Linoleum: prehľad a cena za m2

17. mája 2019
Linoleum v podobe plávajúcej podlahy

Výber podlahovej krytiny by ste rozhodne nemali zanedbať. Veď podlahu nevyberáme na rok či dva, ale v mnohých prípadoch aj na celé desaťročia. K nesmierne obľúbeným krytinám patrí aj linoleum. Prečo si ho zvoliť, aké máte možnosti v typoch a cenovej dostupnosti vám prezradíme v nasledujúcom článku. Inšpirujte sa. 

Pri výbere podlahových krytín býva ako prvé z možných druhov vyškrtnuté práve linoleum, no my tento názor vyvrátime a ukážeme si, že súčasní predajcovia ponúkajú širokú škálu rôznych dizajnových variácií, vďaka ktorým sa stáva linoleum výbornou voľbou do bytov či domov. Zároveň ide o ekologickú podlahu, vyrábanú z prírodných materiálov, ktorá sa vyznačuje skvelou trvácnosťou.

Užitočné linoleum

Linoleové podlahy sa v domácnostiach tešia väčšiemu záujmu, ako by si niektorí z nás mohli myslieť. Už dávno sa totižto nejedná o zapáchajúce, farebne nevýrazné „gumové“ podlahy. V posledných rokoch sa stal z linolea výborný dizajnový prvok, ktorý sa v domácnostiach používa v kuchyniach, kúpeľniach, ale aj na chodbách. Veľkým plusom je, že jeho inštalácia je pomerne jednoduchá a po dôkladnom naštudovaní krokov by ju mal zvládnuť v podstate každý. V prvom uveďme, že medzi linoleom a vinylom je veľký rozdiel. Prečo to hovoríme? Preto, že tieto dva materiály sa často porovnávajú a dokonca sa označujú za vzájomne nahraditeľné. Ak sa však na to pozrieme hlbšie zistíme, že to tak vôbec nie je. Linoleové a vinylové podlahy sa líšia v mnohých veciach – materiál, výroba, inštalácia, vzhľad, udržiavanie či cena. Teraz, keď vieme, že linoleum a vinyl sú dva jedinečné povrchy sa môžeme pustiť do vlastností, využitia a ďalších dôležitých vecí, ktoré vám môžu pomôcť s rozhodovaním.

Linoleum a jeho pozitíva Linoleum sa vyrába z ľanového oleja, korkového prachu, drevenej múky a ďalších prírodných materiálov. Zároveň patrí medzi pružné materiály, čo znamená, že vďaka svojej flexibilite dokáže po vytvorení tlaku nadobudnúť svoj predošlý pôvodný tvar. Čo sa týka dlhšej trvácnosti linoleových podláh, tak sa udáva, že pri správnej starostlivosti môžu vydržať pokojne až 40 rokov. Údržba podlahy je veľmi jednoduchá, na zmývanie stačí použiť mokrý mop a svoj lesklý a „čerstvý“ vzhľad si dokáže zachovať dlhé roky, čo úzko súvisí s ďalšou výhodou, ktorou je dobrá schopnosť linolea zachovať si svoju farbu. Taktiež je dobrou voľbou do izieb s častým pohybom. Ak máte v úmysle pokladať a štylizovať si podlahu presne podľa vašich predstáv, tak by ste mali siahnuť práve po linoleu. Vďaka jeho jednoduchej inštalácii a množstvu farebných kreácií na trhu si podlahu vo vašej izbe môžete zariadiť prakticky ako chcete a dokonca ušetríte náklady za pokládku. Linoleum nespôsobuje vnútorné „znečistenie“ vzduchu, pretože nevylučuje škodlivé chemikálie (VOC). Krátko po zakúpení však treba počítať s tým, že tento typ podlahy môže mať charakteristický neškodný zápach po ľanovom oleji, ktorý sa ale po pár týždňoch rozplynie a zmizne.

Ani by ste nespoznali rozdiel oproti originálu (zdroj: pinterest.com)

Negatíva linoleových podláh Linoleové podlahy patria medzi mäkké a ako všetky druhy z tejto kategórie, tak aj linoleum ľahko podlieha poškodeniam – škrabance, odtlačky od nábytku, topánok na opätkoch a môže byť náchylné na ostré predmety či na pazúry mačiek/psov. Za komfort pri došľapovaní teda musíte zaplatiť väčšou obozretnosťou a starostlivosťou. Linoleum sa často odporúča ako podlaha do kúpeľní, no tento krok nie je úplne bezrizikový, pretože linoleum je náchylné na vlhkosť. Prítomnosť vlhkosti môže znamenať problém pre podlahový základ aj pre samotnú inštaláciu podlahy. Ak sa chceme tomuto problému vyhnúť, musí byť linoleum inštalované na suchý materiál, ktorý nepohlcuje vlhkosť.Ďalším krokom je eliminácia dotyku vody s linoleom na minimum. Pri správnom zaobchádzaní sa tak nemusíte obávať a podlahu môžete bez obáv využívať aj v kúpeľniach. Takéto podlahy síce vydržia oveľa dlhšie ako niektoré ostatné druhy, no pri nesprávnom udržiavaní alebo pri vystavení slnku môže linoleum zožltnúť, respektíve stratiť svoju pôvodnú farbu. Správnou starostlivosťou a používaním ochranných prostriedkov sa dá tomu ľahko predísť.

Prehľad a ceny Na trhu sa stretneme s množstvom ponúk rôznych typov linoleových podláh od širokej palety predajcov a preto má cenová relácia relatívne široké rozpätie, ktoré je ovplyvnené výrobcom a kvalitou podlahy.Ak budete mať šťastie a natrafíte na akcie, tak sa môžete dostať k cene približne 5,60€ za meter štvorcový. Cena však, v závislosti od kvality a charakteristík, rastie pokojne aj nad 10 či 15 eur za m2. Čo sa týka pokládky linolea, tak tu je cena približne 6 eur za meter štvorcový, avšak ako sme už spomenuli, tomuto sa dá vyhnúť svojpomocnou inštaláciou. Prinášame vám prehľad cien niektorých vybraných druhov linolea. Ponuka na trhu je skutočne veľmi bohatá a sme presvedčení, že si z nej vyberie aj ten najnáročnejší zákazník.

 • Linoleum Rumba Latina – 5,99 eur/m2
 • Linoleum Start Catal – 5,60 eur/m2
 • Linoleum Strong Plus – 12,45 eur/m2
 • Linoleum Strong Plus Fresco – 11,21 eur/m2
 • Linoleum Royal Cancun – 12,98 eur/m2
 • Linoleum Woodhouse Toronto – 11,89 eur/m2
 • Linoleum Woodhouse Sorbonne – 11,89 eur/m2
 • Linoleum Woodhouse Memphis – 11,89 eur/m2
 • Linoleum Woodhouse Marilyn – 11,89 eur/m2
 • Linoleum Woodhouse Fair Oaks – 11,89 eur/m2
 • Linoleum Woodhouse Camargue – 11,89 eur/m2
 • Linoleum Woodhouse Allure – 11,89 eur/m2
 • Linoleum Titan Cameo – 10,77 eur/m2
 • Linoleum Titan Pure Oak – 10,77 eur/m

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky