Moderné kuchyne – inšpirácia a fotogaléria

7. júna 2017
Moderné kuchyne fotogaléria biela kuchyňa v imitácii dreva s ostrovčekom

Moderné kuchyne majú síce svoje charakteristické znaky, no nie sú tak striktne vymedzené, ako tomu bývalo doposiaľ. V súčasnosti je totiž obľúbené a moderné kombinovanie viacerých štýlov. Retro prvky či prvky vidieckeho, ale aj industriálneho štýlu sa stávajú súčasťou moderných kuchýň. Čisté línie však stále dominujú a do popredia sa predierajú aj kuchyne bez úchytiek.

Ostré hrany, vstavané kuchynské linky, čisté línie, “jednoliate” pracovné plochy, multifunkčné ostrovčeky, vysoké potravinové skrine, to všetko sa stalo charakteristickými znakmi moderných kuchýň. A nielen to. Otvorený a prevzdušnený priestor, veľa prirodzeného svetla, odtiene bielej a prírodné tóny drevodekoru sú taktiež príznačné pre moderný štýl. Pozrieme sa aj na ďalšie atribúty prívlastku moderná kuchyňa.

Moderné kuchyne ú štýlové aj bez úchytiek (zdroj: pinterest.com)

Biele sú stále moderné

Výber farebného prevedenia kuchynskej linky hrá stále v hlavných úlohách. Často sa stáva, že práve dekor kuchyne je prvým bodom, ktorý máte ujasnený pri jej navrhovaní. Otázka farebnosti by nemala byť vytrhnutá z celkového konceptu kuchyne. Potrebné je zamerať sa na viacero faktorov, ktorými sú napríklad veľkosť miestnosti, steny, podlaha, prirodzené svetlo a pod. Zladiť spotrebiče, pracovnú dosku a zástenu by tiež nebolo na škodu.

Biela je farbou moderných kuchýň (zdroj: pinterest.com)

Biela nemusí vždy pôsobiť monotónne. Neutrálna farba má svoje výhody najmä v tom, že ju dokážete doladiť dekoráciami či ďalším zariadením v interiéri. Biele kuchyne nie sú moderné len krátkodobo. Táto nadčasová farba zaručí, že kuchyňa bude atraktívnou aj o niekoľko rokov. Ak vás omrzia doplnky, ktoré jej v súčasnosti dodávajú iskru, tie jednoducho vymeníte.

Kuchyňa s vysokým leskom pristane nielen bielej. Táto kombinácia však pôsobí luxusným dojmom a čoraz obľúbenejšou sa stáva aj jej kontrastná verzia matného prevedenia. Nad povrchovým spracovaním materiálov je dobré sa zamyslieť, najmä kvôli praktickosti a ich údržbe. Dizajn v žiadnom prípade netreba opomenúť, avšak v prípade rozmerných kuchýň môže nepraktickosť pokaziť celkový dojem.

Kuchyne s ostrovčekom a obývačkou sú dlhodobým trendom

Kuchynský ostrovček sa stáva v podstate bežnou súčasťou kuchýň, teda v prípade, že to priestor dovoľuje. Rovnakej obľube sa teší taktiež otvorený koncept prepojenia obývačky s kuchyňou. Inšpirácie, ako aj bližšie informácie si môžete pozrieť v článkoch:

Kuchyňa bez úchytiek?

Na prvý pohľad zaujímavé alebo nenápadné. Estetická funkcia úchytiek je rôznorodá, avšak v súčasných moderných kuchyniach majú úchytky prívlastok “neviditeľné”. Aj keď mnohé roky pôsobili ako dekoratívny prvok, súčasné trendy hovoria o ich “zabudovaní” a zameriavajú sa skôr na samotný dekor kuchynských dvierok a skriniek. Úchytky môžu na kráse kuchyne pridať, no aj ich absenciou sa dizajn môže stať atraktívnym. Nielen pre minimalistov…

Kuchyňa bez úchytiek s “úchytkovým žľabom”, zrezanou hranou dvierok či frézovaním (zdroj: pinterest.com)

Stlačenie alebo “uchopenie” – to sú môžnosti tzv. bezúchytkových dvierok moderných kuchýň. Spôsob otvárania skrniek dotykom alebo jemným stlačením funguje vďaka špeciálnemu uvoľňovaciemu systému a tlmiču nárazu. Tento systém zaručí, že sa dvierka nielen ľahko otvárajú, ale tiež zatvárajú, a to bez prítomnosti nárazu a hluku.

Úchytky môžu byť taktiež integrované v podobe zápustnej lišty do hrany alebo vyfrézovanej hornej časti dvierok. V tomto prípade ide o “klasický” typ otvárania dvierok, pretože ich uchopíte za vytvorený “žľab” v dvierkach či zásuvkách a jednoduchým bežným spôsobom vysuniete alebo otvoríte.

Dvierka moderných kuchýň bez úchytiek majú rôzne podoby (zdroj: pinterest.com)

Kuchyne s oknom

Okno v kuchyni nie je žiadnou novinkou. Presvetlí miestnosť a slúži aj ako vetranie, ktoré je, okrem iného, tak potrebné pri varení. Moderné kuchyne s oknami sa však od tých tradičných odlišujú najmä jeho veľkosťou a spôsobom umiestnenia. V mnohých prípadoch zastupujú takmer celú stenu od vrchnej časti dolných kuchynských skriniek až po strop.

Veľké okno ako “náhrada” za stenu časti kuchyne (zdroj: pinterest.com)

Ďalším variantom moderných kuchýň s oknom je jeho umiestnenie v časti medzi dolnými a hornými skrinkami. Klasická zástena, tvorená napríklad obkladom, absentuje. Mnohé gazdinky môžu namietať na takýto moderný dizajn, najmä kvôli pravidelnejšej údržbe a čisteniu. Pravdou však zostáva, že okrem atraktivity má tento variant aj dostatok prirodzeného svetla a aj jednoduchú kuchyňu premení na štýlovú.

Kuchyňa s oknom, ktoré nahradilo zástenu kuchynskej linky (zdroj: pinterest.com)

Kuchyňa, ktorá má okno v strope? Prečo nie. Opäť sa bavíme o prirodzenom svetle a modernom dizajne. Ten získate napríklad veľkým oknom od podlahy k stropu, ktoré oceníte najmä v prípade zaujímavého výhľadu. Ďalším zaujímavým riešením kuchyne s oknom môže byť aj jeho rohový variant alebo tzv. presklená strecha. Tento typ sa vyslovene hodí do moderných domov, ktorých návrh je potrebné vytvoriť pri stavebnom projekte.

Okná v strope kuchyne či vo variante náhrady za stenu presvetlia celý priestor (zdroj: pinterest.com)

Fotogaléria moderných kuchýň

Aj zlatá farba sa môže stať súčasťou modernej kuchyne (zdroj: pinterest.com)

S odtieňmi šedej farby sa taktiež stretnete v moderných kuchyniach (zdroj: pinterest.com)  

Dekor dreva a jeho imitácie sú trendom v kuchynskom nábytku (zdroj: pinterest.com)  

Čierna je moderná, no hodí sa skôr do väčších alebo presvetlených priestorov (zdroj: pinterest.com)

Stále moderné biele kuchyne (zdroj: pinterest.com)

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Komentáre