Máte radi gabióny? Využite ich v záhrade

24. augusta 2019
Gabiony v záhrade
zdroj: pinterest.com

Určite ste už videli gabiony. Pri ceste, tuneli, v modernej záhrade pri knižnici.. Drôtené koše naplnené kameňom, kde-tu obrastené brečtanom či inou popínavou rastlinou. Často lemujú cesty, či vjazdy do garáží a podobne. Pole pôsobnosti gabIonov sa rozrastá. Pristane im to v podobe plota, oporného múra, ale aj ako exteriérových prvkov, záhradného nábytku či obkladu na fasáde. Univerzálne gabionyVďaka ich vzhľadu, ktorý je výsledkom prirodzenosti kameňa a technickej presnosti oceľového pletiva, sú obľúbené najmä v modernom architektonickom priestore. Ideálna je pre ne kombinácia s drevom, antikorom, ale aj popínavými rastlinami. Vypĺňajú sa najmä lámaným kameňom, no použiť sa dajú aj sklenené recykláty, staré tehly či zeleň, napríklad hraby. Keď rastliny celkom vyplnia gabion, zastrihávajú sa podľa tvaru koša. Ak ich skombinujete s gabionmi naplnenými kamením, bude plot atraktívnejší.

Univerzálne gabiony

Kreatívne využitie
Ohybnosť pletiva umožňuje experimentovať s tvarom a využitím gabionov. Čo sa výplne týka, sklenený recyklát umožní efektné podsvietenie. Plánujete do záhrady nový kozub? Možno sa inšpirujete vonkajšou kozubovou vložkou, vloženou do gabionového telesa. Atraktívny prvok je aj antikorový vodopád vsadený medzi kamene. Do gabionu možno na mieru osadiť poštovú schránku, stĺpiky od bránky či skriňu s elektromerom. Pomerne jednoduchá stavba je lavička, stačí nižší gabion a  drevený sedák. Podobne sa dá vytvoriť stolík či celé záhradné sedenie. Pozor, záhradný nábytok tohto typu pre veľkú hmotnosť len tak neposuniete. Podobne ťažké je presunúť kvetináče vyplnené kameňmi. Ak nedisponujú kovovou vložkou na kvetináč, dôležité je oddeliť kamene od zeminy netkanou textíliou. Inak vám substrát po čase pomedzi kamene doslova pretečie. Špeciálnu kategóriu predstavuje gabionový obklad fasády. Vždy ide o riešenie na mieru. Podmienka je betónový základ a postupné kotvenie košov do fasády. Kamene sa do nich ručne ukladajú, prípadne aj sypú. Ak sa s takýmto riešením nerátalo už v projekte, je vhodná konzultácia so statikom. Podobným spôsobom je možné nechať obložiť aj  nevzhľadné múry, napríklad hrubé staré betónové ploty či vjazdy do garáže vo svahu.

Skladačka na mieru
Štandardný gabionový kôš určený na plot a spevnenie svahu má dĺžku jeden meter, výšku a hrúbku pol metra. Jeho hmotnosť môže byť až 400 kg. Žiarovo pozinkované oceľové drôty s päťpercentnou prímesou hliníka majú priemer 4 mm, sú zvárané do sietí alebo panelov. Rozmer očiek býva najčastejšie 10 x 10 cm, existujú však aj menšie oká. Gabion sa skladá z hotových panelov priamo na mieste špirálami, ktoré sa jednoducho zakrútia alebo takzvanými C sponami pomocou špeciálneho nástroja. Ak treba, koše sa tvarovo a rozmerovo prispôsobujú priamo na mieste. Na trhu sa stretnete aj s dodávkou hotových gabionov. Vzhľadom na vysokú hmotnosť sú však citlivé na manipuláciu a prepravu, keďže pletivo predsa len nie je celkom pevné. Taktiež lacnejšie pletené gabiony sa, v porovnaní so zváranými, považujú za menej stabilné, navyše bývajú vyrobené z drôtu s priemerom iba 2,7 mm.

Široký verzus úzky
Klasický gabionový plot vzniká skladaním gabionov na seba. Jeho bežná hrúbka je pol metra a do výšky dvoch metrov nepotrebuje vnútornú oceľovú výstuhu. Podmienka je však spevnené makadamové lôžko hlboké 40 cm. Čo sa výplne týka, máte na výber ukladaný alebo sypaný vzhľad uloženia kameňa. Pri prvom sa ručne a postupne ukladá jedna alebo dve pohľadové strany tak, aby kamene na seba pekne nadväzovali. Vnútro sa zasýpa kamennou drvinou s ostrými hranami na lepšiu stabilitu. Počas práce sa na určitých miestach priamo na kameň upevňujú dištančné háčiky. Ich úloha je udržanie rovnakej hrúbky gabionu. Sypaný kôš vyžaduje menšie rozmery očiek a tiež menšiu frakciu kameniva. Máte menší pozemok a plot s hrúbkou 50 cm neprichádza do úvahy? Realizovať je možné aj ploty s hrúbkou do 20 cm. V tom prípade sú podmienkou betónové základy a oceľové výstuhy priamo v plote, ktoré v závere nie je vidieť. Kamenivo sa nedá ukladať, musí sa ručne sypať.

Gabion ako opora
Oporné múry z gabionov fungujú na základe svojej hmotnosti a gravitácie. Ich nesprávne osadenie môže v budúcnosti pripraviť nemilé prekvapenie v podobe vychýlenia opornej steny a zosúvania svahu. Preto nie sú vhodné na svojpomocnú montáž. Hrúbku múra v reze musí určiť statik, ktorý v prípade vyšších stien zvyčajne vyžaduje aj geologický prieskum. Vypracovaný statický posudok budete potrebovať aj v žiadosti o stavebné povolenie, ktoré je potrebné pri realizácii oporných múrov. Vzhľadom na riziká patrí montáž do rúk odbornej firme so skúsenosťami. Rátajte s terénnymi výkopmi na základový pás aj samotné gabiony. Napríklad pri výške dva metre musí mať spodná časť múra hrúbku jeden meter. Dosiahne sa to osadením dvoch košov smerom do svahu, pričom jeden z nich nie je vo výsledku vidieť. Zvýšenie stability sa dá dosiahnuť osadením košov so sklonom asi 5 stupňov smerom do svahu. Väčšinou nie je potrebné osadzovať drenážne rúry, keďže voda si cestu cez kamenivo nájde. Nutné je však oddeliť gabion od zeminy geotextíliou, aby sa zabránilo jej vyplavovaniu.

V záhrade
Vedeli by ste si ich predstaviť vo vašej záhrade? Ich využitie môže byť skutočne rôzne. Oplotenie, spevnenie brehu či dokonca posedenie. Vynikajúco sa hodia do moderných záhrad, ale s kúskom citu ich zakomponujete aj do tradičnej záhradky.

Rozmery
Gabiony sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, takže nemajte obavu, že vám v záhrade vznikne obrovská kamenná pyramída. Vymerajte si priestor, kde ich chcete použiť a podľa toho sa rozhodnete, či sú vhodné pre daný projekt a ak áno, akú šírku zvoliť. Ideálne je načrtnúť si celý projekt aspoň orientačne na papier.

Výplň
Ako výplň sa najčastejšie používa lámaný kameň. Vhodné sú aj okruhliaky. Použiť sa dá všeličo. Staré tehly a škridla, či dokonca sklenené fľaše. Pamätajte, že materiál musí byť v koši pekne poukladaný. Dajte si záležať hlavne na obvodových stenách. Vnútornú časť nevidíte, preto na presnom uložení vnútra až tak nezáleží.

Miniskalka v gabione
Ideálne do malých moderných záhrad! Malý gabion poskladajte a zvrchu doň postupne ukladajte väčšie aj menšie kamene a zeminu s pieskom. Dbajte, aby vám menšie kamene nepovypadávali. Zároveň ich ukladajte tak, aby korene rastlín dočiahli na zeminu. Už počas ukladania kameňov môžete vysádzať skalničky. Naplňte gabion doplna, a zasypte zeminu vrstvou štrku. Môžete ho uzavrieť alebo ho nechajte zvrchu otvorený. Teraz opatrne cez otvory povysádzajte zvyšné rastlinky, občasne zalejte, kým sa rastliny neuchytia. Postupne sa budú v kamení rozrastať.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky