Nápadité záhradné dekorácie z kamienkov

9. novembra 2017
Nápadité záhradné dekorácie z kamienkov

Prírodný kameň v mnohých rôznych podobách funguje spoľahlivo ako šperk v každej záhrade.

Okrasné kamene v záhrade nemusíme hľadať nutne len na skalkách. Existuje mnoho ďalších nápadov, pri ktorých uplatníme kamene, štrk či kamienky v záhrade. 

Hlavnou zásadou práce s kameňom je prirodzenosť. Kameň v záhrade by mal pôsobiť, ako by tam prirodzene patril. Najlepšie sa realizujú kamenné dekorácie i funkčné stavby z kameňa v podobe horniny, ktorá patrí do okolitého prostredia.

O kameňoch je všeobecne známe, že majú nielen neopakovateľné sfarbenie a štruktúru, ale aj tisícročnú energiu. Kameň je odolný, pevný a na rozdiel od dreva je nenáročný na údržbu. Ani v chodníkoch sa hneď tak neprešliapu. Ak využijete kameň v záhrade ako architektonický prvok, buďte si istí že, jej vdýchnete punc úplnej jedinečnosti.Z kamienkov a kameňov sa dajú vytvoriť celé kamenné koberce. Tie sú tvorené zmesou mramorových, alebo riečnych kamienkov, a to v širokej škále farieb i prevedenia. 

74be1dcc1ab896dadf83e868b421e5dc 1.jpg

Z kameňov a kamienkov môžeme v záhrade vytvoriť napríklad kruhové nášľapy. Využiť pritom možno rôznu veľkosť, farbu i štruktúru kamienkov. Okrem okruhliakov, nášľapov, gabiónových výplní alebo kamenného koberca môžeme v záhrade využiť i kamennú kôru ako prírodnú náhradu bežnej mulčovacej kôry.

Kým s menšími kameňmi či kamienkami môžeme pracovať ľubovoľne podľa osobného vkusu, väčšie a veľké kamenné solitéry a ich sídla musíme obzvlášť starostlivo naplánovať. Do menších záhrad sa ale vždy najlepšie hodia okruhliaky a riečne kamene, umiestnené napríklad okolo stromčekov, jazierka alebo do blízkosti okrasných tráv.

Predstaviť si záhradu v japonskom štýle bez kameňov je skrátka nemysliteľné. Rovnako ako piesok, rastliny a voda aj kameň v nej má svoj pevne daný význam. Či už kameň v japonskej záhrade predstavuje nejakú prírodnú scenériu alebo má rozmiestnenie kameňov za úlohu ochraňovať dom a jeho obyvateľov, vždy vyžaduje správne uloženie.

98004fc4295466672e9b3f790a069b8c.jpg

Inšpirujte sa v galérii:

Páčil sa Vám článok?
reklama: