Moderné botníky v rôznych štýloch

23. októbra 2017
Moderný botník na topánky

Reprezentatívna predsieň zahŕňa aj atraktívny nábytok, ktorý sa svojimi úložnými priestormi zároveň postará o dokonalý poriadok a prehľad. Botníky pomôžu k organizácii tohto priestoru, pričom sa prispôsobia štýlu, ktorý v tomto interiéri prevláda. Spojte systém odkladania topánok s eleganciou a siahnite po multifunkčných a dizajnových kúskoch. 

Botníky sa navzájom líšia spôsobmi odkladania a riešeniami úschovy. Záleží, samozrejme, na veľkosti priestoru samotnej predsiene či chodby, no aj na vnútorných priestoroch týchto skriniek. Nie všetky totiž majú možnosť výškovej nastaviteľnosti jednotlivých dielov a políc, čo znamená, že vysoké čižmy tu nemusia nájsť svoje miesto. Ako si teda vybrať?

Veľké množstvo topánok? Žiadny problém! (zdroj: pinterest.com)

Botníky a ich systém ukladania topánok

Dobre známou klasikou sú skrinky či komody, ktorých vnútorné priestory disponujú výškovo nastaviteľnými policami. Nemusíte tak napríklad riešiť problém s výškou sáry vašich čižiem. Aj otváranie dvierok má niekoľko podôb. Nájdete ich v zásuvkovom variante alebo s bežným “pántovým” či posuvným mechanizmom.

Práve posledný zmienený šetrí ďalšie miesto v chodbe či predsieni. Veľké množstvo uskladnených topánok rôznych rozmerov má síce svoje výhody, no tiež nevýhody. Tieto pomerne lacné botníky majú veľkú hĺbku, a tým pádom sa nehodia do priestorov skúpych na metre štvorcové.  V opačnom prípade im však pokojne dajte zelenú.

Vyklápacie či výklopné botníky sú obľúbené najmä v malých chodbách a predsieňach, a to vďaka ich malej hĺbke, ktorá môže byť pokojne aj 17 cm. Aj keď je výhodou malá náročnosť na priestor, medzi mínusy patrí to, že dokážu obsiahnuť iba určitú výšku topánok. Miesto na čižmy teda nehľadajte.

Úzke varianty výklopných botníkov (zdroj: pinterest.com)

Moderné botníky so závesným systémom

Tieto menej tradičné botníky nájdete v rôznych podobách. Napríklad vo variante teleskopickej tyče pripevnenej k stropu, ktorá má po svojom obvode vystúpené časti určené na zavesenie topánok. Takéto riešenie odkladania síce poskytne dostatok úložného miesta, no počítajte s tým, že aj v prípade poriadku môže pôsobiť ich vystavenie na obdiv rušivo.

S tým súvisí aj fakt, že tieto závesné botníky sú paradoxne výhodné aj nevýhodné vďaka rovnakej vlastnosti. Na jednej strane majú veľmi dobré vetranie, no na druhej strane z nich môže do voľného priestranstva predsiene unikať pot, ktorý topánky počas nosenia absorbujú. Preto otvorené botníky odporúčame zvoliť skôr do pivníc, garáží a podobne. Tu sa však stretnete zase s nevýhodou vyššieho usadzovania prachu.

Podobné sú aj lacné botníky s kovovou konštrukciou a policami. Dokážu poňať veľké množstvo topánok a poskytnúť im náležité odvetrávanie. To však môže byť zároveň nepríjemným prekvapením pri vítaní hostí v predsieni. Mnohí preto radšej uprednostnia skrinky na topánky, ktoré takejto nepríjemnosti predídu a navyše v niektorých prípadoch zavesenia na stenu poslúžia aj ako úzka komoda s dekoráciami.

Botníky na sedenie?

Čalúnenie má svoje opodstatnenie aj vo vstupnej miestnosti. Predsa len je pohodlné, keď si pri prezúvaní sadnete. Výrobcovia preto praktické sedacie botníky predávajú v niekoľkých prevedeniach. Ako lavičky so sedákom a policami pod ním, ako zatvorenú skrinku či truhlicu, ktorá má v hornej časti čalúnené sedadlo. V tomto prípade však voľte kvalitné a odolné materiály, inak by vyššia hmotnosť mohla botníky so sedením poškodiť.

Taktiež je vhodné zadovážiť si botník s miestom na odkladanie praktických pomocníkov na topánky. Môžete si tak odložiť obuvák, krémy a handričky, ktoré budete mať v prípade potreby ihneď poruke. Na vytvorenie ďalšieho funkčného odkladacieho priestoru poslúžia botníky na mieru, ktoré so zrkadlom vytvoria štýlové zariadenie predsiene či chodby.

Botníky na mieru so sedením (zdroj: pinterest.com)

 

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

🖊 Vyberáte botník na topánky? Pozor aj na sedenie
🖊 Moderný aj klasický nábytok do predsiene
🖊 Predsieňové zostavy nemusia vyzerať lacno
🖊 3 tipy ako kúpiť zrkadlo do predsiene

Botníky inšpirácie

Závesné botníky na stenu so štedrým úložným priestorom (zdroj: pinterest.com)

Botníky na sedenie s úložnými košmi (zdroj: pinterest.com)

Moderné botníky na stenu v rôznych prevedeniach (zdroj: pinterest.com)

Keď dominuje drevo… (zdroj: pinterest.com)

Botníky s pohodlným sedením a vešiakmi (zdroj: pinterest.com)

Botníky na mieru ponúknu nielen skryté úložné priestory… (zdroj: pinterest.com)

Obľúbené biele botníky do chodby v rôznych prevedeniach (zdroj: pinterest.com)

Menej tradičné riešenia odkladacích priestorov na topánky (zdroj: pinterest.com)

Botníky do predsiene vo vidiecom štýle (zdroj: pinterest.com) 

Moderné botníky v imitácii dreva kombinované bielou (zdroj pinterest.com)

Aj v otvorených botníkoch môže byť poriadok, taktiež miesto na sedenie (zdroj: pinterest.com)

Úzke botníky ponúknu viac miesta ako sa na prvý pohľad zdá… (zdroj: pinterest.com)

Skrinky na topánky s rôznymi spôsobmi otvárania (zdroj: pinterest.com)

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Komentáre