Najviac bytov vlastnia ľudia v Bratislave a okolí

7. mája 2013
Najviac bytov vlastnia ľudia v Bratislave a okolí

Naopak najmenej vlastníkov bytov je v nitrianskom regióne

Najviac vlastníkov bytov je v Bratislave a okolí, v rodinnom dome žijú najčastejšie obyvatelia nitrianskeho regiónu a podnájom je uprednostňovaný opäť v hlavnom meste.

Vyplynulo to z prieskumu ČSOB, ktorý uskutočnila agentúra TNS Slovakia. Banka chcela zistiť, v akom veku sa zamýšľame nad vlastným bývaním, ako vyzerá naše bývanie, či uprednostňujeme podnájom, byt alebo rodinný dom. Prieskum sa uskutočnil začiatkom roka 2013 na vzorke 6 488 respondentov.

Kto býva vo vlastnom

Vo veku 21 až 25 rokov býva vo vlastnom byte necelých 10 % ľudí. Percento rastie spolu s vekom. Najväčší počet ľudí s vlastným bytom má 56 až 60 rokov. Vlastný byt majú najčastejšie ľudia s ukončeným vysokoškolským vzdelaním (42 %), najviac ich je v bratislavskom regióne (48 %), naopak najmenej v nitrianskom (28 %).

Takmer 11 % ľudí vo veku 21 až 25 rokov býva vo vlastnom dome, vo veku 26 až 30 rokov je to vyše 21 % a u 61 až 65-ročných ľudí je to už 54 %. V dome žijú najčastejšie ľudia s učňovským alebo stredným odborným vzdelaním bez maturity (35 %), tesne ich nasledujú tí, ktorí majú stredoškolské vzdelanie ukončené maturitou (33 %) a ľudia s vysokoškolským diplomom (32 %). Najviac ľudí žije vo vlastnom dome v Nitrianskom kraji (41,5 %), naopak najmenej v bratislavskom regióne (17,5 %).

Aj prenájom je riešenie

Bývanie v prenajatom byte či dome prevažuje najmä v mladom veku. V podnájme žije najviac ľudí vo veku 21 až 25 rokov. Je to viac ako 17 %. Počet takto bývajúcich ľudí sa s pribúdajúcim vekom znižuje.

 Najčastejšie žijú v podnájme ľudia s učňovským alebo so stredným odborným vzdelaním bez maturity (11 %). Tento štýl bývania je zaužívaný najviac v Bratislavskom kraji (11 %) a v banskobystrickom regióne (10 %), naopak najmenej v Trenčíne a okolí (7 %).

Páčil sa Vám článok?
reklama: