Obdobie medvedieho cesnaku

7. apríla 2017
Obdobie medvedieho cesnaku

Čo vlastne obsahuje a prečo je pre naše telo tak veľkým jarným životabudičom?

Medvedí cesnak pod drobnohľadom – čo obsahuje, ako vyživuje a čím lieči?

Medvedí cesnak ukrýva vo svojich 100 g niečo okolo 150 mg vitamínu C, čo je cca dvojnásobok odporúčanej dennej dávky a ľahko tak predbehne mnohé druhy ovocia. Ďalšou významnou zložkou, ktorú medvedí cesnak obsahuje, je antibakteriálny allicín , teda silice, obsahujúce organické zlúčeniny síry. Práve vďaka obsahu allicinu má cesnak charakteristickú a nezameniteľnú vôňu. K jeho uvoľňovaniu však dochádza až pri porušení štruktúry listov, teda pri spracovaní medvedieho cesnaku, a to pri rozsekaní či rozmixovaní. Allicin pomôže pri chrípke, angíne a prechladnutí, pri respiračných problémoch, hnačkách, bojuje so stafylokokmi a streptokokmi, rovnako ako s bakteriálnymi pôvodcami ženských vaginálnych ochorení. Účinné látky v tejto rastline (ďalej napr. Fytoncídy a horčiny) regulujú činnosť žalúdka, podporujú trávenie, urýchľujú hojenie rán a vredov, upokojujú kŕče hladkého svalstva a ničia črevné parazity.

Ako uchovať medvedí cesnak pre celoročné využitie?

Medvedí cesnak môžeme ľahko zamraziť a použiť kedykoľvek počas roka do polievok, cestovín, rizota i pod mäso. Sušiť listy medvedieho cesnaku sa neodporúča , stráca tak príliš veľa z obsahu svojich blahodarných látok a silíc. V čerstvom a prirodzenom stave je potom samozrejme najúčinnejší, hodí sa tak skvele do šalátov aj nátierok.

Dsc_00131

Medvedí cesnak v olivovom oleji

Zväzok medvedieho cesnaku nasekáme na jemné prúžky, nasypeme ho do fľaše z tmavého skla a zalejeme kvalitným olivovým olejom. Necháme vylúhovať na tmavom mieste po dobu asi tak troch týždňov. Potom olej precedíme a máte hotovo, je pripravený na použitie a znamenitý bude napríklad na grilované mäsa. Ak si chcete listy medvedieho cesnaku uchovať len pár dní, zabaľte ich do vlhkej utierky,  alobalu, či len igelitovej tašky a uložte do chladničky. Alebo stačí ak dáte listy do pohára s vodou a postavíte do chladničky. Takto uložený medvedí cesnak vydrží v chladničke až päť dní.

Páčil sa Vám článok?
reklama: