Ochotu zmeniť adresu prejavilo 86 % Slovákov

14. marca 2013
Ochotu zmeniť adresu prejavilo 86 % Slovákov

Najčastejším dôvodom je atraktívna cena, vyšší štandard či väčší byt.

Presťahovať sa zo súčasnej adresy by bolo ochotných až 86% Slovákov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý na vzorke tisíc respondentov urobila realitná spoločnosť Herrys. Najčastejším dôvodom, pre ktorý sú Slováci ochotní zmeniť lokalitu, v ktorej žijú, je atraktívna cena (46 %), vyšší štandard (24 %) či väčší byt (19 %).

"Zaujímavá je aj informácia týkajúca sa financovania vlastného bývania zo strany budúcich potenciálnych vlastníkov bytov. Až tretina respondentov by dokázala investovať do kúpy nehnuteľnosti s 50 % vkladom," komentoval výsledky prieskumu Filip Žoldák, partner spoločnosti Herrys.

Keď rozhoduje veľkosť bytu

Do jednoizbového bytu boli respondenti ochotní investovať 65 tisíc eur a do dvojizbového 75 tisíc eur. V prípade trojizbového bytu by priemerná investícia predstavovala 104 000 eur. Z výsledkov prieskumu taktiež vyplýva, že ľudia majú najväčší záujem o trojizbové byty (37 %), dvojizbové a štvorizbové byty by preferovalo 26 %, respektíve 25 % opýtaných.

"Požiadavky na štandard bytu boli u respondentov pomerne vyrovnané, tretina preferuje holobyt, tretina kompletné vybavenie bytu bez kuchynskej linky a tretina kompletné vybavenie s kuchynskou linkou," uviedol Žoldák. Takmer polovica opýtaných preferuje v rámci trojizbového bytu výmeru od 65 do 75 metrov štvorcových, prípadne nad 75 metrov štvorcových.

Respondenti, ktorí preferujú bývanie v dvojizbovom byte, uprednostňujú výmeru v rozmedzí od 45 do 55 metrov štvorcových. Štvorizbový byt mal podľa viac ako polovice opýtaných ponúkať plochu s rozlohou aspoň 90 metrov štvorcových.

Lokalita je dôležitá

Dôležitým rozhodovacím kritériom pri výbere nového domu či bytu je podľa prieskumu aj lokalita, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza. "Oddychová zeleň, dopravná dostupnosť, parkovanie a občianska vybavenosť sú jednými zhlavných požiadaviek, ktoré by okolie ideálneho bývania malo zahŕňať," uviedol Žoldák.

Napriek vysokému dopytu po bývaní s výhľadom výsledky prieskumu ukazujú, že viac ako polovica respondentov preferuje bývanie do štvrtého podlažia. Prioritou pre potenciálnych kupujúcich sa stáva aj riešenie parkovania. "Pre 90 % respondentov je parkovanie dôležité, vlastné parkovacie miesto v podzemnej garáži by uvítalo 39 %, vyhradené parkovacie státie 32 % z nich," dodal.

NEPREHLIADNITE: Kam by dali Slováci rýchlo získané peniaze

Foto: stahovanie.eu

Páčil sa Vám článok?
reklama: