Na čo si dať pozor pri výbere podlahy do detskej izby?

21. februára 2018
Na čo si dať pozor pri výbere podlahy do detskej izby?

Ak na nejakú podlahu vo vašom dome či byte existujú vyššie nároky, sú to nároky na podlahu v detskej izbe.

Podľa čoho vybrať tú správnu, aby ste s ňou mali čo najmenej práce a vaše deti naopak čo najviac úžitku?

Group of childrens toys on floor.jpg

Dôležitú úlohu zohráva vek dieťaťa

Ak plánujete rekonštrukciu detskej izby alebo zariaďujete novú, určite je potrebné sa zamyslieť nad všetkým vybavením vrátane postele s kvalitným matracom, písacieho stolíka aj úložných priestorov. Obzvlášť dôležitá je ale podlaha.

Deti trávia na podlahe veľa času, je to pre nich ideálne miesto na hranie a objavovanie okolitého sveta, ktorý sa v ich útlom veku točí hlavne okolo domova. Na prvom mieste je tak potrebné sa zamyslieť hlavne nad tým, aby podlaha poskytovala pre dieťa komfortné prostredie, kde môže tráviť plno času.

Podlaha by preto nemala byť studená, príliš klzká alebo nevhodná pre deti trpiace alergiami.

Koberce sú stále v obľube, nie sú však praktické na údržbu

Kids rooms neutral3.png

Podlahám v detských izbách hrozí, že môžu byť počmárané detskými fixami, poničené od rôznych hračiek, alebo deti vylejú na podlahu rôzne nápoje… Je teda potrebné premyslieť, ktoré podlahy toto zaobchádzanie znesú bez úhony a ktoré si naopak ponesú nenávratné následky.

Evergreenom v detských izbách sú už roky koberce. Tie ponúkajú deťom teplé, mäkké a útulné prostredie, kde môžu tráviť veľa času. Koberce navyše dobre pružia, izolujú teplo a tlmia zvuk..

V kobercoch sa ale hromadí prach a prípadne i roztoče, čo nie je pre deti ideálne, obzvlášť v prípade, že trpia alergiami.

Ak však predsa len chcete dieťaťu hrejivý koberec dopriať, urobte kompromis a kúpte nejaký kusový.. Taký koberec je z bezpečnostných dôvodov potrebné opatriť protišmykovou úpravou.

Vinylové podlahy aj marmoleum sú dobrou voľbou

Decoration ideas girls bedroom interior boys bedroom bedroom cheerful interior for boys children bedroom decoration design ideas using white sheet platform bed and wall mounted bookshelf also chrome.jpg

Ďalším klasickým typom podlahy je podlaha drevená , ktorá ponúka prírodné a tepelne ideálne prostredie. Drevo je príjemné aj na nášľap, je však veľmi náchylné k opotrebovaniu a zároveň finančne nákladnejšie. Vhodné je skôr pre staršie deti, ktoré už podlahu toľko nevyužívajú.

Najvhodnejšie podlahy sú do detskej izby tieto… Prvým typom je podlaha laminátová imitujúca prírodné materiály, ktorá je pružná a príjemná na nášľap a medzi jej nesporné plusy patrí priaznivá cena. Laminát je však potrebné vypodložiť izolačnou vložkou kvôli tlmenia zvuku a taktiež si dať pozor na to, aby bola konkrétna podlaha vodeodolná.

Vôbec najvhodnejšou voľbou je podlaha vinylová alebo marmoleum (prírodné linoleum) . Oba druhy sú vysoko odolné voči povrchovému opotrebeniu, vodeodolné a dobre umývateľné. Tieto podlahy sú mäkké na dotyk, hrejivé a na kráse im neuberie ani slnečné žiarenie či počmáranie fixkou alebo rôznymi inými farbami.

Výhodou marmolea je to, že je antistatické aj antialergické a je tu možnosť kombinovať rôzne farby a vzory.

Životnosť oboch vyššie menovaných typov podláh sa pohybuje okolo niekoľkých desiatok rokov, takže na nich vaše deti môžu vyrastať od batoľata až do dospelosti..

Páčil sa Vám článok?
reklama: