Liečivá bylinka- mäta pieporná

24. marca 2016
Liečivá bylinka- mäta pieporná
 Mäta pieporná sa málokedy vyskytuje vo voľnej prírode, zvyčajne sa množia delením trsov, či odrezkami. Ak sa jej darí a viac sa rozrastie, stačí jej už venovať len minimálnu starostlivosť.
Mint1.jpg

Pochádza z Veľkej Británie, ale dnes ju môžeme nájsť všade po svete. Jej liečivú silu oceňovali už starí Egypťania. Pre svoju nezameniteľnú silnú chuť i vôňu sa táto bylinka tešila veľkej obľube snáď v každej kuchyni. Navyše podporuje dobrú náladu a zbavuje nás stresu.

Liečenie mätou

Mäta pieporná uľavuje od upchatého nosa, ale aj pri výskyte črevných kŕčov a plynatosti . Osvieži dych, pomáha pri zažívacích problémoch a nevoľnosti. Obsiahnutý mentol dokáže stimulovať prekyslenie žalúdka, čím má blahodárne účinky na trávenie. Mäta uľavuje pri pálení záhy a v podobe oleja má chladivé účinky (napríklad pri bolestiach svalov). Mätový čaj pomôže pri nachladnutí, tráviacich ťažkostiach aj pri nechutenstve. Potláča napätie a stres, uľavuje pri bolestiach hlavy, pomáha pri nespavosti.

Využitie vo varení 

Mätu pridávame do koláčov, omáčok, šalátov, na ochutenie rýb, grilovaného mäsa, zeleniny, ryže či bylinkového masla. Veľmi obľúbená je v lete ako napríklad typický nápoj mojito, v alko aj nealko podobe, kde však nikdy nechýba práve osviežujúca a aromatická mäta.
Mojito.jpg
Pestovanie

Patrí k najobľúbenejším a najviac pestovaným, hoci existuje asi pätnásť ďalších druhov. Je to trvalka, ktorej sa darí v miernom teplotnom pásme. U nás sa pestuje na záhradkách obvykle v polotieni, ale znesie aj slnečné miesto v závetrí. Milovníci byliniek mätu rozhodne nevynechajú a ak nemajú zrovna miesto pre záhon, pestujú ju v kvetináčoch na oknách či balkónoch. Pôda by nemala obsahovať veľa vápenatých častíc.

Mint basket_full_width.jpg

Páčil sa Vám článok?
reklama: