Nové dvere alebo tapety na dvere?

Oprava dverí
zdroj: gettyimages.com

Nasťahovali ste sa do staršieho domu s pôvodnými dverami? Nechcete investovať do nových drahých dverí, keď máte overené tie svoje? Staré dvere nemusíte meniť ihneď, skúste ich repasovať. Pokiaľ máte problémy so staršími dverami, vadia vám škrabance či zájdená farba, neunáhlite sa. Krok za krokom vám vysvetlíme, či je lepšie investovať do starých dverí alebo kupovať nové.

...

Dajme šancu aj starým veciam

Chcete alebo potrebujete nové dvere? Čo sa vám oplatí viac, oprava či kúpa nových? Tieto otázky je potrebné zodpovedať si už na začiatku. Neskôr vám zjednodušia a uľahčia proces rozhodovania. Ak patríte medzi šťastlivcov, ktorí majú doma krásne starožitné dvere a zárubne z masívu, preskúmajte možnosti repasovania. Možno ide o unikátne dvere, aké vám v žiadnej inej predajni neponúknu a vy si po ich vyhodení budete trhať vlasy. Pri malých poškodeniach by bola škoda nevyskúšať oživiť ich. Dvere môžete zrenovovať aj svojpomocne. Odmontujte všetko kovanie z dverí. Staré drevené dvere najprv obrúste, zbavte starého náteru a následne zbavte nečistôt. Najprv použite hrubý a neskôr jemný brúsny papier. Potom ich natrite a nalakujte. Náter je ideálne naniesť dvakrát. Ak sú na vašich plastových dverách škrabance, škody napravíte tmelom. Syntetické tmely vyplnia akúkoľvek ryhu na dverách. Po stmelení odporúčame ešte jedno prebrúsenie dverí pre hladký a jednoliaty povrch.

V špecializovaných predajniach nájdete aj tapety a fólie určené na obnovu starých dverí. Samotné lepenie vyžaduje dávku trpezlivosti a presné meranie. Pozor si dajte najmä na vzduchové bubliny. Pri renovácii sa na staré dvere pozerajte ako na celok. Nezabúdajte na kľučky a zárubne. Keď sa raz do toho pustíte, dohliadnite na to, aby ste sa postarali o komplexnú opravu. Pánty premažte olejom alebo vazelínou. Zdá sa vám cena za opravu zbytočne nákladná? Nemáte dostatok času a priestoru na domácu renováciu? V takom prípade teda siahnite po dverách nových. Avšak ešte raz zdôrazňujeme, tento krok si starostlivo premyslite. Dodať krajšiu podobu interiéru sa dá aj so skromnejším balíkom peňazí. Hlavne ak ste ochotní pridať ruku k dielu. Ponúkame riešenia, ako oživiť interiérové dvere.

Obťažuje vás pohľad na staré ošarpané dvere? Máte niekoľko možností, ako s nimi „zatočiť“. Najrýchlejší a najlacnejší spôsob je samolepiaca fólia. Fólie na dvere s univerzálnymi rozmermi 90 x 210 cm sú dostupné v bohatej ponuke drevených dekorov. Vhodné sú aj na zárubne. Povrch starých dverí si pred aplikáciou fólie upravte. Pri natieraní klasickou lazúrou rátajte s tým, že drevené vlákna sa po zaschnutí vzpriamia. Vlákna opatrne odstráňte jemným brúsnym papierom, aby ste nepoškodili už natretý povrch. Druhú vrstvu natierajte až po zaschnutí prvej, obvykle až po 16 – 24 hodinách. Týka sa to lazúry na báze rozpúšťadla. Nanáša sa totiž iba na hladké, suché a bezprašné povrchy. Pri meraní a strihaní fólie vám pomôžu meracie štvorce na jej okraji. Odlepujte zadnú stranu papiera jednou rukou, druhou uhlaďte fóliu handričkou vždy od stredu k okrajom. Ak sa vám to hneď na prvý pokus nepodarí, nič to. Fólia sa dá prelepovať. Na prilepenie fólie na hranách použite elektrickú žehličku na najnižšom výkonnostnom stupni. Vzniknuté bubliny prepichnite ihlou a vytlačte vzduch von. Samolepiace fólie sa dajú čistiť mydlovou vodou. Stiahnutie starej fólie bez zvyškov docielite miernym zahriatím.

Radi natierate?
Môžete sa pustiť do trochu náročnejšej techniky. Na rozdiel od suchého procesu s fóliou vás teraz čaká práca s lazúrou, čo si vyžaduje aj ochranu pracovnej plochy. Preto okrem lazúry a štetca budete potrebovať aj ochrannú fóliu. Vyberajte lazúru na vnútorné použitie, či už na vodnej báze alebo na báze rozpúšťadiel. Ideálna teplota na natieranie je okolo 20 °C. Pri niektorých lazúrach stačí starý povrch len očistiť od nečistôt bez odstraňovania pôvodnej vrstvy. Lazúru nanášajte v smere vlákien. Priečne rezy a hrany je dobré pred natieraním buď zraziť alebo zaobliť. Nové lazúry prekvapia rýchlosťou schnutia. Náter je na dotyk suchý už po 2 hodinách, ďalšiu vrstvu môžete aplikovať už po 4 hodinách. Výsledný odtieň dreva závisí od pôvodnej farby, poréznosti dreva a od počtu náterov. Ak chcete pôvodnú farbu dreva zosvetliť, naneste na povrch dverí biely náter a po zaschnutí ich pretrite náterom so svetlejším odtieňom.

Pre zručnejších majstrov
Ak sa vám zdá natieranie či lepenie zdĺhavé, pomôžte si nákupom nových dverí. Samozrejme, že ani táto výmena neprebehne ihneď a bez námahy. Ak máte zmätok v údaji, či sú vaše pôvodné dvere pravé, či ľavé, zoberte do úvahy otváranie z pohľadu miestnosti. Tento údaj je potrebný pri spisovaní objednávky na dvere. Základom je zmerať si otvor v stene. Zohľadníte aj hrúbku steny a podlahy. Urobte si náčrtok a vezmite ho so sebou na nákup. Ak sa vám podarí priviesť si nové dvere ihneď zo skladu, môžete sa pustiť do montáže. Začína sa montážou zárubne. Tá sa z polotovarov lepí a spája glejom a skrutkami dokopy. Následne sa vkladá do otvoru v stene, vyrovná vodováhou a zafixuje klinmi. Do vnútorného dverného otvoru vložte tri výstuže. Krídlo dverí teraz môžete zavesiť a vyskúšať jeho funkciu, prípadne polohu zárubne ešte opraviť. Nasleduje výplň priestoru medzi stenou a zárubňou montážnou penou. Zmontujte ozdobné obloženie zárubne a zasuňte ho do drážky zárubne. Odstráňte výstuže a zaveste krídlo. Na záver namontujte vhodné dverné kovanie.

Zaujímavý tip
Ak chcete na dverách vyčarovať patinu s presvitajúcou pôvodnou farbou, naneste lazúru špongiou v nerovnomernej hrúbke a na záver pretrite vlhkou utierkou.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: