Modrá je dobrá!

6. novembra 2017
Modrá je dobrá!

Modrá farba je jednou z tých univerzálnych, ktoré sa hodia do každej domácnosti. ..

Všetky jej odtiene ale majú inú funkciu a vzbudzujú odlišnú náladu. Než sa teda pustíte do maľovania, je potrebné sa poriadne zamyslieť – bude to bledomodrá? Kráľovská modrá, alebo tyrkysová? 

Modrá farba pôsobí upokojujúco, preto je vhodná do spálne alebo kúpeľne. Tiež sa hodí do detských izieb, a to nielen pre chlapcov. 

Blue interior 3.jpg

Nie je modrá ako modrá

O modrej sa traduje, že opticky zmenšuje priestor, preto sa jej mnohí celkom neprávom boja. Tie najtmavšie odtiene síce môžu vyvolať stiesnený dojem, pokiaľ ale viete s farbou pracovať a temný efekt dostatočne rozbijete farebnými doplnkami, výsledok stojí za to.Napriek tomu všeobecné pravidlo znie – do menšej miestnosti voliť skôr svetlejšie odtiene, priestrannú jedáleň s vysokými stropmi naopak môžete zahaliť do kobaltovej modrej a docieliť tak intímnejšiu atmosféru.

0e716c94122bd5410f2e3bb19557eda3.jpg

Bledo modrá

Bledomodrá je ideálna napríklad do spálne, či už na stenách, alebo len na obliečky. Len pokiaľ ide o závesy, je kvôli svetelnej priepustnosti vhodnejšie zvoliť odtiene tmavšie.Bledomodrá je každopádne farba vhodná pre meditáciu, ktorá sa navyše úžasne dopĺňa s bielou, poprípade s odtieňmi šedej. 

White and blue interior design picture.jpg

Tmavo modrá

Rozhodne sa nejedná o jeden odtieň, tmavomodrých je veľa. Najskôr si musíte ujasniť, či si predstavujete klasickú námorníckou, indigo, alebo dokonca kobaltovú modrú..
Pri vstupe do miestnosti evokujú drámu alebo luxus. Nie nadarmo sa jednému z odtieňov hovorí kráľovská modrá. Ideálne sa hodí do väčších priestorov, poprípade do pracovne. Vyvoláva totiž pocit sústredenia a na rozdiel od žiarivých farieb príliš nerozptyľuje. Ak sa skutočne rozhodnete pre tmavú škálu, skúste použiť doplnky, ktoré izbu aspoň čiastočne prežiaria. Základom je silný luster, rovnako tak ale svoju prácu odvedie aj červený gauč alebo smaragdové závesy. Len pamätajte – strop nechajte vždy biely, poprípade aspoň svetlo šedý alebo krémový. 

Tyrkysová

Luxurious living room 5 classy themes to keep you cozy 2.jpg

Navodzuje dojem absolútnej sviežosti, priestor vizuálne otvára a z toho dôvodu perfektne pasuje napríklad do kúpeľní alebo do obývacích izieb. Ponúkajú sa potom dve varianty. Krikľavosť farby môžete buď zjemniť kombináciou so svetlými, nenápadnými odtieňmi šedej, krémovej alebo bielej. Alebo do toho môžete skočiť po hlave, nakúpiť sýto ružové vankúše, mohutné zlaté rámy a umocniť odvážneho ducha tyrkysovej.

Začnite naozaj zľahka. Čo tak zaobstarať si modrý obrus, koberec alebo taniere? Vedzte, že si túto mnohokrát podceňovanú farbu určite zamilujete!

Páčil sa Vám článok?
reklama: