Látkové sedačky – druhy textílií, do ktorých sa oplatí investovať

9. februára 2018
Látkové sedačky

Látkové sedačky v súčasnosti dokážu svojou kvalitou konkurovať aj koži. Moderné technológie totiž umožňujú vybrať si vysokú odolnosť čalúnenia, vďaka ktorej zostanú vlastnosti poťahovej látky nezmenené aj po desiatkach rokov. Nie každá sedacia súprava si vyžaduje takýto druh textílie. Dôležitý je účel používania.  

Prvým krok k správnemu výberu spočíva v základnej materiálovej typológii. Budete sa uberať smerom prírodných tkanín alebo uprednostníte tie syntetické? Je nutné poznamenať, že i kombinácia oboch typov prichádza do úvahy. Priestor, v ktorom majú byť látkové sedačky umiestnené, vám pri rozhodovaní napovie.

Modrá, zelená alebo tyrkysová? Hlavne stálofarebná! (zdroj: pinterest.com)

Látkové sedačky – dôležitý je počet tzv. martindale!

Nenechajte sa oklamať. Aj keď vás látka zaujme vizuálne i na dotyk, pokiaľ nemá dostatočne vysoké tzv. martinale, hľadajte ďalej. V podstate ide o meradlo trvácnosti textílie, ktoré udáva jej odolnosť voči oderu a ošúchaniu. Čím nižšie martindale, tým rýchlejšie opotrebovanie sedačky hrozí a naopak.

Čalúnenie má pre každý kus nábytku iné využitie. Je preto dôležité prispôsobiť mu náležitú kvalitu. Váš výber bude iný, ak potrebujete poťahovú látku na sedaciu súpravu, na ktorej sedávate každý deň i viacerí, a odlišný na kreslo, ktoré plní viac funkciu solitéra ako relaxačného pomocníka. Prinášame vám stručný prehľad textílií podľa hodnôt martindale (použijeme skratku M):

  • do 10 000 M – dekoratívne látky na závesy, vankúše a bytový textil s podobným účelom
  • 10 000 – 15 000 M – štruktúra látky nie je dostatočná na zaťaženie, napríklad sedením, no využíva sa na čalúnenie pre “príležitostný nábytok”
  • 15 000 – 25 000 M – ide o pevnejšie látky, ktoré sa používajú aj pri výrobe nábytku na každodenné použitie
  • 25 000 – 30 000 M – tieto čísla predstavujú odporúčanú hodnotu výroby čalúnenia pre látkové sedačky s vysokým namáhaním
  • 30 000 – 40 000 M – čalúnenie na intenzívne zaťažovaný nábytok
  • viac ako 40 000 M – textílie s týmto počtom martindale znesú extrémne namáhanie, a preto sa využívajú napríklad vo verejných priestoroch, v hoteloch a pod.

Luxusné látkové sedačky verzus klasické látkové sedačky

I keď luxus je často vnímaný najmä vďaka svojej estetickej stránke, či už nejakého produktu, nábytku, celkového zariadenia, v tomto prípade ho môžeme považovať za synonymum kvality. Avšak pozor! Nestačí len zvoliť vysokú oderuodolnosť. Stálofarebnosť je ďalšia vlastnosť, o ktorej by ste sa pri kúpe mali informovať. Tá, spolu so špeciálnymi úpravami proti zašpineniu a jednoduchému čisteniu, predstavuje samostatnú kategóriu rozhodovania sa.

Krátky zoznam niektorých druhov látok vhodných na čalúnenie:

  • Alcantara – syntetická látka (68% polyester, 32% polyuretán) vzhľadom pripomínajúca semišovú kožu. Podľa mnohých, dokonca, dokáže kvalitovo predčiť vlastnosti kože. No práve preto je jej cena vysoká. Disponuje hodnotou 150 000 martindale, pričom je stálofarebná a odolná voči vode.
  • Carabu – je látka (55% acryl, 21% polyamid, 16% polyester, 8% bavlna) s antibakteriálnym a vodoodpudivým povrchom. Vďaka technológii Aqua clean sa zbavíte škvŕn jednoducho, použitím vlažnej vody a handričky. Hodnota martinadale je opät vysoká, 90 000.
  • Mikroplyš – tkanina (100% polyester) má oderuodolnosť 70 000 martindale a typická je svojimi “jemnými chĺpkami”, ktoré pri dotyku menia odtieň farby (ako by ste po sedačke kreslili). Čistenie je opäť jednoduché, no okrem vody vyžaduje i jadrové mydlo.
  • Žinilka – je látka na čalúnenie, ktorá v závislosti od konkrétneho typu žinilky mení svoje zloženie aj odolnosť. Môže byť syntetická, ale tiež kombinovaná prírodnými materiálmi a hodnota martindale sa dokáže vyšplhať na 80 000.

Odtiene sivej sú stále obľúbené (zdroj: pinterest.com)

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

🖊 Rozkladacie sedačky – ktoré typy sú vhodné na pravidelný spánok?
🖊 Čalúnené stoličky a kreslá nevyšli z módy
🖊 Obývací nábytok – sedačky musia byť
🖊 Čo všetko by ste mali vedieť o kúpe koženej sedačky?

Látkové sedačky, ktoré oživia interiér (zdroj: pinterest.com)

Látkové sedačky v klasickom, rustikálnom alebo modernom štýle? (zdroj: pinterest.com)

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Komentáre