Mladí farmári a gazdovia protestovali v Bratislave, zatiaľ obmedzili iba budovu ministerstva (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PROTEST: Farmárov v Bratislave
Protest Združenia mladých farmárov na Slovensku - ASYF, Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska, Iniciatívy poľnohospodárov Slovenska, Spolku farmárov Slovenska, Združenia vlastníkov pôdy a rodinných fariem a Zväzu ekologického poľnohospodárstva Ekotrend pred budovou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Bratislava, 18. marec 2024. Foto: SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 18. marca 18:10

Na pondelkovom proteste sa mladí farmári a gazdovia rozhodli obmedziť zatiaľ iba budovu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, nakoľko v riešení ich požiadaviek, ktoré pred mesiacom predložili ministerstvu, nenastal posun.

Marián Glovaťák, predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku (ASYF) uviedol, že aj napriek stretnutiam s ministrom sa zatiaľ nenastavila žiadna konkrétna predstava, ako by sa dali ich požiadavky riešiť.

„Ja osobne som sa stal poradcom ministra Richarda Takáča, čo je pre mňa česť, ale pre nás sú prvoradé tie požiadavky. A keďže sme dali slovo, že ak sa neposunieme s požiadavkami vpred, tak do mesiaca sa vrátime,“ doplnil Glovaťák a uviedol, že žiadne politické pozadie za tým nie je a nikoho z politikov na protest nepozvali.

Štát zlyhal

Ján Jelen, predseda Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska na proteste informoval, že susedných štátoch v Maďarsku a Poľsku je vyplatených 100 % priamych platieb (PP). V Českej republike je to na úrovni takmer 90 % a na Slovensku len takmer 50 %.

Podľa Jelena v súvislosti v nevyplatením PP cez Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA), je fakt že agentúra stála celý minulý rok a na nával kritérií nebola pripravená. Štát preto podľa Jelena v tomto cez PPA zlyhal.

„Komunikujeme s pánom ministrom Takáčom, ale my sme doteraz ešte žiaden termín nepočuli, kedy to bude vyplatené a ako. Sú tu síce nejaké harmonogramy, ale my chceme vedieť konkrétny termín. Slovensku reálne hrozí, že prepadne niekoľko sto miliónov eur, pokiaľ sa priame platby nevyplatia do 30. júna 2024,“ doplnil Jelen s tým, že ako riešenie navrhujú zo strany ministerstva vyhlásiť prechodné obdobie na PP a zároveň urýchliť ich vyplatenie.

Jelen, tiež dodal, že minister Takáč má záujem sa s nimi stretnúť, len ešte nevedel potvrdiť termín.

Opatrenie vlády je diskriminačné

Za Iniciatívu poľnohospodárov Anton Vdovjak na proteste k požiadavke odpustenie odvodových povinností uviedol, že schválené opatrenie vlády považuje za diskriminačné. „O čo ináč robí zamestnanec v poľnohospodárskom podniku oproti samostatne hospodáriacemu roľníkovi,“ povedal Vdovjak.

Mladí farmári a gazdovia v súvislosti so Slovenským pozemkovým fondom (SPF) doplnili, že chcú spravodlivé a vyrovnané podnikateľské prostredie.

„Na Slovensku máme 1,8 milióna hektárov pôdy. Z toho 430 tisíc hektárov je v správe SPF, čiže nás všetkých. Chceme aby SPF uzatváral nájomné zmluvy na „E“ stav v rámci katastra a nie na „C“ stav ako je to teraz, pretože tam nie je známy vlastník. Požadujeme, aby sa štátna pôda prenajímala aj lokálnym farmárom, a nie len korporátom. Nie je predsa možné, aby podnik ktorý hospodári na rozlohe 15 tisíc hektárov, mal zazmluvnenú polovicu pôdy od SPF,“ informoval Peter Prišč, podpredseda ASYF.

Vyjadrili sa aj k zastrašovaniu

Ohľadom požiadavky Registra užívateľských vzťahov Glovaťák upozornil, že v tomto registri nie je v žiaden systém a požadujú preto, aby sa všetky užívateľské vzťahy zapísali elektronicky.

Marián Mičko, člen výkonného výboru Spolku farmárov Slovenska k požiadavke zákazu bezcolného dovozu poľnohospodárskych komodít z krajín mimo európskej únie uviedol, že štát by mohol jednoducho viac kontrolovať vstup a výstup z krajiny, nakoľko ten je vždy zaevidovaný. Takto by bolo podľa Mička jasne preukázané, ktoré zrno ostáva na Slovensku.

Na proteste ešte zaznela zo strany predsedu ASYF informácia k trestnému oznámeniu, ktoré avizovalo ministerstvo pôdohospodárstva minulý týždeň. „K tomu chcem len povedať, že spolupráca a komunikácia by nikdy nemala ísť formou zastrašovania,“ povedal Glovaťák.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč označil pondelkové protesty za politické. „Dnešným dňom som pochopil, kde je ich pointa,“ skonštatoval. Podľa neho sú poľnohospodári zneužívaní a protesty sú organizované zozadu opozičnými politikmi.

Niektorí z nich sa dokonca podľa Takáča pondelkového protestu aj osobne zúčastnili. Ako ďalej uviedol, mladí farmári a gazdovia mu vyčítajú osem bodov, na tých však rezort pod jeho vedením pracuje, niektoré sú už dokonca vyriešené. V najbližších dňoch ich plánuje aj podrobne vysvetliť.

Požiadavky, ktoré predložili ministerstvu 19. februára obsahovali tieto body: okamžité vyplatenie priamych platieb, úľavy sociálnych odvodov pre všetkých farmárov, odbúranie neúnosnej administratívnej záťaže farmárov, odstránenie diskriminácie pri pôde Slovenského pozemkového fondu, možnostiach čerpania fondov, funkčný register užívacích vzťahov k pôde, finančné nástroje ako je nekorupčná podpora farmárov prostredníctvom výhodnejších úverov, zelená nafta pre všetkých farmárov bez diskriminácie a zákaz bezcolného dovozu poľnohospodárskych komodít z krajín mimo Európskej únie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján JelenMarián GlovaťákRichard Takáč
Firmy a inštitúcie ASYF Združenie mladých farmárov na SlovenskuMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúraSFS Spolok farmárov SlovenskaSlovenský pozemkový fond (SPF)Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov