reklama:

Namiesto buriny zelenina! Čo ešte stihnete vypestovať?

14. júla 2018
reklama:
Namiesto buriny zelenina! Čo ešte stihnete vypestovať?

00.jpeg

Prvý zber vytiahla z pôdy šaláty, kaleráby aj špenát. Miesto na záhonoch postupne uvoľní karotka a niektoré bylinky. Nenechávajte priestor burine a znova zasejte. Ukážeme vám, čo ešte vypestovať.

Počas júla na záhrade zbierate čím ďalej viac plodov svojej práce. Čo znamená, že pribúda prázdnych miest. Ak ich včas nezaplníte novými semienkami alebo sadenicami, zarastú burinou.

Príprava na letný výsev

Ešte než sa pustíte do výsevu letnej zeleniny, nezabudnite, že na rovnakom mieste by dvakrát po sebe nemali rásť tie isté plodiny. Z pôdy by totiž jednostranne vytiahla živiny. Tam, kde rástli kaleráby, nevysádzajte ani ich, ani im podobné odrody, napríklad reďkovky. Namiesto toho zvoľte napríklad šaláty alebo jednoročné byliny.

Pred výsevom zbavte záhon zvyškov koreňov a odnoží, ktoré mohli v zemine zostať. Pôdu našuchorte hrabľami alebo vidlami, rýpať nemusíte. Ak budete pestovať zeleninu náročnejšie na živiny, pridajte uležaný kompost.

Možno, že máte len kúsok miesta medzi dvoma záhonmi, kde ste pestovali šalát. Využite sebemenší kúsok pôdy, aj keby to malo znamenať, že zasadíte len jednu sadenicu alebo vysejete len pár semienok. Nebojte sa kombinovať a pestovať rôzne druhy zeleniny aj byliniek pohromade.

Využite každú plochu, aj keby bola malinký a znamenalo by to zasadiť len jednu sadenicu

Pestujte zeleninu spoločne

Skvelou plodinou je v tomto smere cibuľa, ktorá sa znesie takmer s každou zeleninou okrem fazule a petržlenom. Pokiaľ máte miesto po šalátoch alebo listovej zelenine a zostali vám sadenice cibule, vysaďte ich do voľného priestoru.

Ešte stále môžete vysievať mrkvu, ktorá začne pomerne rýchlo rásť a na jeseň bude pripravená na zber. Júl aj začiatok augusta prajú aj výsevu reďkovky, hlavne červená repa je nenáročná plodina, tiež vyrastie do jesennej úrody.

Krátku vegetačnú dobu majú reďkovky. Prudké letné počasie im príliš nesvedčí, počkajte s ich výsevom až na babie leto. Ak vám chýba, vyberte odrody vyšľachtené špeciálne pre letné pestovanie, ktoré sa “neženú” do kvetu. Patrí k nim napríklad “Kvinta” vhodná takmer na celoročné pestovanie.

Znovu si môžete vypestovať kaleráby. Pre júlový alebo augustový výsev zvoľte také, ktoré nie sú náchylné k praskaniu a drevnatenie. Z modrých je to napríklad odroda “Azur”, z bielych vyskúšajte “Lunu”.

Plné hrsti listovej zeleniny

Veľmi vďačnou plodinou je rukola alebo rukota. Nenáročná listová zelenina potrebuje len raz, dvakrát okopať a pravidelne zalievať. Vysievať ju môžete ako medziplodinu. Pretože rastie rýchlo a v lete môže vybiehať do kvetu, vysejte vždy len kúsok a ďalší zase za štrnásť dní. Pripravíte si tak postupný zber a budete mať zelené listy do rizota, cestovín i šalátov.

Leto je čas, kedy môžete vysievať pekinské kapusty. Má jemné a krehké listy a používa sa hlavne do šalátov. Pokiaľ ho vyseje koncom júla, žať budete asi v polovici októbra.

Keď pekinskú kapustu vysejete teraz, zožnete ju v polovici októbra

Kôpor, koriander i nechtík

Prázdne miesta môžete zaplniť aj bylinkami. Koriander je veľmi nenáročný a rastie pomerne rýchlo. Vysievať ho môžete medzi hlúboviny aj uhorky, svedčí mu tiež pestovanie s cviklou.

Ak ste si obľúbili kôpor, zaplňte ním prázdne miesta na záhonoch. Môžete ho nechať dozrieť a zobrať si semienka na výsev pre budúci rok. S výsevom si nelámte hlavu – jednoducho rozhoďte semienka kôpru medzi zeleninu, napríklad do mrkvového záhonu alebo k červenej repe.

Keď už ste sa nabažili zeleniny, a napriek tomu chcete záhony zmysluplne zaplniť, vysejte nechtík lekársky. Ešte zvládne vykvitnúť sýto oranžovými alebo žltými kvetmi. Nechtík sa sám vysemeňuje, preto sa používa v aktuálne moderných permakulturách.

Čo v polovici leta vysievate a vyhadzujete vy?

reklama:
Páčil sa Vám článok?