Na Slovensku si domácnosť poisťuje len tretina ľudí

15. apríla 2013
Na Slovensku si domácnosť poisťuje len tretina ľudí

Slováci však postupne svoj vzťah k domovom menia.

Na Slovensku, napriek viacerým prírodným katastrofám vrátane záplav, si svoju domácnosť poisťuje len tretina obyvateľov. V Maďarsku má poistený dom alebo byt až 72 % domácností.

V Českej republike, Poľsku a Slovinsku je to asi polovica obyvateľov. Ako ďalej vyplýva z prieskumu Generali PPF Holding, ktorý sa uskutočnil v deviatich krajinách regiónu strednej a východnej Európy, horšie sú na tom už len Chorváti, Srbi a Bulhari. V Srbsku a Bulharsku je dokonca poistených menej ako 10 % domovov.

Rozdiely sú podľa výsledkov prieskumu aj v cenách poistenia. Najviac platia Slovinci (167 eur ročne), ktorí majú zároveň poistenú domácnosť na najvyššiu sumu v regióne na úrovni viac ako 150 tisíc eur. Naopak, Bulhari, ktorí neprikladajú poisteniu domácnosti príliš veľký význam, platia v priemere 30 eur ročne.

Priemerná suma, na ktorú sú ich domovy poistené vzhľadom na danú situáciu nie je prekvapivá, okolo 23 500 eur. "S výnimkou niekoľkých malých krajín počet poistených domácností v regióne rastie," uviedol vedúci Product Competence Centre Generali PPF Holding Jiří Střelecký.

Slováci sú na tom podobne ako Poliaci, keď priemerná ročná cena poistenia domácnosti je na úrovni 65 eur. Domovy však máme poistené v priemere na o 8 500 eur vyššiu sumu ako Poliaci, teda na 48 500 eur.

Viac ako my platia za ročné poistenie domácnosti Rumuni (69 eur), ktorí si tiež svoju domácnosť poisťujú na vyššiu sumu, a to 56 500 eur. Ešte viac investujú do poistenia svojej domácnosti Maďari a Česi. Maďarov ročné poistenie stojí 100 eur, v ČR je to 112 eur. Svoju domácnosť si poisťujú aj na vyššie sumy – Maďari 74 tisíc eur a Česi 80 tisíc eur.

Slováci však postupne svoj vzťah k domovom menia. Medzi rokmi 2011 a 2012 totiž vzrástol podľa Generali počet poistených domácností o 33,8 %, čo bol podľa nich najvyšší nárast v regióne.

Napríklad v Bulharsku, kde je najväčší priestor pre nárast, vzrástol počet poistených domácností o 25 %. V Maďarsku, kde je podľa Generali bezkonkurenčne najväčší počet poistených domácností v regióne, zaznamenali stagnáciu a v Rumunsku, ktoré výrazne rástlo najmä v roku 2011, nastal v roku 2012 dokonca 35-percentný pokles.

NEPREHLIADNITE: Ochotu zmeniť bývanie prejavilo 86 % Slovákov

Páčil sa Vám článok?
reklama: