Nepodceňujte osvetlenie v kuchyni

20. marca 2013
Nepodceňujte osvetlenie v kuchyni

Na tom, ako nasvietite tento priestor veľmi záleží.

Osvetlenie v kuchyni býva niekedy veľmi podceňovaná záležitosť a pritom ide o pomerne dôležité, ba až zásadné vybavenie „srdca domácnosti“. Keď hovoríme o osvetlení v kuchyni je potrebné rozlišovať medzi osvetlením pracovného priestoru a náladovým osvetlením, ktoré má skôr doplnkovú úlohu. Hlboké tóny svetla sú prirodzene príjemné, navodzujú emocionálne príjemnú atmosféru, ale nie sú vhodné napríklad pre prácu s ostrým nožom.

Predovšetkým si uvedomte, že pre pracovné prostredie v kuchyni potrebujete iné osvetlenie, ako napríklad v obývačke. Dôvod je jednoduchý. Pracovným prostredím v kuchyni sa rozumie celá pracovná doska, vrátane priestoru určeného na umývanie riadu a tiež aj takzvané varné centrum. Toto vybavenie býva väčšinou umiestnené v rovnakej výške, a tak aj pracovné svetlo môže, a malo by byť v jednej úrovni.

Pracovný priestor je potrebné osvetliť tak, aby si kuchár alebo iný používateľ kuchyne netienil svojím vlastným telom, čo je práve častý problém u nekoncepčne či sériovo riešených kuchýň. Ešte častejšou chybou je umiestnenie zdroja svetla na stenu pod hornú skrinku kuchynskej zostavy, tak, že svieti človeku priamo do tváre.

Ideálnym je naopak zabudovanie osvetlenia do dna horných skriniek. Takéto pracovné osvetlenie nemôže nikoho oslepovať a zároveň poskytuje dostatok priameho, potrebného svetla na manipuláciu. Komfortným riešením je rovnako osvetlenie vnútorného priestoru skriniek.

Pre samotný pohyb v kuchyni je tiež potrebné centrálne svetlo. Najlepšie je také, ktoré je umiestnené na strope, nad pomyselným stredom kuchynskej linky. Pre doladenie atmosféry potom stojí za to zamyslieť sa nad stmievačom, prípadne ešte jedným "náladovým" nástenným svetlom.

NEPREHLIADNITE: Fantastické domáce bary ohúria každú návštevu

Foto: Pixmac

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Súvisiace príspevky
Komentáre