Lacnejší ratanový nábytok aj cez výpredaj

11. októbra 2019
Ratanové posedenie v záhrade
zdroj: gettyimages.com

Plánujete kúpu ratanového nábytku a potrebujete sa zorientovať v ponúkaných produktoch a ich vlastnostiach? Alebo sa inšpirovať, akými kúskami by ste mohli obohatiť interiér alebo exteriér svojho domova? Potom ste tu správne, radi vám totiž poradíme, ako správne vyberať, aby ste dostali to najlepšie podľa svojich individuálnych potrieb. Na trhu je veľké množstvo ratanového tovaru v rôznych cenových reláciách, a pre bežného spotrebiteľa nie je jednoduché vybrať si dobre, za primeranú cenu a nenaletieť skúseným predajcom.

Ratan poteší dizajnom aj cenou

Ratanový nábytok, ktorý sme v posledných rokoch zvykli vídať na záhradkách reštaurácií, ale aj ako účelné posedenie na záhradách pri rodinných domoch, má pomerne dlhú históriu. Najrôznejšie výrobky, napr. koše, koberce či dáždniky, ale aj nábytok z popínavej rastliny – ratanu (Calamus rotang), využívali už starí Egypťania. V Európe sa ratan objavil v 16. storočí, keď ho zo svojich kolónií na Ďalekom východe priviezli Angličania. Od tej doby je obľúbený najmä vďaka svojej praktickosti, elegantnému vzhľadu, variabilite a jednoduchej údržbe.

Prírodný ratan a jeho špecifiká
Ratan je dlhodobo obľúbeným materiálom pri výrobe záhradného nábytku, a to vďaka svojím skvelým vlastnostiam, ktorými sú najmä nízka hmotnosť dreva a jeho pružnosť. Liana, z ktorej ratan získavame, rastie v pralesoch Juhovýchodnej Ázie (predovšetkým Malajzie) a môže dosahovať dĺžku viac ako 200 metrov. Pred tým, než sa šľahúne ratanu splietajú do všemožných výrobkov, je potrebné ich napariť a vykonať impregnáciu v špeciálnom oleji. Ratanový nábytok tým získa odolnosť. Ale ani tá nie je neobmedzená, predsa len ide o drevo, takže časté striedanie dažďa a intenzívneho slnečného žiarenia mu rozhodne neprospeje. V prípade prírodného ratanu je potrebné počítať aj s prirodzeným vzhľadom dreva, môžu sa tu tiež objaviť rôzne nepravidelnosti povrchu, prasklinky či trhliny. Milovníci rustikálneho štýlu, ktorí zbožňujú, keď je každý kus originálny, určite pravý ratan ocenia. Ak sa však týmto výnimkám chcete vyhnúť a túžite skôr po čistom a pravidelnom dizajne, vašou voľbou by mohol byť umelý ratan. Ten vášmu záhradnému vybaveniu prinesie výrazne dlhšiu životnosť.

Umelý ratan
Ako sme už naznačili, najvýznamnejšou devízou nábytku zo syntetického ratanu je takmer neobmedzená odolnosť. Polyetylén, z ktorého sa umelý ratan vyrába, znesie prudké slnko, dážď aj mráz bez známok poškodenia. Zároveň sa pred ďalšou sezónou nemusíte nijako výrazne starať o jeho údržbu, stačí ho opláchnuť či len utrieť od prípadných známok usadeného prachu a môže opäť perfektne slúžiť. Pri slnečnom počasí nemusíte mať obavy z vyblednutia farby, narušenia či zmien materiálu, ten je totiž stálofarebný a odolný proti UV žiareniu.

Pozrite si ďalší ratanový nábytok v týchto e-shopoch:

Názov Detail
Kokiskashop (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Nový nábytok (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Möbelix (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Andreashop (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Dekorhome (NÁŠ TIP)→ Zobraziť produkt

Vyberáme ratanový nábytok

Pokiaľ si chcete zaobstarať pár kúskov ratanového nábytku, zvažujte dobre, pretože to bude investícia na mnoho rokov, v prípade umelého ratanu môže byť doživotná. Čo všetko je potrebné vziať do úvahy pri jeho výbere?

Umiestnenie
Voľba prírodného či syntetického materiálu sa bude odvíjať od podmienok, v ktorých sa bude nábytok nachádzať. Pokiaľ ho teda chcete stabilne umiestniť do vonkajších priestorov záhrady alebo vonkajšieho prístrešku, vyberajte radšej zo sortimentu z odolnejšieho umelého ratanu. Pre vnútorné priestory domu či zimné záhrady neváhajte využiť ponuku nábytku a doplnkov z prírodného materiálu.

Veľkosť a počet kusov
Rozmyslite si tiež, pre koho bude nábytok určený. Čo sa týka veľkosti, nezabudnite na vybavenie pre deti, teda menší stolček so stoličkami a zvážte, či bude dosť miesta na sedenie aj pre návštevy. Určite bude lepšie vyzerať posedenie v jednotnom dizajne, než s narýchlo prinesenými kuchynskými stoličkami, ktoré navyše nebudú zodpovedať výške stola.

Využitie
Nemenej dôležité je predbežné rozvrhnutie jednotlivých kusov nábytku a ich umiestnenie vo vašom interiéri či exteriéri. Ak sa bude nachádzať na výrazne exponovanom mieste domu, zohľadníte aj dizajn, ale rozhodne odporúčame priplatiť si aj za kvalitu. Oproti tomu nábytok, ktorý nebude až tak často využívaný, napr. odkladací stolík či komoda, nie je nutné kupovať v najvyššej možnej kvalite za horibilnú sumu. Ušetrené peniaze pri kúpe lacného ratanového nábytku radšej využite na dokúpenie vhodných doplnkov v rovnakom štýle.

Doplnky
Ak ste si už vyhliadli napríklad stoličky či kreslá z ratanu, bude dobré k nim vybrať aj podsedáky na zaistenie ešte väčšieho pohodlia pri posedení. Ich vzhľad si vďaka obrovskému výberu na trhu môžete ľahko prispôsobiť podľa vlastného vkusu. V predaji sú tiež podsedáky s prateľným poťahom, či dokonca podsedáky z nepremokavého materiálu, ktoré, samozrejme, najlepšie využijete v záhrade. Dizajn interiéru môžete oživiť ratanovými doplnkami, ako sú napríklad tienidlo na lampu alebo luster, vypletané truhly a najrôznejšie kvetináče, košíčky či úložné boxy.

Imidžové ratanové kreslá
Veľmi obľúbenou a módnou záležitosťou sú pohodlné ratanové kreslá. Navyše je možné si vyberať aj zo závesného variantu kresiel, čo je rozhodne veľmi atraktívny prvok, ktorým oslníte nejednu návštevu. Odporúčame vám ich vyskúšať, uvidíte, že nebude ľahké vymeniť ich za bežnú tvrdú stoličku. Skvele sa hodí na pokojné miesto v záhrade, ale jeho rozmery aj váha vám umožnia svoju oázu pokoja kedykoľvek presunúť napríklad na balkón, terasu či do zimnej záhrady. V ponuke sú závesné kreslá rôznych tvarov. Ak sa vám niektoré kresielko zapáčilo tak, že už sa v ňom vidíte s knihou v ruke na terase, svoju ideu krásne stráveného popoludnia môžete doplniť ešte o príjemný pocit mäkučkého pohodlia. To vám zaistí kvalitné čalúnenie, ktoré je už súčasťou kresla.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky