Okrasný kameň do záhrady sa hodí kamkoľvek

Skalka v záhrade
zdroj: gettyimages.com

Máte v záhrade skalku, vyvýšený kvetinový záhon či nápadité miesto, ktoré by ste radi ešte viac zviditeľnili? Na všetky spomenuté miesta sa hodia okrasné kamene. Poďte sa s nami inšpirovať a zorientovať vo svete okrasných kameňov do záhrad.

Len málokto má dostatok voľného času, ktorý môže venovať záhrade. Väčšina z nás sa snaží „zvládnuť záhradku“ po práci. Niektoré problémy sa však dajú vyriešiť tak, aby na udržiavanie záhrady bolo potrebné vynaložiť iba minimum času a námahy.

...

Kameň záhradu ozvláštni a vyčarí príjemnú atmosféru

Štrk – alternatíva k trávniku Trávnik by mal byť príťažlivou časťou záhrady, určenou na odpočinok a užívanie si chvíľ voľna. Preto by mal vždy zaujímať ústrednú alebo výsadnú polohu. Hoci dnes, vďaka rôznym moderným výrobkom a nástrojom, je starostlivosť oň ľahšia ako kedysi, aj tak si ešte stále vyžaduje hustý trávnik veľa času. Ak sa pravidelne neudržiava, časom sa na ňom objavia schodené a holé miesta, a nakoniec ho znehodnotí burina. Taký trávnik je skôr na zlosť než pre potešenie. Preto ak nemáte dostatok času na pravidelnú údržbu, nahraďte ho aspoň sčasti menej náročným povrchom.

Miesto trávy to môže byť napríklad dlažba, drevené podlážky, kamene, alebo voňavé a farebné poliehavé rastliny, ktoré vytvoria na pôde hustý koberec. Na tento účel je veľmi vhodný aj štrk – je lacný a odolný, rýchlo a jednoducho sa pokladá, pričom je ideálny pre plochy zložitého tvaru. Má zaujímavý vzhľad, ktorý sa hodí na formálne, ako aj na neformálne záhradné štýly. Môže sa kombinovať s inými povrchovými materiálmi, ako sú dlažba alebo tehly, a vytvárať tak atraktívne vzory. Jediná údržba, ktorú vyžaduje, je občasné odstránenie buriny.

Tipy na šetrenie času

  • Voľný štrk si nechajte zložiť čo najbližšie k miestu, kde ho chcete položiť, aby ste ho nemuseli dopravovať fúrikom príliš ďaleko
  • Plochu ohraničte pevnými obrubami, aby sa štrk nerozsýpal po okolí
  • Okruhliaky a väčšie oblé kamienky nepriľnú na podrážky topánok a nenanosia sa do domu tak, ako ostrý pazúrikový štrk
  • Na jar postriekajte štrk herbicídom proti burine

Pokládka štrkového povrchu

Výber štrku Štrk je k dispozícii v bohatej palete farieb, štýlov a veľkostí. Dá sa kúpiť priamo z kameňolomu, v obchode so stavebninami alebo v špecializovaných záhradníctvach. Farba štrku sa mení od tmavošedej či medovo hnedej cez ružovú a červenú až po svetlosivú a bielu. Veľkosť a tvar kameňov môžu byť tiež rôzne: okruhliaky sú hladké oblé kamienky (môžu mať rôznu veľkosť), hrany ktorých obrúsila voda, zatiaľ čo štrk z kameňolomu je rozdrvená hornina.

Príprava základu Základ pre štrk by mal byť voľne priepustný a dobre zhutnený. Na spodok pod vlastný štrkový povrch položte ešte 8-centimetrovú vrstvu hrubého štrku, ktorú urovnajte a zhutnite. Pomáha to potlačiť neskorší rast buriny. Aby sa štrk udržal na mieste, potrebuje taktiež pevnú obrubu.

Položenie Pomocou pevných hrablí rozhrňte štrk rovnomerne po celej ploche do výšky 2,5 cm. Pri tejto výške pokryje 0,7 m3 štrku plochu s výmerom asi 20 m2.

Kombinovanie materiálov

Štrk sa skvele hodí na kombinovanie s inými povrchovými materiálmi. Pomáha rozčleniť veľké plochy pevných povrchov, ktoré by inak mohli pôsobiť jednotvárne. Do plochy možno umiestniť v pravidelných vzdialenostiach napríklad jednotlivé kamenné dosky, dláždené plochy z tehál alebo drevenú guľatinu. Štrk sa použije na výplň medzier, prípadne môže tvoriť výplň na ceste z takzvaných šlapákov. Štrk sa veľmi dobre kombinuje nielen s kameňmi, ale aj s drevom, ako sú rezy guľatiny alebo krycie dlaždice osadené v určitých vzdialenostiach. Používajte rôzne odtiene štrku tak, aby vznikla jemná zmes, ktorá kontrastuje s ostatnými materiálmi. Pekne ukáže tiež striedanie plôch štrku s rôznou štruktúrou a farbou alebo kombinácia kameňov rôznych farieb a veľkostí – od obrovských balvanov cez opracované kamene oporného múrika a dlažby až po jemný štrk na spevnených plochách.

Štrk sa dá dobre kombinovať aj s rastlinami, ktoré ním môžu prerastať. Ak napríklad použijete rastliny s modrozelenými listami, ktoré prerastajú nánosom okruhliakov, vytvoríte tak ilúziu prímorskej záhrady. Najskôr vysaďte rastliny a potom okolo nich prihrňte štrk – ušetríte si tým čas. Štrk môže byť estetickou povrchovou úpravou a súčasne mulčom. Mulčovanie štrkom alebo hrubým pieskom je vhodné pre rastliny, ktoré potrebujú rýchle odvodnenie, ako bohatú pôdu – je vhodný najmä pre rastliny, ktoré sú citlivé na prebytok vlhkosti. Štrk vám tiež ušetrí čas tým, že bráni rastu machov a lišajníkov na povrchu pôdy.

Kameň má štýl V záhrade nemusia byť stredobodom vždy len rastliny. Záhrada s prevahou kamenných prvkov môže mať svoju zvláštnu atmosféru a vytvárať zaujímavé exteriérové prostredie, v ktorom sa budete cítiť príjemne. Aj keď výstavba kamennej záhrady môže byť náročná na plánovanie či počiatočné investície, kamene sú naozaj nenáročné na ošetrovanie a ich údržba zaberie minimum času. Kamene sa v záhradách vyskytovali už od pradávna. Dokonca ešte skôr ako trávniky a záhony. Najstaršie japonské záhrady neboli ničím iným, než plochou z úlomkovitého bieleho kameňa s jediným stromom (Cleyera) uprostred. Aj v Stredomorí je kameň nielen charakteristickou súčasťou prírody, ale od pradávna až dodnes aj neodmysliteľnou súčasťou každej záhrady. Často je v nej dokonca dominantným prvkom. Opracovaný kameň je materiálom na stavbu schodov, múrov a oporných múrikov, na dláždenie chodníkov a spevnených plôch (s trávnikom sa v stredomorskej záhrade asi nestretnete), ale mlynské kamene či staré kamenné lisy zvyknú byť aj výtvarnými dominantami tienistých kamenných dvorov. Kamene v záhrade môžu byť súčasťou skalky (tie sa v súčasnosti tešia aj u nás veľkej obľube), kamenná záhrada môže byť inšpirovaná prírodou blízkych hôr alebo mať nádych exotiky – stačí si vybrať štýl, ktorý je vám blízky a kamene v záhrade vás určite nesklamú.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: