Nábytok do kúpeľne – alternatívy skriniek pod umývadlá

9. novembra 2017
Nábytok do kúpeľne

Nábytok do kúpeľne vás pri výbere potrápi množstvom dostupných variantov. Okrem farebného prevedenia a tvarov sa ponúkajú možnosti zakúpiť si kúpeľňové zostavy, samostatné komponenty nábytku s vlastným uvážením vyskladania, umývadlá kombinované so závesnými skrinkami alebo doskami s dostatočnou hrúbkou. 

Alternatíva nábytku pod umývadlá, a teda dosky či police, potvrdzujú, že v jednoduchosti je krása. Navyše pôsobia elegantne a podieľajú sa na vytvorení vzdušnejšieho a opticky väčšieho priestoru. Takýto nábytok do kúpeľne si však vyžaduje ešte dodatočné úložné priestory, napríklad v podobe závesnej skrinky.

Doska pod umývadlo a samostatné úložné priestory (zdroj: pinterest.com)

Nie je doska ako doska

Kompatibilita s umývadlom hrá prím. Ak sa rozhodnete pre takúto kombináciu, poobzerajte sa po zaujímavých riešeniach a dizajnových vychytávkach. Mnohé totiž vďaka väčšej hrúbke umožňujú doslova splynúť so sanitou. Navyše ponúkajú aj malé úložné priestory nenápadne skryté v samotnej konštrukcii.

Zvoliť môžete aj opačný postup – vybrať variácie, ktoré vyniknú. Hranaté, oválne, plytké, hlboké, netradičné a originálne umývadlá “položte” na dosku pripomínajúcu vzhľad police a doprajte si jedinečný interiér aj v kúpeľni. Ovplyvňujúcimi faktormi sú, ako inak, váš vkus, dispozičné riešenie a cena.

Závesné varianty nie sú len trendom, ale aj dlhodobou záležitosťou príjemného a praktického bývania. Vkusné riešenie zavesenia na stenu umožňuje jednoduchú dostupnosť v prípade upratovania a priestor je zároveň “odľahčený”. Pôsobí teda atraktívnejšie, či už v podobe závesnej skrinky alebo police s umývadlom.

Kameninová doska pod umývadlo ako alternatíva nábytku (zdroj: pinterest.com)

Je drevený nábytok do kúpeľne vhodný?

Poctivé drevo sem určite patrí. Jednotlivé komponenty vyrobené z masívu totiž odolávajú vode, prípadne môžu mať ešte “poistku” v podobe špeciálne ošetreného povrchu. Pravdou je, že tento výber bude spomedzi dostupnej ponuky najväčšou záťažou pre peňaženku.

Výhodou je ale dlhá životnosť a nadčasovosť. V prospech hrá aj fakt, že dobre premyslené riešenie s vycibreným vkusom zaručí, že vám drevený nábytok vydrží niekoľko desiatok rokov, a to bez nutkania ho vymeniť kvôli aktuálnym trendom v oblasti interiérového dizajnu.

Drevotrieska, plast, kompozity – nespoliehajte sa len na cenu…

Materiál drevotriesky zo zoznamu vylúčte. Do kúpeľne jednoducho nepatrí. Avšak na MDF základ v podobe dosky z drevných štiepok a zvyškov kvalitného dreva už môžete vsadiť. Akrylové laky, ktoré nepodliehajú vplyvom nehostinného prostredia, im zaručia primeranú kvalitu.

Nábytok do kúpeľne privíta aj kompozitné materiály, ktoré sú tvorené kombináciou živíc a drvených kameňov. Ich výrobná štruktúra tak zabraňuje nasiaknutiu vody a predurčuje ich k tomu, aby sa stali trvácnymi a ľahko udržiavateľnými. Vyššia cena však zodpovedá aktuálnosti (ešte stále sú pomerne novinkou), ako aj podobnosti spätej s drevom.

Hrubá doska pod umývadlo z imitácie dreva (zdroj: pinterest.com)

Nábytok do kúpeľne – na čo nezabudnúť?

  • rozmery – myslite na otváranie dvierok, aby nebol nábytok obmedzujúci pri vchádzaní do vane, sprchového kúta, aby nesťažoval pohyb pri osobnej hygiene či líčení
  • materiály vyhovujúce vlhkosti
  • účel – v prípade, že máte v dome viac kúpeľní
  • obľúbený štýl – zariadenie k vašej spokojnosti (rustikálny, retro, minimalistický, na mieru…)
  • funkčnosť a praktickosť prispôsobená vašim požiadavkám a návykom
  • úložný priestor – čo všetko je v kúpeľni nutnosťou a ktoré veci môžete skryť aj v inej miestnosti (napr. čistiace prostriedky a pod.)

Nábytok pod umývadlo s malými úložnými priestormi (zdroj: pinterest.com)

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Na čo všetko slúžia komody do kúpeľne?
Biela kúpeľňa s drevom je trendom v bývaní
Kúpeľňa snov – fotogaléria
Vyberáme spoločne nábytok do kúpeľne

Nábytok do kúpeľne inšpirácie

Na pohľad neopracovaná doska z masívu pôsobí luxusne (zdroj: pinterest.com)

Nábytok do kúpeľne s otvorenými úložnými priestormi (zdroj: pinterest.com)

Police pod umývadlo v dvoch vrstvách, prečo nie… (zdroj: pinterest.com)

Nábytok do malej kúpeľne (zdroj: pinterest.com)

Biela kúpeľňa je stále obľúbená (zdroj: pinterest.com)

Čierna, biela alebo… ? (zdroj: pinterest.com)

Alternatívy nábytku do kúpeľne v dizajnovom prevedení (zdroj: pinterest.com)

Nábytok do kúpeľne s doskou pod umývadlom ponúka aj miesto na zavesenie uteráka (zdroj: pinterest.com)

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky