Moderná kúpeľňa: obklad aj nábytok

25. mája 2017
Nábytok a obklady kúpeľňa

Moderná kúpeľňa rovná sa nadčasová kúpeľňa. Pri zariaďovaní interiéru tejto miestnosti je potrebné uvedomiť si, že jej priestor zostane nezmenený niekoľko rokov. Preto súčasné trendy čistých línií a jednoduchosti ponúkajú dizajn, za ktorý sa nebudete hanbiť ani o ďalšie desaťročie. 

Minimalizmus a jemnejšie farebné odtiene môžu vyznievať na prvý pohľad fádne, no vhodne zvolený nábytok a sanita v kombinácii s obkladmi sa postarajú o to, že vaša kúpeľňa bude pôsobiť luxusne. Siahnuť môžete aj po kontrastnom štýle k minimalizmu a kúpeľňu zariadiť v duchu vidieckeho masívneho dizajnu.

Rôzne štýly kúpeľní (zdroj: pinterest.com)

Obklady

Trendom medzi obkladmi moderných kúpeľní sú tzv. trojrozmerné obklady. Ich 3D vzory vytvárajú optické efekty, ktoré vytvárajú meniaci sa efekt podľa dopadajúceho prirodzeného svetla a umelého osvetlenia. Vybrať si môžete z rôznych abstraktných vzorov alebo decentných jemných liniek, a tiež z rôznych veľkostných formátov obkladačiek.

Moderné obklady aj dlažby by mali spĺňať nielen požiadavku na estetickosť, ale tiež praktickosť a nenáročnú údržbu. Výrobcovia ich našťastie ponúkajú nielen v rôznych rozmeroch, ale v ponuke majú aj kvalitné materiály a rôzne povrchové úpravy a prevedenia.

3D obklady dodajú kúpeľni iný rozmer (zdroj: pinterest.com)

Môžete si vybrať obklady vo vysokom lesku, satinované, pololesklé, štruktúrované, mozaiky, reliéfne dekory, decentné vzory i luxusné jednofarebné. Či už si vyberiete prírodný kameň alebo napríklad aj mozaiku, nezabúdajte, že jej použitie je vhodnejšie skôr do väčšieho priestoru, pretože opticky zmenšuje.

Naopak, väčšie formáty obkladov miestnosť opticky zväčšujú. Luxus kúpeľne dosiahnete napríklad veľkoformátovouou dlažbou, ktorá môže byť zároveň použitá ako obklad stien. Ak zvolíte kombináciu dlažby s iným veľkostným formátom obkladov, napríklad v sprchovacom kúte alebo za umývadlovým pultom, taktiež sa postaráte o vytvorenie honosného dizajnu kúpeľne.

Obklady rôznych rozmerov a materiálov (zdroj: pinterest.com)

Nábytok

Kúpeľňa je primárne miestom určeným na osobnú hygienu. Aby ste ste v nej túto činnosť vykonávali nielen automaticky, ale aj pohodlne a prakticky, mali by ste si vybrať ideálne úložné priestory a nábytok. Všetko potrebné si tak nájde stále miesto. Pre modernú kúpeľňu platí, že nábytkové skrinky by mali byť na nožičkách alebo zavesené na stene. Vhodným riešením sú aj tzv. integrované úložné priestory alebo úložné boxy a koše na policiach. Všetko závisí od štýlu, v ktorom bude miestnosť zariadená.

Povrchová úprava nábytku do kúpeľne musí byť prispôsobená vlhkosti. Určite oceníte, ak výrobca myslí aj na jeho ľahkú údržbe. Priestor, ktorý skrinky a police ponúkajú, sa taktiež prispôsobuje praktickosti. Väčšie zásuvky slúžia napríklad na sušiak na vlasy či holiaci strojček, menšie police na rôzne krémy a prípravky na starostlivosť o telo. Obľúbeným stále zostáva lakovaný nábytok s matným alebo vysokým leskom. Čoraz častejšie sa stretnete so skrinkami s imitáciou a štruktúrou dreva.

Súčasťou niektorých druhov nábytku býva aj zrkadlo, prípadne zrkadlo s osvetlením. Najmä v priestrannejších kúpeľniach jedno centrálne svetlo nestačí, a preto je vhodné zvoliť doplnkové osvetlenie. Viac sa dočítate v článku “Zrkadlo na stenu môže byť aj s osvetlením.”.

Nábytok ladiaci k obkladu vytvorí požadovaný efekt (zdroj: pinterest.com)

Nábytok do kúpeľne a jeho veľkosť prispôsobujete jednak dispozičnému riešeniu miestnosti, ale tiež počtu ľudí, ktorí sa v nej spoločne stretávajú. Ak nie ste ukrátení o dostatok priestoru, pokojne využite väčší pult pod umývadlo/umývadlá, ktorý ponúka veľký úložný priestor. V tomto prípade však dbajte aj na estetickosť a nielen praktickosť, štýlový nábytok môže totiž vašej kúpeľni dodať prívlastok dizajnová.

Sanita

Výberu sanity do kúpeľne sa podrobnejšie venujeme v článku “Na čom stojí každá kúpeľna: obklady aj sanita.”

Dizajnové umývadlá (zdroj: pinterest.com)

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Komentáre