Osvedčené rady ako zväčšiť malý byt

19. júna 2017
Osvedčené rady ako zväčšiť malý byt

Bývate v malom byte a priali by ste si pre seba aspoň trochu viac miesta?

 

Stačí pár osvedčených fígľov, ktoré pomôžu váš byt opticky zväčšiť. Vyskúšajte ich a budete milo prekvapení!

9189be03ef335168f44023cc44c03c8f.jpg

Stavte na farby!

Váš malý byt môže prekuknúť hlavne vďaka farbám. Preto vezmite najprv do ruky štetec a maľujte. Používajte len studené farby, ktoré sú priestorotvorné. Teda jemné odtiene modrej, zelenej a fialovej. Vhodné sú aj neutrálne farby, a to šedá alebo biela.

Keď maľujete, nepoužívajte vzory

Pri maľovaní zabudnite na výrazné vzory a obrazce, nepoužívajte ani pestrofarebné tapety. Steny nechajte jednofarebné a ozdobte ich radšej vkusnými doplnkami. Ako napríklad zrkadlami, rámčekami s fotkami, alebo štýlovými poličkami v tvare kociek.

A single man flat 11 850x570.jpg

Určite jednofarebná podlaha

Byt vám pomôže opticky zväčšiť aj správny výber podlahy. Podlahová krytina v celom byte by mala mať jednotnú farbu a mala by byť z rovnakého materiálu. Okrem plávajúcej podlahy či lina si môžete do svojho bytu vybrať aj jednofarebný koberec. V každom prípade platí pravidlo, že farba podlahy by mala byť o dosť tmavšia než farba stien.

Pustite do bytu viac svetla

Svetlo opticky zväčšuje. Stavte na dekoratívne lustre aj bodové svetlá, ktoré skúste umiestniť do rôznych kútov svojho bytu. Nielenže tak môžete meniť intenzitu osvetlenia, ale aj rozžiariť farby na stenách. V kombinácii so svetlami sa váš byt krásne rozšíri aj vďaka vhodne umiestneným zrkadlám.

Tumblr_n46wj8u8ju1r6kaa9o5_500.jpg

Zbavte sa priečok a klasických dverí

Vzdušnosť, to je to, čo vášmu bytu opticky zapožičia väčšie rozmery. Teda, ak je to možné, zbavte sa zbytočných priečok a klasických dverí. Na rozdelenie bytu zvoľte radšej jednoduché štýlové závesy. Inšpirovať sa môžete aj v Škandinávii, kde k deleniu miestností okrem iného používajú pojazdné steny. Miestnosti vám pomôžu rozdeliť tiež vysoké police a skrine.

Buďte minimalisti

Ak je to možné, zbavte sa nadbytočných vecí, ktoré vám zbytočne zaberajú v byte miesto. Zbavte sa tiež robustných skríň, ktoré vám uberajú miesto v priestore, a dajte preč aj prebytočné dekorácie a ťažké obrazy.

Taipei studio apartment_1.jpeg

Vstavané skrine šetria miesto

Skvelým riešením naopak je, keď si do svojho malého bytu necháte vyrobiť vstavané skrine, do ktorých sa pohodlne zmestia všetky vaše veci. Vstavané skrine ideálne umiestnite napríklad v predsieni. Keď si ich navyše zaobstaráte so zrkadlovým otváraním, ani vaša predsieň nebude pôsobiť tak stiesnene.

Policové nástenné systémy sú originálne a vzdušné

Niekoľko štýlových skriniek jednoducho umiestnite na stenu a doplňte peknými dekoráciami. Aj týmto spôsobom navyše získate ukryté úložné priestory.

Kúpte si rozkladací nábytok

Skvelou voľbou do malého bytu je aj rozkladací nábytok. Miesto vám pomôže ušetriť napríklad rozkladací kuchynský stôl, alebo rozkladacie lôžko na spanie. Namiesto rozkladacieho lôžka rad ľudí, ktorí majú malý byt, využívajú tiež sklopnú posteľ. Tú majú umiestnenú vo vstavanej skrini a na noc ju sklápajú do klasickej polohy.

Páčil sa Vám článok?
reklama: