Alternatívou sa, koncom päťdesiatych rokov, stal syntetický materiál na báze ropy.

Prvú PVC podlahu vyrobila spoločnosť Dinamic Nobel, ktorá predtým vyrábala linoleum. Išlo o podlahu z hygienicky neškodného a prispôsobivého materiálu, vyrobeného pomerne jednoduchou technológiou, rýchlejšou a zároveň lacnejšou ako linoleum. Dnešné vinylové podlahové krytiny však urobili veľký vývojový skok a s tými pôvodnými, v obmedzenej škále vzorov a pokrivkávajúcej kvalite, už majú spoločný iba názov. Podlahová krytina z mäkčeného vinylu je mäkká, preto by sa mohla pod váhou nábytku otlačiť. Moderné kvalitné podlahoviny už obsahujú na rubovej strane roznášaciu penu s tvarovou pamäťou, ktorá rozloží zaťaženie na väčšiu plochu a po odstránení zaťaženia umožní návrat do pôvodného tvaru. Čas, za ktorý sa materiál vráti do pôvodného stavu, závisí od veľkosti záťaže, ktorá na dané miesto pôsobila. Pri vinylových podlahách však treba dbať na to, aby sa nepoškodili nadmerným bodovým zaťažením. To môže spôsobiť napríklad príliš ťažký nábytok alebo nábytok na nožičkách, ktoré majú malú kontaktnú plochu s podlahou. V takom prípade treba použiť takzvané roznášacie podložky. Pozor treba dať aj pri stoličkách s vinylovými alebo gumovými kolieskami, ktoré by mohli zanechať na podlahe farebné šmuhy. Ak sú kolieska príliš malé alebo ostré, je vhodnejšie ich vymeniť za plastové s mäkkou kontaktnou plochou.

Ak sa bojíte položiť do priestoru s rizikom výskytu vody (napríklad v blízkosti umývačky či práčky), laminátovú alebo drevenú podlahu, no nechcete sa vzdať vzhľadu dreva, skúste vinylovú podlahovú krytinu:

  • imituje prírodné materiály aj plastickým povrchom
  • neškodí jej voda a ľahko sa udržiava
  • jej povrch je na dotyk príjemne teplý
  • je mäkká a odoláva pádom predmetov, napr. riadu či hračiek
  • v prípade, že sa vinylová krytina poškodí, porušený diel sa ľahko vymení bez toho, aby sa musela rozobrať celá podlaha.

K ďalším prednostiam vinylových podláh možno pripočítať

  • majú menší tepelný odpor ako napr. laminát, čo pri podlahovom vykurovaní znamená rýchlejšie vykúrenie priestoru
  • nepotrebujú dilatáciu, takže podlaha nemusí mať prechodové a soklové lišty, čo môže predstavovať estetickú výhodu
  • podlahu možno používať už po troch až štyroch hodinách po nalepení

Najlacnejšie PVC podlahy a ich cena

Nasledujúci zoznam PVC podláh sme orientovali z hľadiska ceny. Ako strop sme si stanovili maximálnu cenu do 10 eur, čo vnímame ako prijateľný kompromis pre bežného aj náročnejšieho zákazníka. Uvedená cena je za m2.

  • PVC podlaha Togo – 7, 35 eur
  • PVC podlaha Bingo – 5, 79 eur
  • PVC podlaha Negros – 7, 19 eur
  • PVC podlaha Angola – 4, 49 eur
  • PVC podlaha Benin – 7, 35 eur
  • PVC podlaha Kasos – 7, 19 eur
  • PVC podlaha Borkum – 9, 95 eur
  • PVC podlaha Saloon – 7, 99 eur
  • PVC podlaha Noss – 7, 65 eur
  • PVC podlaha Malawi – 7, 79 eur
  • PVC podlaha Victoria – 8, 95 eur
  • PVC podlaha Tilos – 9, 95 eur
  • PVC podlaha Ult. Elem – 9, 95 eur

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: