Minimalizmus – bývanie s dôrazom na jednoduchosť čistých línií

4. januára 2021
Minimalizmus v interiéri
zdroj: gettyimages.com

Pre niekoho chladný, pre iného antistresujúci a príjemný. Minimalizmus v bývaní, to nie sú len čisté línie, ale tiež rôzne technické riešenia, ktoré majú integrovaný charakter. Nábytok sa taktiež s obľubou zabudováva do stien, a preto sa priaznivci tohto štýlu často riadia heslom – čím menej presahu nábytku zo stien, tým lepšie (obzvlášť to platí v kuchyni a v spálni).

Typické znaky minimalizmu v interiéri:

 • miestnosť je vzdušná, aj veľké priestory totiž upúšťajú od “nábytkovej prepchatosti”
 • miestnosti dominuje iba určitý kus nábytku (nie však svojou farebnosťou)
 • prirodzene presvetlené obytné priestory
 • jednoduchosť zariadenia a tvarov
 • neutrálne farby (biela v prevahe), prípadne ich kontrastné prevedenie alebo tónovanie (napríklad čierno-biela kombinácia či odtiene sivých farieb)
 • otvorený priestor a prehľadnosť
 • integrovaný nábytok a spotrebiče (nábytok zabudovaný do steny, s ktorou tvorí jednu líniu)
 • paradoxom je nenápadnosť no súčasne zaujímavý dizajn
 • čisté línie, nadčasovosť
 • kombinovanie materiálov sa pripúšťa (napríklad kov a sklo), no so zachovaním spomínanej jednoduchosti
 • osvetlenie je samostatnou kategóriu, ktorá má niekedy blízko k priemyselnému industriálnemu štýlu

Pozrite si aj tieto krásne komody:

Komoda Woodman Mora Herringbone Komoda Woodman Mora Herringbone
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt
Biela komoda Teulat Arista, šírka 165 cm Biela komoda Teulat Arista, šírka 165 cm
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt
Svetlá hnedo-sivá skrinka Teulat Valley Svetlá hnedo-sivá skrinka Teulat Valley
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt
Komoda z borovicového dreva s 3 zásuvkami SKANDICA Vestre Komoda z borovicového dreva s 3 zásuvkami SKANDICA Vestre
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt
Biela komoda La Forma meet Biela komoda La Forma meet
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt

Minimalizmus v bývaní

Pravdepodobne ste sa už stretli s tým, že jednoducho vyzerajúce veci sú paradoxne drahšie. Platí to aj v prípade minimalizmu v interiéri. Vysoká cena okrem kvality zodpovedá najmä multifunkčnosti, ktorú v sebe skrýva nábytok, s ním spojené integrované mechanizmy, spotrebiče a ďalšie technické výdobytky.

Na pastelové farby či tapety so vzormi a motívmi rýchlo zabudnite. Steny sú natreté na bielo alebo nesú čierne, sivé, jednoducho neutrálne odtiene. Častým typom maľovky je aj vzhľad pohľadového betónu, ktorý je charakteristickým znakom aj pre industriálny štýl.

Minimalistické bývanie má svoje výhody pri upratovaní. Prach sa zrazu “nemá kde” usádzať, jeho utieranie totiž realizujete na minime nábytkových plôch. Paradoxne však všetko, čo do zariadenia v duchu minimalizmu nepatrí, je ihneď na očiach a môže pôsobiť chaoticky.

Minimalizmus v dizajne

Nekomplikované povrchy, technická dômyselnosť, extravagantnosť v jednoduchosti. Buď ho milujete, alebo mu neviete prísť na chuť. Redukcia stien a nábytku, rovnako tak dekorácií, o bytovom textile nehovoriac, totiž u niektorých prekračuje hranicu vkusu, no u iných zase vyvoláva pocity čistého a harmonického bývania.

Aj keď je minimalizmus v dizajne momentálne trendovou záležitosťou, netreba si podľa neho zariaďovať celý byt. Ako sme už spomenuli, ide v podstate o životný štýl, ktorým musíte naozaj žiť, v opačnom prípade by sa vám takéto bývanie mohlo rýchlo zunovať.

Puristický prístup v dizajnovej oblasti a otvorené priestory s minimom nábytku sú pravdepodobne reakciou na uponáhľanú a hektickú dobu, v ktorej sa spoločnosť nachádza, a tiež odpoveďou na až príliš materialistické vnímanie sveta.

Minimalizmus v byte aj dome

Nevýhodou minimalizmu v bývaní môže byť čoraz častejšia formálnosť, ktorá sprevádza určité druhy nábytku. Zariaďovanie “cez kopirák” totiž nie je nijak výnimočné a “originálny interiér” je tak zrazu záležitosťou aj niekoľkých rovnakých obývacích izieb. Minimalizmus v spálni, v kuchyni, v spálni či v ďalších miestnostiach tak stráca “na hodnote” a stáva sa univerzálnym.

Ak však disponujete dobrým estetickým cítením v oblasti dizajnu, jednoducho sa riaďte svojím vkusom a typické znaky minimalizmu nechajte vyniknúť na vlastnoručne navrhnutom nábytku, ktorý si necháte urobiť na mieru. Výsledkom bude jedinečný interiér, ktorý bude možno pre niekoho chladným, no vy budete cítiť, že ste do neho dali srdce…

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky