Ako naučiť deti poriadku ?

9. marca 2016
Ako naučiť deti poriadku ?

Veľmi radi by ste si išli ľahnúť a čítať, ale musíte ešte upratať bodrel, čo po sebe nechali vaše zlatíčka? Deti by ste proste mali naučiť upratovať.

Od malých detí, medzi druhým a tretím rokom, nemôžete čakať, že by ich len tak samo od seba napadlo upratovať. Takto malé deti majú chuť svoje veci brať do ruky a robiť si s nimi, čo ich napadne, a navyše ani nevedia, čo to je – mať upratané.

C c4qd0mscgmkgxwrmb_sw neporiadok upratovanie deti dreamstime com.jpg

Rozdiel medzi vecami v poličke a na koberci im musíte vysvetliť vy, ale rozhodne nie krikom. Povedzte dieťaťu, že keď si veci pekne uprace, môžu hračky v noci pokojne spinkať, a neskôr mu vysvetlite, že je zajtra ľahšie nájde.Pomôžte mu s upratovaním, než sa to naučí.

Systém

Ani staršie dieťa ešte vlastne nechápe, prečo si má hračky upratať, keď si ich tak pekne rozostavilo na zajtrajšok. Skutočne je nutné upratovať vláčiky v izbičke, kde nikomu neprekážajú? Porozmýšľajte nad tým..

Tiež zvážte, či je nutné upratovať presne tak, ako chcete vy. Možno má váš syn v autíčkach presný systém a rodičia by ho zbytočne narušili. Dohodnite sa, že ten systém môže mať v skrini na hračky alebo napríklad práve vo svojej izbe, ale nie v obývačke, kde sa stretáva celá rodina.

Spoločne

Dobré je spoločné upratovanie s mamou alebo otcom, prípadne staršími súrodencami. Jednak zabránite hádzaniu vecí kade tade, jednak to dcérku či synčeka jednoducho naučíte.

A tiež bude mať pocit, že takú ťažkú úlohu spoločne s vami zvládne – veď upratať neporiadok sa aj nám niekedy zdá nemožné. Veď dvom sa vždy ľahšie upratuje..

Naucte deti pomahat v domacnosti.jpg

Nebuďte prísny

Hlavne, ak vám už netečú nervy, nekričte. Chcelo by sa vám vyniesť kôš práve vo chvíli, kedy v televízii beží záver romantického filmu alebo detektívky?

Vaše dieťa možno rovnako s napätím sleduje rozprávku, tak prečo nepovedať miesto “Okamžite choď vysypať smeti!” radšej “Dnes popoludní bež vysypať smeti!”. Koniec koncov aj manželovi to musíte obvykle niekoľkokrát pripomenúť 🙂

Rdszhqvttcisrbona9yrig karhanie trest vyhrazanie dieta dreamstime.jpg

Neplytvajte odmenami

Upratovanie je niečo, bez čoho sa nikto v živote nezaobíde, takže nie je dobré z toho robiť zvláštnu zásluhu.

Môžete povedať: “Keď si upraceš kocky, môžeš ísť von,” ale peňažnú odmenu za upratovanie vo vlastnej izbe neudeľujte.To by ste sa za prvé nedoplatili a za druhé to nie je celkom výchovné.

Skúste ho radšej motivovať niečím iným. Vy chodíte do práce, on do školy. Každé obdobie je náročné a preto je dobré robiť kompromisy. Uvidíte že dieťa bude viac pomáhať keď to nebude dostávať rozkazom.

Páčil sa Vám článok?
reklama: